Amerika Qo'shma Shtatlarining sun'iy intellekt va ma'lumotlar tahlili bo'yicha yirik kompaniyasi Palantir Technologies ikkinchi chorakda kutilmagan darajada yuqori natijalarni e'lon qildi. Kompaniya aksiyalari savdo yakunlaridan keyin 14 foizdan oshiq qimmatlashdi. Bu o'sish AQSh va Isroil hukumatlari bilan yaqin aloqalari hamda sun'iy intellekt va urushdagi roli borasidagi tanqidlarga qaramay davom etmoqda.
Palantir Technologies ikkinchi chorakda 1,94 milliard dollar daromad qayd etdi, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan 93 foizga ko'p. Kompaniya yillik daromad prognozini ham 8,15-8,158 milliard dollargacha oshirdi. Bunga tijorat mijozlari va davlat idoralarining yuqori talabi sabab bo'lgan.
Bosh ijrochi direktor Aleks Karp bu chorakni "boshqa dunyodan" deb atadi: "AQShdagi tijorat daromadimiz yiliga 149 foizga, umumiy daromadimiz esa 93 foizga o'sdi. AI suverenitetiga talab endi to'liq ochildi". Aksiyadorlarga yo'llagan maktubida u biznesning "hech qachon ko'rilmagan sur'at va miqyosda" o'sayotganini ta'kidladi.
Palantir AQSh hukumat idoralari, jumladan AQSh armiyasi bilan ko'p milliard dollarlik shartnomalarga ega. AQSh hukumatidan kelgan daromad yiliga 90 foizga o'sib, 809 million dollarni tashkil etdi. Bu esa kompaniyaning prezident Donald Trampning immigratsiya ta'qini bilan bog'liq roli tanqidlarga uchrayotgan bir paytda sodir bo'lmoqda.
2003-yilda Aleks Karp va milliarder Piter Til tomonidan asos solingan Palantir 2015-yilda Isroilda birinchi ofisini ochgan va Isroil armiyasi bilan hamkorlikni kengaytirgan. 2024-yil yanvarida Isroil bilan "strategik hamkorlik"dan so'ng kompaniya G'azodagi harbiy amaliyotlarni qo'llab-quvvatlashni sezilarli darajada oshirgan.
Open Intel platformasi ma'lumotlariga ko'ra, Palantir Isroilning 8200-razvedka bo'limi sobiq a'zolarini faol jalb qilmoqda. Ularning dasturiy ta'minoti ushlangan aloqalar, sun'iy yo'ldosh tasvirlari va boshqa ma'lumotlarni birlashtirib, Isroil kuchlari uchun harbiy nishonlar ro'yxatini tuzishga yordam beradi.
Kompaniya Buyuk Britaniya hukumati bilan ham yirik shartnomalar tuzgan. Yanvar oyida Buyuk Britaniya Mudofaa vazirligi Palantirga 323 million dollarlik shartnoma bergan. 2023-yil noyabrida tuzilgan 444 million dollarlik NHS shartnomasi esa shaxsiy ma'lumotlar bilan ishlash borasida tanqidlarga sabab bo'lgan.
Palantirning sun'iy intellekt bo'yicha qarashlari ham e'tirozlarga uchramoqda. Karp va Nikolas Zamiska muallifligidagi "Texnologik respublika" kitobida texnologik kompaniyalar ilg'or harbiy AI tizimlarini yaratishga mas'ul ekani ta'kidlanadi. Tanqidchilar buni "texno-fashizm" deb atamoqda.

Американский гигант в области искусственного интеллекта и анализа данных Palantir Technologies сообщил о «неземных» квартальных результатах, что привело к росту акций более чем на 14% на постмаркете. Рост продолжается, несмотря на растущую критику тесных связей с правительствами США и Израиля, а также опасения по поводу роли компании в ИИ и военных конфликтах.
Во втором квартале выручка Palantir составила 1,94 млрд долларов, что на 93% больше, чем годом ранее. Компания повысила прогноз годовой выручки до 8,15–8,158 млрд долларов, объяснив это высоким спросом со стороны коммерческих клиентов и государственных структур.
«Этот квартал был неземным: наша коммерческая выручка в США выросла на 149% в годовом исчислении, общая выручка — на 93%», — заявил генеральный директор Алекс Карп. «Спрос на суверенитет ИИ полностью раскрылся». В письме акционерам он отметил, что бизнес «растет темпами и масштабами, которых мы никогда не видели».
Palantir имеет многомиллиардные контракты с правительственными агентствами США, включая армию США. Доход от правительственного бизнеса США вырос на 90% до 809 млн долларов, даже несмотря на критику роли компании в иммиграционной политике Дональда Трампа, которая, по мнению критиков, привела к незаконным депортациям и убийствам.
Основанная в 2003 году Алексом Карпом и миллиардером Питером Тилем, Palantir открыла первый офис в Израиле в 2015 году и с тех пор расширила сотрудничество с израильскими военными. После «стратегического партнерства» с Израилем в январе 2024 года компания значительно расширила операции в поддержку военной кампании в Газе и на Западном берегу.
По данным Open Intel, платформы, отслеживающей корпоративное участие в геноцидной войне в Газе, Palantir активно нанимает бывших членов израильского элитного подразделения 8200. Программное обеспечение компании интегрирует перехваченные сообщения, спутниковые снимки и другие данные для создания военных целей для израильских сил.
Компания также заключила крупные контракты с правительством Великобритании. В январе Министерство обороны Великобритании выделило Palantir контракт на 323 млн долларов. Отдельный контракт с NHS на 444 млн долларов, заключенный в ноябре 2023 года, вызвал критику из-за обращения с чувствительными медицинскими данными.
Palantir также сталкивается с критикой своего видения будущего ИИ. В книге «Технологическая республика», написанной Карпом и Николасом Замиской, утверждается, что технологические компании несут ответственность за создание передовых военных ИИ-систем. Критики называют эту философию «технофашизмом».