Peru Konstitutsiyaviy sudi sobiq prezident Ollanta Humalaning 15 yillik qamoq jazosini bekor qildi. U Braziliyaning Odebrecht qurilish kompaniyasi bilan bog'liq korrupsiya mojarosida ayblanib, o'tgan yili sudlangan edi.
64 yoshli Humala va uning rafiqasi Nadine Heredia Odebrecht (hozirgi Novonor) va Venesuela hukumatidan ikki prezidentlik kampaniyasi uchun noqonuniy mablag' olganlikda ayblanib, pul yuvish jinoyati bo'yicha hukm qilingan edi. Heredia esa keyinchalik Braziliyadan boshpana olgan.
Konstitutsiyaviy sudning 15-iyuldagi qarorida "Ollanta Moises Humala Tassoga nisbatan barcha jinoiy ish yuritish bekor qilinsin" deb yozilgan. Qaror payshanba kuni e'lon qilindi.
Humala, 2011-2016 yillarda mamlakatni boshqargan sobiq armiya zobiti, Odebrecht janjalida sudlangan birinchi Peru yetakchisi edi. Bu janjal yana uch sobiq prezidentni ham qamrab olgan.
U qamoqda noqonuniy saqlanganligini tekshirishni so'rab habeas corpus arizasi bergan edi. Konstitutsiyaviy sud bu arizani "asosli" deb topdi, chunki u kampaniya mablag'lari olingan paytda pul yuvish jinoyati sifatida belgilanmagan xatti-harakatlar uchun hukm qilingan.
Sobiq prezidentning advokati Vilfredo Pedraza hukmni "katta qoniqish bilan" qabul qilganini aytdi.
2016 yilda Odebrecht Lotin Amerikasida infratuzilma loyihalarini qo'lga kiritish uchun xorijiy yetakchilar va hukumat amaldorlariga 788 million dollar pora berganini tan olib, 3,5 milliard dollar jarima to'lashga rozi bo'lgan edi. Odebrecht 2005-2014 yillarda Peru amaldorlariga kamida 29 million dollar pora berganini ham tan olgan.

Конституционный суд Перу отменил 15-летний приговор бывшему президенту Ольянте Умале по делу, связанному с коррупционным скандалом вокруг бразильского строительного гиганта Odebrecht. Умала отбывал наказание в специальном detention центре в восточной Лиме, где содержатся несколько бывших лидеров страны.
64-летний Умала и его жена Надин Эредиа в прошлом году были признаны виновными в отмывании денег за получение незаконных взносов от Odebrecht (ныне Novonor) и венесуэльского правительства в ходе двух президентских кампаний. Эредиа впоследствии получила убежище в Бразилии.
В постановлении Конституционного суда от 15 июля, опубликованном в четверг, говорится: "Принято решение признать все уголовное производство против Ольянты Моисеса Умала Тассо недействительным".
Умала, бывший армейский офицер, возглавлявший страну с 2011 по 2016 год, стал первым экс-президентом Перу, представшим перед судом по делу Odebrecht, которое также затронуло трех других бывших президентов.
Он подал ходатайство habeas corpus, которое суд признал "обоснованным", поскольку установил, что он был осужден за деяния, не являвшиеся отмыванием денег на момент получения взносов.
Адвокат бывшего президента Вильфредо Педраса заявил, что его сторона восприняла решение "с большим удовлетворением".
В 2016 году Odebrecht согласилась выплатить 3,5 млрд долларов штрафа после того, как потратила 788 млн долларов на взятки иностранным лидерам и чиновникам для получения инфраструктурных проектов в Латинской Америке. Компания признала, что выплатила не менее 29 млн долларов взяток перуанским чиновникам в период с 2005 по 2014 год.