AQSh prezidenti Donald Tramp Eron bilan mojaroda “juda do‘stona muzokaralar” olib borilayotganini ma’lum qildi. Uch kundan beri tomonlar o‘zaro zarba almashmayotgan bir paytda, Tramp urushning tugashiga umid bildirdi.
Havo kuchlari samolyotida jurnalistlarga gapirgan Tramp: “Menimcha, biror narsa sodir bo‘lishi mumkin”, dedi. Biroq, agar muzokaralar muvaffaqiyatsiz yakunlansa, Vashington “avvalgi harakatlariga qaytishi” mumkinligini ta’kidladi.
Tehron esa to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar olib borilayotganini rad etdi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, u juma kuni AQSh zarbalarini to‘xtatishga qaror qilgan, chunki vositachi davlatlar muzokaralarga imkon berishni so‘ragan.
Tanaffus deyarli ikki hafta davom etgan AQSh zarbalari va javob hujumlaridan so‘ng yuz berdi. Iyun oyida erishilgan sulh amalda buzilgan edi. AQSh harbiylari zarbalar “Eronning Hormuz bo‘g‘ozida tijorat kemalariga tahdid qilish qobiliyatini pasaytirish”ga qaratilganini bildirgan.
Neft narxi bir barrel uchun 87,59 dollargacha tushib, 9% dan ko‘proq pasaydi. Tramp o‘q-dorilar zaxirasi tugab borayotgani haqidagi xabarlarni rad etib, “bizda juda ko‘p o‘q-dorilar bor”, dedi.
Oq uy matbuot kotibi Anna Kelli AQSh harbiylari “Trampning barcha strategik maqsadlarini bajarish uchun yetarli o‘q-dorilarga ega” ekanligini ta’kidladi. Urush 28 fevralda AQSh va Isroilning Eron zarbalari bilan boshlangan edi.

Президент США Дональд Трамп заявил, что по конфликту с Ираном ведутся «очень дружественные переговоры». Стороны не обмениваются ударами третий день подряд, и Трамп выразил надежду на завершение войны.
Выступая перед журналистами на борту Air Force One, он сказал: «Я думаю, есть хороший шанс, что что-то может произойти». Однако он предупредил, что в случае провала переговоров Вашингтон «вернется к тому, что делал раньше».
Тегеран отрицает проведение прямых переговоров. Трамп сообщил, что решил приостановить удары в пятницу по просьбе стран-посредников, которые попросили дать переговорам еще один шанс.
Пауза наступила после почти двух недель ежедневных ударов США и ответных атак, фактически разрушивших перемирие, достигнутое в июне. Американские военные заявляли, что удары направлены на «ослабление способности Ирана угрожать коммерческому судоходству в Ормузском проливе».
Цена на нефть упала более чем на 9% до 87,59 доллара за баррель. Трамп опроверг сообщения о нехватке боеприпасов, заявив: «У нас много боеприпасов».
Пресс-секретарь Белого дома Анна Келли подчеркнула, что американские военные «имеют более чем достаточно боеприпасов для достижения всех стратегических целей президента Трампа». Война началась 28 февраля с ударов США и Израиля по Ирану.