Janubiy Xitoy dengizida Vetnam yuk kemasining cho‘kishi oqibatida kamida 18 kishi bedarak yo‘qolgani xabar qilinmoqda. Xitoy va Vetnam rasmiylari yakshanba kuni ham bedarak yo‘qolganlarni qidirishni davom ettirmoqda. Ularning barchasi Vetnam fuqarolari.
Xitoy davlat telekanali CGTN ma’lumotlariga ko‘ra, kema juma kuni kechqurun cho‘kib ketgan va bortda 62 kishi bo‘lgan. Xitoy rasmiylari vaziyatdan 24 soat o‘tib, shanba kuni kechqurun kemaning favqulodda signalini aniqlagandan keyin xabardor bo‘lgan. Shu vaqtgacha 44 kishi qutqarilgan.
Uzunligi 70 metr bo‘lgan kema 999 tonnagacha yuk tashishga mo‘ljallangan. Qutqaruv ishlariga Xitoy oltita kema va vertolyotni jalb qilgan, Vetnam esa bir kemani yuborgan.
Resurslarga boy Janubiy Xitoy dengizi Xitoy, Vetnam, Filippin, Tayvan, Malayziya va Bruney kabi bir qancha davlatlar o‘rtasida yirik nizo markazida joylashgan. Pekin hududning katta qismiga da’vo qiladi va sun’iy orollar yaratib, dengiz patrullari orqali nazoratni mustahkamlamoqda.

По меньшей мере 18 человек числятся пропавшими без вести после того, как в Южно-Китайском море затонуло вьетнамское грузовое судно. Китайские и вьетнамские власти продолжают поиски в воскресенье. Все пропавшие — граждане Вьетнама.
По данным государственного китайского телеканала CGTN, на борту судна в момент крушения в пятницу вечером находились 62 человека. Китайские власти узнали о ситуации лишь 24 часа спустя, в субботу вечером, после обнаружения сигнальной ракеты судна. К тому моменту были спасены 44 человека.
Длина судна составляет 70 метров, оно может перевозить до 999 тонн груза. Китай направил шесть судов и спасательный вертолёт, Вьетнам также отправил одно судно для участия в спасательной операции.
Богатый ресурсами Южно-Китайское море является центром крупного спора между несколькими государствами, включая Китай, Вьетнам, Филиппины, Тайвань, Малайзию и Бруней. Пекин претендует на большую часть территории и создал искусственные острова и военно-морские патрули для укрепления своего контроля.
Все шесть стран имеют конкурирующие претензии на острова Спратли — архипелаг, состоящий из более чем 100 мелких островов и потенциальных энергоресурсов.