Hindiston shaharlarida talabalar hukumatdan javobgarlikni talab qilib ko‘chalarga chiqdi. Bosh vazir Narendra Modi esa Instagram’da yoshlarga murojaat qilib, ularning azob-uqubatlaridan xafa ekanini aytdi va choralar ko‘rishga va’da berdi. Ammo bu noroziliklarni qondirmadi.
Modi’ning birinchi videosi ostida “Biz do‘st emasmiz” degan izohlar ko‘pchilikni tashkil etdi. U yoshlarni “do‘stlar” deb atab, markaziy imtihon haqida gapirdi, lekin bu uning uchinchi muddatidagi eng katta siyosiy inqirozga javob bo‘ldi – bekor qilingan tibbiyot kirish imtihoni millionlab abituriyentlarga ta’sir qildi.
Ekspertlarning fikricha, Modi’ning Bharatiya Janata partiyasi (BJP) hokimiyat cho‘qqisida turibdi, ammo yoshlar bilan aloqa uzilgan. 2024-yilda parlament a’zolarining o‘rtacha yoshi rekord darajada 56 yoshga yetdi, bu esa yoshlar vakilligining yetishmasligini ko‘rsatadi.
“Talabalar siyosati nafaqat yoshlarning noroziligini bildirish maydoni, balki partiyalar va liderlarni tarbiyalash manbai ham edi”, deydi “Young Leaders for Active Citizenship” tashkiloti rahbari Shipra Barduni. “So‘nggi o‘n yil ichida bu tizimli ravishda qisqartirildi. Talabalar faqat o‘qishi kerak, siyosatga aralashmasligi kerak degan qarash kuchaymoqda.”
Barduni’ning ta’kidlashicha, yoshlarning ijtimoiy tarmoqlarda hukumatni tanqid qilishi uchun joy yo‘q, chunki ular kuzatuv ostida. U mahalliy hokimiyatlar yoshlar bilan muloqot qilishi kerakligini aytadi.
BJP yoshlar yetakchisi va matbuot kotibi bilan bog‘lanishga urinishlar javobsiz qoldi. Memlar va musiqalar norozilik reelslarining asosini tashkil etdi, ba’zi yoshlar talablarni muloyimlik bilan, boshqalari esa qo‘pol so‘zlar bilan ifodaladi.
Siyosatshunos Amit Julka’ning fikricha, BJP yoshlarning istehzoli hazillarini tushunmaydi, chunki ularning strategiyasi WhatsApp avlodiga qaratilgan. “Agar ular Gen Z kodini yechishga harakat qilsa, natija sun’iy bo‘ladi”, deydi u.
Noroziliklar tugaganidan keyin, ta’lim vaziri iste’fosidan so‘ng, muhokama ta’lim islohotidan “adashgan yoshlar”ga o‘tdi. BJP a’zolari virusli videoda qizning Bosh vazir va uning marhum onasiga qarshi so‘zlarini qoraladi.
Modi o‘z navbatida “jamiyatning g‘azabini tushunaman, bu madaniy zarba” dedi va qizlarni kechirishni xohlayotganini aytdi. Ammo Julka bu epizodni kelajakda noroziliklarni qonuniylashtirishdan mahrum qilish usuli deb baholaydi.
Barduni’ning tavsiyasiga ko‘ra, BJP mavzuda qolishi va ta’lim tizimidagi muammolarni hal qilishi kerak. “Agar yoshlarga faqat buzg‘unchilik orqali eshitilishini aytsangiz, ularning buzg‘unchi bo‘lmasligiga hech qanday rag‘bat yo‘q”, deydi u.
Kichik noroziliklar Hindiston bo‘ylab davom etmoqda: Uttar-Pradeshda talabalar infratuzilma kamchiliklariga qarshi chiqdi, g‘arbda o‘qituvchilar yetishmasligi, Jaypurda esa talabalar ittifoqi saylovlarini tiklash uchun ochlik e’lon qilindi. Modi’ning reelslari esa haqiqiy yechim emas, deydi ekspertlar.

Студенты заполнили улицы индийских городов, требуя ответственности от правительства. Премьер-министр Нарендра Моди опубликовал в Instagram редкое селфи-видео, в котором заявил, что ему больно из-за их страданий, и пообещал меры. Но этого не хватило, чтобы удовлетворить протестующих, и пять роликов в стиле Gen Z спустя разрыв остается прежним.
«Мы не друзья», — гласил один из комментариев под первым роликом, отражая тысячи других реакций на полуночное видео премьера. В одном из менее отполированных видео Моди обратился к молодежи как к «друзьям», прежде чем заговорить об экзамене, который стал центром протестов.
Это был ответ премьера на крупнейший политический кризис его третьего срока, вызванный отменой важного медицинского вступительного экзамена, затронувшего миллионы абитуриентов. С тех пор он улучшил ракурсы и освещение, но реакция остается прохладной.
По мнению экспертов, для правящей партии BJP протесты стали пиком власти, но они потускнели ее блеск, а разрыв с молодежью значителен. В 2024 году средний возраст депутатов парламента достиг рекордных 56 лет, что является проблемой, говорит Шипра Бардуни, генеральный директор Young Leaders for Active Citizenship.
«Студенческая политика не только давала возможность молодым выражать разочарование и гнев, но и воспитала многих нынешних лидеров», — сказала Бардуни. «За последнее десятилетие она систематически сокращалась. Есть явный толчок к тому, что студенты должны только учиться и не заниматься политикой».
Бардуни также отметила, что у молодежи нет пространства для критики в соцсетях, так как за ними следят. Она считает, что ответственность за связь с молодежью лежит не только на центральном правительстве, но и на местных лидерах.
DW обратилась к молодежному лидеру BJP в Нью-Дели и пресс-секретарю партии, но ответа не получила. Мемы и музыка стали основой роликов, некоторые молодые люди вежливо высказывали требования, другие использовали ругательства.
Политолог Амит Джулка считает, что BJP не понимает иронии и мемов, так как их стратегия была нацелена на поколение WhatsApp. «Даже если они попытаются разгадать код Gen Z, результат будет неорганичным», — сказал он.
Через неделю после прекращения протестов и отставки министра образования разговор сместился с реформ на «заблудшую молодежь». Члены BJP осудили вирусное видео, где девушка оскорбила премьера и его покойную мать.
Моди заявил, что понимает возмущение общества, и сказал, что хочет «простить» их, а не привлекать к суду. Джулка видит в этом способ делегитимизации инакомыслия. Бардуни советует BJP сосредоточиться на теме и решать проблемы образования.
Мелкие протесты продолжаются по всей Индии: в Уттар-Прадеше студенты требуют инфраструктуры, на западе — учителей, в Джайпуре — восстановления выборов в студенческие советы. Реels Моди не являются решением, считают эксперты.