Yaman poytaxti Sano shahridan xabar berilishicha, so‘nggi kunlarda Husiylar o‘z nazoratidagi hududlarda kuchli safarbarlik o‘tkazmoqda. To‘rt yillik nisbiy tinchlikdan so‘ng to‘liq urushning qayta boshlanishi real ehtimolga aylangan.
Chorshanba kuni Husiylar Qizil dengizda Saudiya Arabistoniga tegishli ikkita kemaga raketa va dron hujumlari uyushtirganliklarini e’lon qildi. Isyonchilarning ta’kidlashicha, bu hujumlar Saudiya portlariga qo‘yilgan blokadaga javoban amalga oshirilgan.
Shu bilan birga, janubi-g‘arbiy Dala muhofazasida Husiylar va Yaman hukumati kuchlari o‘rtasida to‘qnashuvlar yuz berdi, natijada ikki tomondan 30 dan ortiq kishi halok bo‘ldi yoki yaralandi.
Tahlilchilarning fikricha, Husiylar o‘zlariga ishonch bilan harakat qilmoqda, chunki ular so‘nggi o‘n yil ichida Saudiya boshchiligidagi koalitsiya, AQSh, Buyuk Britaniya va Isroil hujumlariga bardosh berib, Yamanda keng hududlarni, jumladan poytaxt Sanoni nazorat qilishda davom etmoqda.
Biroq, mutaxassislar ogohlantirishicha, strategik muhit sezilarli darajada o‘zgargan. Yaman hukumati kuchlari birlashgan holda harakat qilmoqda, Saudiya Arabistoni esa asosiy mintaqaviy o‘yinchiga aylangan. Bu Husiylar uchun urushni qayta boshlashni qiyinlashtirishi mumkin.
Xalqaro Inqirozlar Guruhi tahlilchisi Ahmad Nagiyning so‘zlariga ko‘ra, Prezidentlik Kengashi ilgari bo‘lganidan ko‘ra birlashgan va qaror qabul qilish jarayoni muvofiqlashtirilgan. Bu Husiylarga qarshi kuchlarning pozitsiyasini mustahkamlaydi.
Vashington Yaman Tadqiqotlari Markazi katta ilmiy xodimi Marvon Ali Nomanning ta’kidlashicha, al-Javfda Husiylarga qarshi qabila ittifoqining paydo bo‘lishi isyonchilar uchun jiddiy tashvish tug‘dirmoqda.
Shu bilan birga, Husiylar hali ham kuchli harbiy salohiyatga ega, xususan raketa va dronlar sohasida. Biroq, BAAning Yamandan chiqib ketishi va xalqaro bosimning kuchayishi ularning imkoniyatlarini cheklashi mumkin.
AQSh prezidenti Donald Tramp Husiylar va ularni qo‘llab-quvvatlovchi Eronga “katta harbiy jazo” berilishi haqida ogohlantirgan. Husiylar esa Saudiya Arabistoni va boshqa mintaqaviy davlatlar uzoq muddatli urushga tayyor emasligiga umid qilmoqda.

Как сообщается из Саны, столицы Йемена, в последние дни хуситы проводят масштабную мобилизацию на подконтрольных им территориях. Возобновление полномасштабной войны после четырех лет относительного мира становится реальной возможностью.
В среду хуситы взяли на себя ответственность за ракетные и беспилотные атаки на два саудовских судна в Красном море, заявив, что это ответ на блокаду портов королевства.
Одновременно вспыхнули столкновения между боевиками-хуситами и силами, лояльными йеменскому правительству, на линии фронта в юго-западной провинции Дале, в результате чего с обеих сторон погибли или были ранены более 30 человек.
Аналитики отмечают, что хуситы действуют уверенно, так как за последнее десятилетие они выдержали атаки коалиции во главе с Саудовской Аравией, США, Великобритании и Израиля и продолжают контролировать густонаселенный северо-запад Йемена, включая Сану.
Однако эксперты предупреждают, что стратегическая обстановка существенно изменилась. Правительственные силы Йемена действуют более сплоченно, а Саудовская Аравия стала ключевым региональным игроком. Это может затруднить возобновление войны для хуситов.
По словам Ахмеда Наги, старшего аналитика по Йемену из Международной кризисной группы, Президентский руководящий совет стал менее раздробленным, а процесс принятия решений более скоординированным. Это укрепляет позиции антихуситских сил.
Марван Али Номан, старший научный сотрудник Вашингтонского центра йеменских исследований, подчеркивает, что появление антихуситского племенного альянса в провинции Аль-Джауф может стать серьезной проблемой для повстанцев.
В то же время хуситы сохраняют значительный военный потенциал, особенно в области ракет и беспилотников. Однако вывод ОАЭ из Йемена и усиление международного давления могут ограничить их возможности.
Президент США Дональд Трамп предупредил о «крупном военном наказании» для хуситов и поддерживающего их Ирана. Хуситы, в свою очередь, рассчитывают, что Саудовская Аравия и другие региональные государства не готовы к длительной войне.