FIFA 2030 yilgi jahon chempionatini 64 ta jamoaga kengaytirish imkoniyatini o‘rganmoqda. Bu qadam futbol bo‘yicha eng nufuzli turnirning yuz yillik tarixida katta o‘zgarish bo‘lishi mumkin. Dunyo futbol qo‘mitasi ushbu ambitsiyali rejani baholash uchun mustaqil agentlikni jalb qilmoqchi.
FIFA tomonidan Reuters agentligiga taqdim etilgan tadqiqot hujjatida aytilishicha, 2030 yilgi turnirdan boshlab ishtirokchilar sonini 48 tadan 64 taga oshirish turnir taklifiga qanday ta’sir qilishini aniqlash rejalashtirilgan. Avvalroq Janubiy Amerika futbol konfederatsiyasi (CONMEBOL) 2030 yilgi jahon chempionatini 64 ta jamoa bilan o‘tkazishni rasman taklif qilgan edi.
2026 yilgi turnir AQSh, Kanada va Meksikada bo‘lib o‘tadi va birinchi marta 32 ta jamoa o‘rniga 48 ta jamoa ishtirok etadi. Bu format 1998 yildan beri birinchi marta o‘zgartirilmoqda va 104 ta o‘yin besh haftadan ko‘proq davom etadi. Endi esa FIFA yanada kengaytirishni ko‘rib chiqmoqda.
FIFAning ushbu tezkor tadqiqoti 20 milliard dollarlik sho‘ba kompaniya tashkil etish rejasi bilan birga kelmoqda. Bu kompaniya jahon chempionati va boshqa tadbirlarni tashqi investorlar bilan boshqarishi kutilmoqda. Bu harakat UEFA tomonidan tanqid qilinmoqda va Yevropa futbol ittifoqi FIFA tadbirlarini boykot qilishga qaror qilgan.
UEFA prezidenti Aleksander Cheferin o‘tgan yili 64 ta jamoaga kengaytirishni yaxshi g‘oya emas deb atagan edi. Osiyo futbol konfederatsiyasi prezidenti Shayx Salmon bin Ibrohim al-Xalifa ham bu kengayish qayerga olib borishini so‘roq qilib, qarshilik bildirgan.
FIFAning taklif etilayotgan tahlili kengaytirish turnirni kuchaytira oladimi yoki raqobatning susayishi, taqvimning zichlashishi, operatsion murakkablik va bozorning to‘yinganligi kabi xavotirlar potensial foydadan ustun keladimi, degan savolga javob berishi kerak. Tadqiqot, shuningdek, chipta sotuvi, homiylik va media huquqlaridan olinadigan daromadlarni ham baholaydi.
FIFA agentlikni tanlash to‘g‘risidagi qaror 14 avgustda qabul qilinishi va ular tahlilni 11 sentyabrgacha taqdim etishlari kerakligi aytilgan. 2030 yilgi jahon chempionati Marokash, Portugaliya va Ispaniya tomonidan birgalikda o‘tkaziladi, Argentina, Paragvay va Urugvay esa turnirning 100 yilligi munosabati bilan bittadan o‘yin o‘tkazadi.

ФИФА изучает возможность расширения чемпионата мира по футболу с 48 до 64 команд начиная с 2030 года. Этот шаг может кардинально изменить главный футбольный турнир в год его столетнего юбилея. Всемирный футбольный орган намерен привлечь независимое агентство для оценки амбициозного плана расширения.
В исследовательском документе, предоставленном агентству Reuters, говорится, что ФИФА хочет определить, как расширение числа участников с 48 до 64 команд повлияет на привлекательность турнира. Южноамериканская конфедерация футбола (КОНМЕБОЛ) официально предложила провести чемпионат мира 2030 года с 64 командами, чтобы дать большему числу стран возможность присоединиться к празднованию столетнего юбилея турнира.
Турнир 2026 года в США, Канаде и Мексике станет первым с 1998 года, который отойдет от формата с 32 командами, добавив четыре дополнительные группы и дополнительный раунд плей-офф, в результате чего будет сыграно 104 матча за более чем пять недель. Теперь ФИФА рассматривает еще более масштабное расширение.
Ускоренное исследование последовало за планом ФИФА создать дочернюю компанию с бюджетом в 20 миллиардов долларов для управления чемпионатом мира и другими мероприятиями с привлечением внешних инвесторов. Этот шаг вызвал критику и решение УЕФА бойкотировать мероприятия ФИФА.
Президент УЕФА Александер Чеферин в прошлом году заявил, что расширение чемпионата мира до 64 команд — не самая лучшая идея. Позиция европейского руководящего органа с тех пор не изменилась, а президент Азиатской футбольной конфедерации шейх Салман бин Ибрагим Аль Халифа также выразил opposition, задавшись вопросом, где может закончиться дальнейшее расширение.
Предлагаемый анализ ФИФА призван оценить, сможет ли расширение укрепить турнир или же такие опасения, как размывание конкуренции, перегруженность календаря, операционная сложность и насыщение рынка, перевесят потенциальные выгоды. Исследование также изучит влияние на конкурентный баланс, квалификацию, благополучие игроков и международный календарь, а также оценит доходы от продажи билетов, спонсорства и медиаправ.
ФИФА сообщила, что решение о выборе агентства будет принято 14 августа, и у него будет всего четыре недели, чтобы представить свой анализ к 11 сентября. Чемпионат мира 2030 года будет совместно организован Марокко, Португалией и Испанией, а Аргентина, Парагвай и Уругвай проведут по одному матчу в честь 100-летия турнира.