Pokistonning Broad Peak cho'qqisida sodir bo'lgan qor ko'chkisidan so'ng qutqaruvchilar olti nafar bedarak yo'qolgan alpinistni qidirishni davom ettirmoqda. Rasmiylar topilgan to'rt jasaddan birini birinchi bo'lib Everest cho'qqisiga chiqqan omanlik ayol Nadhira Al Harthy ekanligini tasdiqladi.
Pokiston hukumati juma kuni uchta jasaddan birini aniqladi: Nepal alpinisti Pur Bahadur Gurung, amerikalik alpinist Sara Mallory Geis va Al Harthy. To'rtinchi jasadning shaxsi hozircha noma'lum. Qidiruv ishlari og'ir ob-havo tufayli vertolyotlarning uchishiga to'sqinlik qilayotgan sharoitda olib borilmoqda.
Ekspeditsiya tarkibiga besh nafar nepallik alpinist, omanlik va amerikalik alpinistlar, pokistonlik alpinist Sohail Sakhi, faqat Vang deb tanilgan xitoylik alpinist va yana bir xorijlik alpinist kirgan. Ekspeditsiya rahbari mashhur alpinist Nirmal Purja bo'lib, u 2019 yilda 14 ta eng baland cho'qqini 189 kunda zabt etib rekord o'rnatgan edi.
Qor ko'chkisi payshanba kuni tushda dunyoning 12-eng baland cho'qqisi bo'lgan 8051 metrlik cho'qqida sodir bo'ldi. Gilgit-Baltiston turizm departamenti direktori o'rinbosari Sajid Husaynning so'zlariga ko'ra, qidiruv olib borilayotgan hudud "uzoq va qiyin" hisoblanadi.
Gurung, do'stlari orasida Yukta nomi bilan tanilgan, Everestga 10 marta muvaffaqiyatli chiqib, Gurung jamoasidan eng ko'p cho'qqiga chiqqan alpinist bo'lgan. U, shuningdek, dunyoning 8000 metrlik cho'qqilaridan 12 tasini zabt etgan va K2 cho'qqisiga 24 soat ichida chiqish bo'yicha rekord o'rnatgan.
Al Harthy geografiya bo'yicha magistr darajasiga ega bo'lib, Ummon Ta'lim vazirligida fuqarolik bo'limi direktori bo'lib ishlagan. 2019 yilda u Everest cho'qqisiga chiqqan birinchi omanlik ayol bo'ldi, keyin esa K2 cho'qqisini zabt etdi.
Amerikalik alpinist Geis (39 yosh) San-Antonioda yashagan va bu uning Pokistondagi 8000 metrlik cho'qqiga birinchi urinishi edi. U ijtimoiy tarmoqlarda Pilates studiyasini yopib, "noma'lum tomon katta sakrash" qilishini e'lon qilgan edi.
Sakhi kompaniyada gid bo'lib ishlagan, shuningdek, geograf va baland tog' fotografi sifatida dunyoning bir qancha yirik cho'qqilariga chiqqan.

Спасатели продолжают поиски шести альпинистов, пропавших без вести после схода лавины на пакистанской вершине Броуд-Пик. Власти идентифицировали одно из четырех найденных тел как Надхиру Аль Харти, первую оманскую женщину, покорившую Эверест.
В пятницу пакистанские власти обнаружили три тела в суровых погодных условиях, которые затрудняли полеты поисково-спасательных вертолетов. Идентифицированы непальский альпинист Пур Бахадур Гурунг и американская альпинистка Сара Мэллори Гейс, а также Аль Харти. Четвертое тело пока не опознано.
Экспедиция состояла из пяти непальских альпинистов, оманской и американской альпинисток, пакистанского альпиниста Сохаила Сахи, китайского альпиниста по имени Ван и еще одного иностранного альпиниста. Руководителем экспедиции был известный альпинист Нирмал Пурджа, бывший солдат британской армии, который в 2019 году установил рекорд, покорив 14 высочайших вершин мира за 189 дней.
Лавина сошла в четверг около полудня на вершине высотой 8051 метр, которая является 12-й по высоте в мире. Заместитель директора департамента туризма Гилгит-Балтистана Саджид Хусейн сообщил, что район поисков "отдаленный и труднодоступный".
Гурунг, известный друзьям как Юкта, совершил больше восхождений на Эверест, чем кто-либо из общины гурунгов, с 10 успешными восхождениями. Он также покорил 12 из 14 восьмитысячников мира и установил рекорд, поднявшись на К2 за 24 часа.
Аль Харти имела степень магистра географии и ранее работала директором департамента гражданства в министерстве образования Омана. В 2019 году она стала первой оманской женщиной, достигшей вершины Эвереста, а затем первой оманкой, покорившей К2.
Для американки Гейс это была первая попытка восхождения на восьмитысячник в Пакистане. 39-летняя жительница Сан-Антонио ранее объявила в соцсетях, что закрывает свою студию пилатеса, чтобы сделать "гигантский прыжок веры в неизвестность".
Сахи работал гидом в компании, а также был географом и высокогорным фотографом, совершившим восхождения на несколько крупных вершин мира.