O'tgan hafta davomida Qrimdagi energiya inqirozi keskinlashdi, chunki Ukraina yarim orolga yoqilg'i va elektr energiyasini yetkazib berishni to'xtatish uchun o't o'chirish nazoratini amalga oshirishi mumkinligini namoyish etdi. Rossiya bosqinchi ma'murlari esa Moskvaning yordamiga qaramay, normal holatga qaytish uchun hech qanday jadval yo'qligini aytdi.
Ukraina qo'mondoni Robert "Madyar" Brovdi Telegram kanalida "Molochka" operatsiyasi "Rossiya tankerlarining yuk tashuvchi flotini falaj qiladi" deb ma'lum qildi. Uning so'zlariga ko'ra, bu yassi tubli tankerlar va barjalar Volga-Don kanali va Azov dengizining sayoz suvlaridan neftni Kerch bo'g'ozining narigi tomonidagi Qora dengizda kutib turgan yirik tankerlarga olib o'tadi.
Brovdi operatsiyaning dastlabki 10 kunida (16 iyulgacha) Ukraina Rossiyaning soya flotining 147 tankeriga zarba berganini, ulardan 117 tasi Azov dengizidagi yuk tashuvchi tankerlar ekanligini aytdi. 13 iyulga kelib, Brovdi "bo'g'oz orqali harakat to'xtatildi" va Qrimga neft tushirish "minimal darajaga tushirildi" deb e'lon qildi.
Qrim bosqinchi gubernatori Sergey Aksyonov jamoat postida favqulodda holatni tan oldi: "Biz yoqilg'i quyish shoxobchalarida benzinning kunlik sotilishini kafolatlay olmaymiz, na yoqilg'i taqsimoti uchun aniq jadvallarni taqdim eta olamiz." U yoqilg'i tanqisligi "bir muncha vaqt davom etishi mumkin" deb qo'shimcha qildi.
13 iyulga o'tar kechasi Ukraina Xavfsizlik Xizmati (SBU) Kerch bo'g'ozi orqali harbiy materiallarni tashish uchun ishlatiladigan bir nechta paromlarni, shuningdek, neft omborlari va yuk tashish punktlarini zarba berdi. SBU bir kechada turli uzoq joylardagi o'nlab nishonlarni bir vaqtning o'zida urish uning uzoq masofali maxsus operatsiyalari ko'lamini oshirishini ko'rsatadi.
Ukraina, shuningdek, Qrimning elektr ta'minotini nishonga oldi: 9 iyulda Saki issiqlik elektr stansiyasiga, 10 iyulda beshta elektr podstansiyasiga va 13 iyulda yana to'qqizta podstansiya va Rossiyadagi Kuban-Qrim elektr uzatish punktiga zarba berdi. Aksyonov "elektr energiyasini yetkazib berish uchun aniq jadvallar bo'lmaydi" dedi, Brovdi esa "chuqur va to'liq qorong'ulik muqarrar" deb ta'kidladi.
Qrim bosqinchi ma'murlari energiyani tejash uchun ko'cha yoritishni o'chirib, eng uzoq vaqt elektrsiz qolgan jamoalarga generatorlar tarqatmoqda. Aksyonov, shuningdek, bir hafta davomida uy xo'jaliklariga 4000 ta bepul siqilgan gaz ballonlarini tarqatishni boshladi va biznesni qo'llab-quvvatlash uchun favqulodda choralarni e'lon qildi.
Ukraina bosh qo'mondoni Oleksandr Sirskiy 2026 yilda 7028 ta muvaffaqiyatli o'rta masofali zarbalar berilganini, shundan 2000 tasi may oyida va 3800 tasi iyun oyida amalga oshirilganini aytdi. 7 iyulda Rossiya Ukraina TurkStream gaz quvurining asosiy kompressor stansiyasini portlatishga urinishganini da'vo qildi. Gazprom mart va aprel oylarida uchta shunga o'xshash hujumni to'xtatganini aytdi.
Rossiya Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov "Ukraina rejimi nima qilayotgani endi qaroqchilik ham emas, bu sof terrorizm" dedi. Biroq Ukraina o'z kampaniyasi juda aniq maqsadlarga ega ekanligini ta'kidlaydi. Uzoq masofali dronlar 10 iyulda Krasnodar o'lkasidagi Ilskiy neftni qayta ishlash zavodiga, 12 iyulda Samara shahridagi Syrzan zavodiga va 14 iyulda Boshqirdistondagi Neftexim Salavat zavodiga zarba berdi.
Rossiya Bosh vaziri o'rinbosari Aleksandr Novak 10 iyulda kampaniya ishlayotganini tan oldi: "Neftni qayta ishlash zavodlarimiz qisman ishlamayapti, chunki ular hujumlarga uchradi." Reuters agentligiga ko'ra, Rossiyada benzin ishlab chiqarish mavsumiy ehtiyojning atigi uchdan ikki qismiga yetadi. Rosstat ma'lumotlariga ko'ra, iyun oyida benzin inflyatsiyasi 6,9 foizga oshdi.
Sirskiy Rossiyaning oldinga siljish tezligi o'tgan yilga nisbatan "ikki barobardan ko'proq kamayganini" va Ukraina kuchlari endi qisqa masofali dronlardagi ustunliklari tufayli ruslarning hujum harakatlarining uchdan ikki qismini amalga oshirayotganini aytdi. U "urushdagi burilish nuqtasi hali uzoq" deb ogohlantirdi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy 13 iyulda Fransiya, Daniya, Germaniya, Italiya, Niderlandiya, Norvegiya, Ispaniya, Shvetsiya va Buyuk Britaniya bilan ballistik raketa dasturini ishga tushirdi. U, shuningdek, Amerikaning Patriot tutib oluvchilarini qurish uchun litsenziyalarni qo'lga kiritdi va Yevropada raketa kuchiga aylanish yo'lida.
Hafta davomida faqat bitta voqea Ukraina muvaffaqiyatlari fonida ajralib turdi - mudofaa vaziri Mixaylo Fedorovning iste'foga chiqarilishi. Fedorov pulni jang maydonida kuchga aylantirishda juda samarali bo'lgan va Sirskiy tomonidan umumlashtirilgan yutuqlar uchun katta mas'uliyatni o'z zimmasiga olgan edi. U hujum dronlari bo'yicha ishini umumlashtirib, "to'rt oy ichida o'tgan yilgi butun yildagidan ko'ra ko'proq dron sotib oldik" dedi.

На прошлой неделе энергетический кризис в Крыму резко обострился: Украина продемонстрировала способность осуществлять огневой контроль над полуостровом, чтобы перекрыть поставки топлива и электроэнергии, а российские оккупационные власти заявили, что, несмотря на помощь Москвы, график возвращения к нормальной жизни отсутствует.
Командир украинских беспилотных сил Роберт «Мадьяр» Бровди сообщил в своем Telegram-канале, что операция «Молочка» «парализует флот российских танкеров-снабженцев». По его словам, эти плоскодонные танкеры и баржи перевозят нефть из мелководья Волго-Донского канала и Азовского моря к более крупным танкерам, ожидающим в Черном море по другую сторону Керченского пролива.
За первые 10 дней операции до 16 июля, по словам Бровди, Украина поразила 147 танкеров российского теневого флота, из которых 117 были танкерами-снабженцами в Азовском море. К 13 июля Бровди заявил, что «движение через пролив остановлено», а выгрузка нефти в Крыму «сведена к минимуму».
Крымский оккупационный губернатор Сергей Аксёнов в публичном посте признал чрезвычайное положение: «Мы не можем гарантировать ежедневную продажу бензина на автозаправках, а также предоставить точные графики распределения топлива». Он добавил, что нехватка топлива «вероятно, продолжится некоторое время».
В ночь на 13 июля Служба безопасности Украины (СБУ) также нанесла удары по нескольким паромам, используемым для перевозки военных материалов через Керченский пролив, а также по нефтехранилищам и перевалочным пунктам. СБУ заявила, что одновременное поражение десятков целей в различных удаленных местах за одну ночь свидетельствует о расширении масштаба ее дальних спецопераций.
Украина также нацелилась на электроснабжение Крыма: 9 июля был нанесен удар по Сакской тепловой электростанции, 10 июля — по пяти электроподстанциям, а 13 июля — еще по девяти подстанциям и пункту переброски электроэнергии «Кубань-Крым» в России. Аксёнов заявил, что «точных графиков подачи электроэнергии не будет», а Бровди предрек «глубокое и полное отключение электроэнергии».
Крымские оккупационные власти отключают уличное освещение для экономии энергии и раздают генераторы общинам, которые дольше всего оставались без света. Аксёнов также начал раздавать 4000 бесплатных баллонов со сжатым газом домохозяйствам в течение недели и объявил ряд чрезвычайных мер для поддержки бизнеса.
Главнокомандующий Украины Александр Сырский сообщил, что в 2026 году было нанесено 7028 успешных ударов средней дальности, из которых 2000 — в мае и 3800 — в июне. 7 июля Россия заявила, что Украина пыталась взорвать главную компрессорную станцию на газопроводе «Турецкий поток». «Газпром» сообщил, что предотвратил три подобных атаки в марте и апреле.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил журналистам в Москве: «То, что делает киевский режим, — это уже даже не пиратство. Это чистый терроризм». Однако Украина утверждает, что ее кампания имеет очень конкретные цели. Дроны дальнего радиуса действия нанесли удары по Ильскому НПЗ в Краснодарском крае 10 июля, Сызранскому НПЗ в Самаре 12 июля и «Нефтехим Салават» в Башкортостане 14 июля.
Заместитель премьер-министра России Александр Новак 10 июля признал, что кампания работает: «Наши нефтеперерабатывающие заводы частично не работают из-за вторжений». По данным Reuters, производство бензина в России достигает лишь двух третей сезонной потребности. Согласно Росстату, месячная инфляция на бензин в июне подскочила на 6,9%.
Сырский заявил, что темпы продвижения России «сократились более чем вдвое» по сравнению с прошлым годом, и украинские силы теперь проводят две трети наступательных действий русских, отчасти благодаря растущему преимуществу в беспилотниках малой дальности. Он предупредил, что «переломный момент в войне еще далек».
Президент Украины Владимир Зеленский 13 июля запустил программу баллистических ракет с Францией, Данией, Германией, Италией, Нидерландами, Норвегией, Испанией, Швецией и Великобританией. Он также получил лицензии на строительство перехватчиков Patriot и ракет Aster и SCALP, превращая Украину в ракетную державу в Европе.
Единственным событием, выделявшимся на фоне успехов Украины, стало увольнение министра обороны Михаила Фёдорова. Фёдорова, который был очень эффективен в превращении денег в силу на поле боя, сменили после шести месяцев работы. Подводя итоги своей работы по ударным дронам, он сказал: «Мы закупили больше дронов за четыре месяца, чем за весь предыдущий год».