Gallup so'roviga ko'ra, AQSh fuqarolari orasida Isroilga qo'llab-quvvatlash keskin kamaydi. Bu o'n yilliklar davomida Isroilga shartsiz qo'llab-quvvatlashning benazir o'zgarishini anglatadi.
So'rov agentligining juma kuni e'lon qilingan hisobotida aytilishicha, amerikaliklarning 41 foizi hozir falastinliklarni, 36 foizi esa isroilliklarni qo'llab-quvvatlaydi. 2023-yil oktyabr oyidagi Hamas hujumi va undan keyingi urushdan oldin esa amerikaliklarning 54 foizi Isroilni, 31 foizi Falastinni qo'llab-quvvatlagan.
Asosiy topilmalar:
Isroilning 7-oktyabrdagi hujumga nisbatan mutanosib bo'lmagan javobi keng qamrovli munosabat o'zgarishlariga olib keldi. Isroilda 1200 kishi halok bo'ldi, 250 dan ortig'i asirga olindi.
Isroil G'azo sektorida 72 mingdan ortiq odamni o'ldirdi, ularning ko'pchiligi ayollar va bolalar. Deyarli butun hudud vayron qilindi.
Xalqaro Jinoyat Sudi Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu va Mudofaa vaziri Yoav Gallantga insoniyatga qarshi jinoyatlar va urush jinoyatlari uchun hibsga olish orderlarini chiqardi. Janubiy Afrika esa Xalqaro Adliya Sudida Isroilga qarshi genotsid ishini qo'zg'atdi, boshqa bir qancha davlatlar ham qo'shildi.
Hisobotda aytilishicha, urushdan keyin qo'llab-quvvatlash tezroq pasaygan bo'lsa-da, bu tendensiya 2019-yildan beri pasayishni boshlagan.

Согласно новому опросу Gallup, поддержка Израиля среди граждан США резко снизилась, что знаменует беспрецедентный сдвиг в десятилетиях безоговорочной поддержки Израиля.
В отчете, опубликованном в пятницу, опросное агентство сообщило, что 41% американцев сейчас симпатизируют палестинцам, а 36% остаются более благосклонными к израильтянам. Для сравнения, до нападения ХАМАС в октябре 2023 года и последующей войны в Газе 54% американцев симпатизировали Израилю, а 31% — Палестине.
Ключевые выводы отчета:
Сдвиг в восприятии последовал за широко критикуемым непропорциональным ответом Израиля на атаку 7 октября, в результате которой в Израиле погибло около 1200 человек и более 250 были взяты в заложники.
Израиль убил более 72 000 человек в Газе, большинство из которых женщины и дети, и превратил почти весь анклав в руины.
Международный уголовный суд выдал ордера на арест премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и министра обороны Йоава Галланта за преступления против человечности и военные преступления. Южная Африка возбудила дело о геноциде против Израиля в Международном суде ООН, к которому присоединились несколько других стран.
В отчете отмечается, что хотя поддержка снижалась быстрее после войны, тенденция к снижению началась с 2019 года из-за кумулятивного эффекта постепенных изменений в отношении США.