Vashington shtatining sharqiy qismida, Spokan shahri atrofida sodir bo‘lgan yong‘inlar 60 ming kishini evakuatsiya qilishga majbur qildi. Mahalliy hokimiyat ma’lumotlariga ko‘ra, kamida 600 ta uy, biznes va boshqa inshootlar vayron bo‘lgan.
Spokan, shtatning ikkinchi yirik shahri, dam olish kunlari davomida yong‘inlar taxminan 21 kvadrat kilometr maydonni qamrab oldi. Bu AQShning g‘arbiy qismida federal, shtat va mahalliy idoralarning imkoniyatlarini keskin kuchaytirgan o‘nlab yong‘inlardan biridir.
Shtat bo‘ylab taxminan 1000 kvadrat kilometr maydon yonib ketgan, ba’zi yong‘inlar, jumladan Spokan atrofidagilar, hali ham nazorat ostiga olinmagan.
Yong‘in va huquqni muhofaza qilish idoralari xodimlari jabrlanganlar yoki bedarak yo‘qolganlar haqida xabar yo‘qligini, ammo bu dastlabki bosqich ekanini ta’kidlamoqda.
Spokan atrofidagi videolarda binolarning yonishi, mahallalar yaqinida qora tutun ko‘tarilishi va faqat mo‘rilari qolgan uylarning vayronalari aks etgan. Bir qancha rasmiylar yaqin kunlarda quruq ob-havo davom etishi mumkinligidan xavotir bildirmoqda.
“Biz hali xavfdan chiqmadik”, dedi senator Mariya Kantvell Spokanda federal, shtat va mahalliy rasmiylar bilan o‘tkazilgan matbuot anjumanida. “Keyingi kunlar qiyin bo‘ladi”.
Tergovchilar yong‘inlarning kelib chiqish sababini hali aniqlaganicha yo‘q.
Spokan yong‘inlarga qarshi kurashayotgan yagona hudud emas. G‘arbiy Aydaho va sharqiy Oregonda o‘t o‘chiruvchilar buldozer va vertolyotlar yordamida o‘ninchi kun davomida 1360 kvadrat kilometrga yaqin o‘tloqni qamrab olgan yong‘inga qarshi kurashmoqda. Bu hududda chorvachilik fermalari joylashgan bo‘lib, rasmiylar yong‘in 600 dan ortiq uy va 800 dan ortiq boshqa inshootlarga xavf tug‘dirayotganini aytmoqda.
Yuta shtatining markaziy qismida yirik yong‘in dam olish kunlari davomida ikki baravar ko‘payib, yakshanba kuni ertalab 41 kvadrat kilometrdan 145 kvadrat kilometrga yetdi. Mahalliy huquqni muhofaza qilish organlariga ko‘ra, 100 dan ortiq qoramol nobud bo‘lgan.

Лесные пожары на востоке штата Вашингтон вынудили эвакуировать 60 тысяч человек в районе Спокана и уничтожили по меньшей мере 600 домов, предприятий и других сооружений, сообщили власти в воскресенье.
Пожары в Спокане и его окрестностях, втором по величине городе штата, за выходные сожгли около 21 квадратного километра (8 квадратных миль) и были одними из десятков лесных пожаров на западе США, которые истощили возможности федеральных, штатных и местных служб по их тушению.
По всему штату выгорело примерно 1000 квадратных километров (386 квадратных миль), а некоторые пожары, включая те, что в районе Спокана, не были локализованы.
Представители пожарной охраны и правоохранительных органов заявили, что сообщений о пострадавших или пропавших без вести не поступало, но подчеркнули, что операция по ликвидации последствий находится на ранней стадии.
Видео из района Спокана показывают горящие здания, черный дым, поднимающийся возле жилых кварталов, и дымящиеся руины домов, от которых остались только дымоходы. Несколько чиновников выразили обеспокоенность тем, что в ближайшие дни в этом районе, по-видимому, сохранится сухая погода.
«Мы еще не вышли из опасности», — заявила сенатор Мария Кантвелл на пресс-конференции с федеральными, штатными и местными чиновниками в Спокане. «Следующие несколько дней будут сложными».
Следователи пока не установили причину возгораний.
Спокан был не единственным регионом, борющимся с пожарами. Команды, использующие бульдозеры и вертолеты, продолжали десятый день борьбу с пожаром, который сжег почти 1360 квадратных километров (525 квадратных миль) пастбищ на западе Айдахо и востоке Орегона. Этот район является домом для скотоводческих ранчо, и власти заявляют, что пожар угрожает более чем 600 домам и 800 другим сооружениям.
В центральной Юте огромный пожар за выходные более чем удвоился, увеличившись с примерно 41 квадратного километра (16 квадратных миль) до 145 квадратных километров (56 квадратных миль) к утру воскресенья. По данным местных правоохранительных органов, погибло более 100 голов крупного рогатого скота.