Kuba rasmiylari tomonidan mamlakat qirg'oqlari yaqinida tezkor qayiqni to'xtatish paytida kamida bitta amerikalik fuqaro o'ldirilgan va yana bittasi yaralangan, AQSh rasmiysi ma'lum qildi.
Chegara qo'riqchilari Florida shtatida ro'yxatdan o'tgan tezkor qayiqda bo'lgan to'rtta kishini o'ldirgan va qolgan oltitasini yaralagan. Kuba qayiqda bo'lgan 10 kishini "terroristik maqsadlar bilan infiltratsiya rejalashtirganlikda" ayblab, ular birinchi bo'lib o'q ochganini aytdi.
Uchinchi shaxs AQShning K-1 vizasiga ega bo'lgan - amerikalik fuqarolarning kelinlari uchun - AQSh rasmiysi ma'lum qildi. Qayiq egasi kemaning xodim tomonidan o'g'irlanganini da'vo qildi.
Kuba hokimiyatlari barcha 10 kishi AQShda yashovchi kuba fuqarolari ekanligini aytdi. Ular, shuningdek, hibsga olingan va da'vo qilingan fitnaning bir qismi ekanligini tan olgan 11-kishini aniqladilar.
Ichki ishlar vazirligi tezkor qayiqning uning hududiy suvlariga kirganini va mamlakatning shimoliy qirg'og'idagi "Cayo Falcones"dan bir dengiz mili uzoqlikda to'xtatilganini aytdi. Kuba qayig'i qo'mondoni otishmada yaralangan.
Kuba hokimiyatlari ularning aksariyatining "jinoyat va zo'ravonlik faoliyati bilan bog'liq oldingi yozuvlari" borligini qo'shdilar. Qayiqdan qo'l to'pponchalari, hujum miltiqlari va improvizatsiya qilingan portlovchi qurilmalar, shuningdek boshqa taktik uskunalar topilgan.

Как минимум один гражданин США был убит и еще один ранен кубинскими властями при перехвате скоростного катера у побережья в среду, заявил американский чиновник.
Пограничники застрелили четырех человек и ранили остальных шестерых на борту катера, зарегистрированного во Флориде. Куба обвинила 10 человек на катере в планировании "инфильтрации с террористическими целями" и заявила, что они открыли огонь первыми.
Третий человек имел визу США K-1 - для невест американских граждан - сообщил американский чиновник. Владелец катера утверждал, что судно было украдено сотрудником.
Кубинские власти заявили, что все 10 человек являются кубинскими гражданами, проживающими в США. Они также идентифицировали 11-го человека, который, по их словам, был арестован и признался в участии в предполагаемом заговоре.
Министерство внутренних дел ранее сообщило, что скоростной катер вошел в территориальные воды и находился "в одной морской миле от Кайо-Фальконес" на северном побережье страны, когда был перехвачен. Командир кубинского катера был ранен в последовавшей перестрелке.
Кубинские власти добавили, что у большинства из них были "предыдущие записи, связанные с преступной и насильственной деятельностью". С катера были изъяты пистолеты, штурмовые винтовки и самодельные взрывные устройства, а также другое тактическое снаряжение.