Gretsiyaning Krit orolidagi Rethymno yaqinida sodir bo‘lgan yong‘in natijasida ikki grek o‘t o‘chiruvchisi halok bo‘ldi. Kuchli shamol tufayli alanga tez tarqalib, bir qancha qishloqlar evakuatsiya qilindi.
Turkiyaning janubidagi Muğla viloyatida ham yong‘inlar sodir bo‘lib, Fethiye-Antaliya avtomagistrali yopildi va kasalxonaning bir qismi evakuatsiya qilindi.
Ispaniya va Fransiyada yozning to‘rtinchi jaziramasi boshlandi. Ispaniya bosh vaziri Pedro Sanchesning so‘zlariga ko‘ra, Madrid yaqinidagi yong‘inni o‘chirishda “hal qiluvchi” 12 soat bo‘ladi. U “vaziyat ijobiy rivojlanmoqda, lekin maksimal ehtiyotkorlik zarur” dedi.
Ispaniyaning Avila provinsiyasidagi Burgohondo shahrida 43 ming gektardan ortiq maydon yonib ketdi. Bu Ispaniya tarixidagi eng katta yong‘in sifatida qayd etilgan. Jami 207 ming gektar maydon yondi.
Yong‘in o‘chirish operatsiyasini boshqarayotgan Fransisko Bolañosning aytishicha, yong‘in “kechasi bir santimetr ham siljimagan” bo‘lsa-da, yuqori harorat tufayli qayta yonish xavfi bor.
Madrid viloyatida 24 ming kishi uylariga qaytishga ruxsat olgan. Chapinería meri Lusiya Moya “ko‘plab aholi uylari va ish joylarini yo‘qotgan, tiklanish og‘ir bo‘ladi” dedi.
Fransiyaning janubi-g‘arbidagi Gironde hududida yong‘inlar “barqarorlashtirilgan” deb hisoblansa-da, quruq shamol va 41°C gacha harorat kuzatilmoqda. Le Barp meri Blandin Sarrazin “vaziyat qiyinlashmoqda” va “giper-hushyor” bo‘lish kerakligini ta’kidladi.
Ispaniyaning Almeriya shahridagi yong‘inda og‘ir kuygan ayol kasalxonada vafot etdi. Bu yong‘inda jami 14 kishi halok bo‘lgan, ular orasida Buyuk Britaniya, Belgiya, AQSh, Fransiya va Ispaniya fuqarolari bor.

В Греции на острове Крит двое пожарных погибли, попав в ловушку при тушении лесного пожара в районе Ретимно. Из-за ураганного ветра огонь быстро распространился, что привело к эвакуации нескольких деревень.
В южной Турции, в провинции Мугла, вспыхнули пожары, из-за чего была перекрыта ключевая трасса Фетхие-Анталья и эвакуирована часть больницы.
В Испании и Франции началась четвертая волна летней жары. Премьер-министр Испании Педро Санчес предупредил, что следующие 12 часов будут «решающими» для тушения пожара близ Мадрида. «Ситуация развивается благоприятно, но с максимальной осторожностью», — заявил он.
В провинции Авила, в Бургоондо, выгорело более 43 000 гектаров. Это считается крупнейшим пожаром в истории Испании. Всего в этом году в Испании сгорело более 207 000 гектаров.
Руководитель тушения Франсиско Боланьос отметил, что за ночь огонь «не продвинулся ни на сантиметр», но из-за высоких температур существует риск повторного возгорания.
В регионе Мадрид 24 000 человек получили разрешение вернуться в свои дома. Мэр Чапинерии Лусия Мойя заявила, что последствия для города очень серьезны: «многие жители потеряли дома и работу, восстановление будет трудной задачей».
На юго-западе Франции, в Жиронде, крупные пожары «остаются стабилизированными», несмотря на несколько вспышек, однако власти предупреждают о сухих ветрах и температуре до 41°C. Мэр Ле Барпа Бландин Сарразен предупредила, что ситуация «становится сложнее», и призвала к «гипер-бдительности».
В Испании в больнице скончалась женщина, получившая тяжелые ожоги при пожаре в Альмерии. Всего в этих пожарах погибли 14 человек, включая граждан Великобритании, Бельгии, США, Франции и Испании.