Gallup so'roviga ko'ra, AQSh fuqarolari orasida Isroilga qo'llab-quvvatlash keskin kamaydi. Bu o'n yilliklar davomida Isroilga shartsiz qo'llab-quvvatlashning benazir o'zgarishini anglatadi.
So'rov agentligining juma kuni e'lon qilingan hisobotida aytilishicha, amerikaliklarning 41 foizi hozir falastinliklarni, 36 foizi esa isroilliklarni qo'llab-quvvatlaydi. 2023-yil oktyabr oyidagi Hamas hujumi va undan keyingi urushdan oldin esa amerikaliklarning 54 foizi Isroilni, 31 foizi Falastinni qo'llab-quvvatlagan.
Asosiy topilmalar:
Isroilning 7-oktyabrdagi hujumga nisbatan mutanosib bo'lmagan javobi keng qamrovli munosabat o'zgarishlariga olib keldi. Isroilda 1200 kishi halok bo'ldi, 250 dan ortig'i asirga olindi.
Isroil G'azo sektorida 72 mingdan ortiq odamni o'ldirdi, ularning ko'pchiligi ayollar va bolalar. Deyarli butun hudud vayron qilindi.
Xalqaro Jinoyat Sudi Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu va Mudofaa vaziri Yoav Gallantga insoniyatga qarshi jinoyatlar va urush jinoyatlari uchun hibsga olish orderlarini chiqardi. Janubiy Afrika esa Xalqaro Adliya Sudida Isroilga qarshi genotsid ishini qo'zg'atdi, boshqa bir qancha davlatlar ham qo'shildi.
Hisobotda aytilishicha, urushdan keyin qo'llab-quvvatlash tezroq pasaygan bo'lsa-da, bu tendensiya 2019-yildan beri pasayishni boshlagan.

Support for Israel among US citizens has dramatically decreased, according to a new Gallup poll, marking an unprecedented shift in decades of overwhelming, unconditional backing for Israel.
In a report published on Friday, the polling agency said 41% of Americans now sympathize more with Palestinians, while 36% remain more favorable to Israelis. By contrast, before the Hamas-led attack in October 2023 and the ensuing war in Gaza, 54% of Americans sympathized more with Israel and 31% with Palestine.
Key findings from the report:
Perception shifts followed what has been widely regarded as Israel's disproportionate response to the October 7 attack, where about 1,200 people were killed in Israel and more than 250 were taken captive.
Israel has killed more than 72,000 people in Gaza, the majority of them women and children, and reduced almost the entire enclave to rubble.
The International Criminal Court has issued arrest warrants for Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and Defense Minister Yoav Gallant for crimes against humanity and war crimes. South Africa filed a genocide case against Israel at the International Court of Justice, joined by several other nations.
The report noted that while support fell at a faster rate following the war, the downward trend had started since 2019 due to the cumulative effect of gradual changes in US attitudes.