Kompaniya bu harakat Trump noqulay deb hisoblagan boshqa nashrlar uchun ogohlantirish bo'lib xizmat qilishini bildirdi. "ABCga qarshi repressiya mamlakatdagi har bir media kompaniyasiga signaldir: ma'muriyatning yangiliklar yoritilishi haqidagi nuqtai nazariga moslashing yoki jazoga tayyor bo'ling", deyiladi ABC arizasida.
Trump ikkinchi muddatga saylanganidan beri tanqidchilar uning ma'muriyatini prezidentga yoqmaydigan nashrlarni nishonga olishda ayblamoqda. Dekabr oyida Trump BBCga qarshi 10 milliard dollarlik da'vo arizasi bergan, shuningdek, The New York Times va The Wall Street Journalga qarshi 15 va 10 milliard dollarlik tuhmat da'volarini qo'zg'agan.
O'tgan haftada Adliya vazirligi New York Times jurnalistlarini Trumpning yangi Air Force One samolyoti haqidagi reportajlari bo'yicha guvohlik berishga majburlash uchun chaqiruv qog'ozlarini qaytarib oldi. Matbuot erkinligi tarafdorlari bunday tajovuzkor harakatlar so'z erkinligini susaytirish vositasi sifatida ishlatilishi mumkinligidan ogohlantirmoqda.
ABC ishida, ko'rib chiqilayotgan stansiyalarning litsenziyalari 2028-yil oktyabrgacha yangilanmasligi kerak edi. Ammo aprel oyida FCC raisi Brendan Karr muddatidan oldin tekshirishni buyurdi, bu agentlik 50 yildan ortiq vaqt davomida bunday qilmagan edi. FCC qaror kompaniyaning xilma-xillik siyosati noqonuniy kamsitishni tashkil qiladimi degan tergov bilan bog'liqligini aytdi.
Trumpning o'zi tanqidiy yoritish manbalarini cheklash istagi haqida ochiq gapirgan. Noyabr oyida prezident FCC ABC litsenziyalarini bekor qilishi kerakligini aytgan, iyul oyida esa bir nechta teleradiokompaniyalar uning saylovlar haqidagi nutqini asosiy kanallarda ko'rsatmaganidan keyin litsenziyalarni bekor qilish bilan tahdid qilgan.

Телекомпания ABC обвинила Федеральную комиссию по связи США (FCC) в кампании запугивания СМИ, критикующих президента Дональда Трампа. В судебном заявлении, поданном в четверг, компания, принадлежащая Disney, указала на решение FCC провести досрочную проверку лицензий восьми станций ABC.
Этот шаг, по словам ABC, служит предупреждением другим изданиям, чье освещение Трамп считает неблагоприятным. «Репрессии против ABC — это сигнал каждой медиакомпании в стране: приспособьтесь к взглядам администрации на то, как должно выглядеть освещение новостей, или заплатите цену», — говорится в заявлении ABC.
С момента вступления Трампа на второй срок критики обвиняют его администрацию в преследовании неугодных президенту СМИ. В декабре Трамп подал иск на 10 миллиардов долларов против BBC, а также ведет судебные процессы о клевете против The New York Times и The Wall Street Journal на 15 и 10 миллиардов долларов соответственно.
На прошлой неделе Министерство юстиции отозвало повестки, требовавшие от журналистов New York Times дать показания об их репортажах о новом самолете Air Force One. Сторонники свободы прессы предупреждают, что такие агрессивные действия могут использоваться для подавления свободы слова.
В случае ABC лицензии станций не подлежали продлению до октября 2028 года. Однако в апреле председатель FCC Брендан Карр распорядился провести досрочную проверку — впервые за более чем 50 лет. FCC заявила, что решение было вызвано расследованием, не являются ли политики компании по разнообразию незаконной дискриминацией.
Сам Трамп неоднократно говорил о желании ограничить критические источники. В ноябре он призвал FCC отозвать лицензии ABC после критического вопроса корреспондента саудовскому принцу, а в июле угрожал отзывом лицензий телеканалам, не показавшим его речь о выборах.