Gvatemaladagi Fuego vulqonining kuchli otilishi natijasida uning yon bag'irlarida joylashgan kamida ikkita qishloq aholisi evakuatsiya qilindi. Mahalliy hokimiyat ma'lumotlariga ko'ra, vulqon dushanba kuni lava va kul otishni boshlagan.
G'arbiy yarim shardagi eng faol vulqonlardan biri bo'lgan Fuego hozirda xavfli darajada faol. Vulqon faolligini kuzatuvchi davlat agentligi ma'lum qilishicha, seshanba kuni erta tongda ham vulqonning janubi-sharqiy yon bag'irlaridan piroklastik oqimlar — gaz, vulqon kuli va tosh bo'laklaridan iborat daryolar oqishda davom etgan.
Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi (Conred) butun mamlakat bo'ylab to'q sariq rangli ogohlantirish e'lon qildi, bu ikkinchi eng yuqori daraja hisoblanadi. Ushbu ogohlantirish aholini keyingi otilishlar natijasida yuzaga kelishi mumkin bo'lgan piroklastik oqimlar va kul bulutlariga tayyor bo'lishga chaqiradi.
Conred xodimlari aholiga deraza va eshiklarni yopiq holda saqlashni tavsiya qilmoqda. Vulqonga yaqin joylashgan maktablarda darslar bekor qilingan. Fuego vulqoni Antigua shahridan atigi 16 km (10 milya) g'arbda joylashgan bo'lib, bu shahar sayyohlar orasida mashhur bo'lib, ular YuNESKOning Butunjahon merosi ro'yxatiga kiritilgan shaharga mustamlaka davri me'morchiligini tomosha qilish uchun tashrif buyurishadi.
Faol stratovulqon, shuningdek, alpinistlar orasida ham mashhur. Conred sayyohlarni ham, mahalliy aholini ham xavfli hududlarga, xususan, vulqon yon bag'irlariga yaqinlashmaslik yoki u erda qolmaslik haqida ogohlantirmoqda.
2018-yilda Fuego otilishi natijasida 200 dan ortiq odam halok bo'lgan, ularning aksariyati Las Lajas darasidan pastga oqib tushgan tez oqimlar qurboni bo'lgan edi. Ushbu so'nggi otilish ham xuddi shunday halokatli oqibatlarga olib kelishi mumkinligi sababli, mahalliy hokimiyat barcha xavfsizlik choralarini kuchaytirgan.

Мощное извержение вулкана Фуэго в Гватемале вынудило власти эвакуировать жителей как минимум двух деревень, расположенных на его склонах. По данным местных властей, вулкан начал выбрасывать лаву и пепел в понедельник.
Фуэго, один из самых активных вулканов Западного полушария, продолжает представлять серьезную угрозу. Государственное агентство, следящее за активностью вулкана, сообщило, что рано утром во вторник пирокластические потоки — реки из газа, вулканического пепла и обломков пород — продолжали стекать по юго-восточному склону Фуэго.
Национальное управление по ликвидации последствий стихийных бедствий (Conred) объявило по всей стране оранжевый уровень тревоги, второй по величине, и предупредило местных жителей быть готовыми к возможным новым пирокластическим потокам и облакам пепла.
Conred призвал людей держать окна и двери закрытыми, а в школах, расположенных рядом с вулканом, отменены занятия. Фуэго находится всего в 16 км (10 милях) к западу от Антигуа — города, популярного среди туристов, которые приезжают в объект Всемирного наследия ЮНЕСКО, чтобы полюбоваться архитектурой колониальной эпохи.
Активный стратовулкан также популярен среди альпинистов. Conred предупредил как посетителей, так и местных жителей воздерживаться от приближения или пребывания в зонах риска, особенно на склонах вулкана.
В 2018 году в результате извержения Фуэго погибли более 200 человек, многие из них стали жертвами быстро движущихся пирокластических потоков, которые пронеслись по ущелью Лас-Лахас. Нынешнее извержение вызывает опасения повторения трагедии, поэтому власти принимают усиленные меры предосторожности.