AQSh hukumati 3 avgustdan boshlab 50 davlat fuqarolari uchun turistik va biznes vizalarini rasmiylashtirishda doimiy asosda garov to‘lovlarini joriy etmoqda. Bu haqda AQSh Davlat departamenti rasmiy bayonotida ma’lum qildi.
Yangi qoidaga ko‘ra, garov miqdori 20 ming dollargacha yetishi mumkin. Har bir holatda aniq summani konsullik xodimi belgilaydi. Garov vizadan foydalanish qoidalariga rioya qilish kafolati sifatida talab qilinadi.
Davlat departamenti izohiga ko‘ra, agar shaxs mamlakatni o‘z vaqtida tark etsa, vizadan foydalanmasa yoki kirishga ruxsat olmasa, pul to‘liq qaytariladi. Biroq, qolish muddatini buzgan taqdirda, mablag‘lar ushlab qolinishi mumkin.
Ro‘yxatga Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, shuningdek, Afrika, Osiyo va Lotin Amerikasi davlatlari kiritilgan. Avvalroq ushbu dastur sinov rejimida ishlagan bo‘lib, garov miqdori 5 dan 15 ming dollargacha bo‘lgan.
AQSh ma’murlari bu qarorni vizali rejim buzilishlari, jumladan, muddatni uzaytirish holatlarini kamaytirish zarurati bilan izohlamoqda. Shu bilan birga, O‘zbekiston fuqarolari uchun AQSh qishloq xo‘jaligida mavsumiy ishlarga H-2A vizalari orqali kirish imkoniyati yaratilayotgani ham xabar qilingan edi.

Режим США с 3 августа на постоянной основе вводит визовые залоги для граждан 50 стран при оформлении туристических и деловых виз. Об этом сообщил Госдепартамент США.
Размер залога может достигать 20 тысяч долларов, сумму определяет консульский сотрудник в каждом конкретном случае. Залог станет гарантией соблюдения визовых правил.
Деньги вернут, если человек покинет страну вовремя, не воспользуется визой или не получит разрешение на въезд. При нарушении условий пребывания средства могут быть удержаны.
В список включены Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, а также страны Африки, Азии и Латинской Америки. Ранее программа действовала в тестовом режиме с залогом от 5 до 15 тысяч долларов.
В Госдепе объяснили решение необходимостью снизить число нарушений визового режима, включая превышение срока пребывания. Ранее сообщалось, что гражданам Узбекистана помогут получить доступ к сезонной работе в сельском хозяйстве США по визам H-2A.