Shri-Lanka markaziy tog'li hududlarida kuchli yomg'irlar natijasida halokatli ko'chkilar va suv toshqinlari yuz berdi. Kamida yetti kishi halok bo'ldi, bir necha kishi jarohatlandi. Mahalliy hukumat favqulodda choralar ko'rib, maktablarni vaqtincha yopdi.
Yog'ingarchilik asosan choy yetishtiriladigan tog'li mintaqaga kuchli zarba berdi. Bu hudud hali ham noyabr oyida sodir bo'lgan Ditwah siklonining oqibatlaridan to'liq xalos bo'lmagan. O'shanda tabiiy ofat qariyb 640 kishining hayotiga zomin bo'lgan va 4,1 milliard dollarlik iqtisodiy zarar yetkazgan edi.
Hukumatning Tabiiy ofatlarni boshqarish markazi matbuot kotibi Pradeep Kodippilining ma'lumotiga ko'ra, besh kishi markaziy hududdagi ikkita uyni bosib ketgan ko'chkilar ostida qolib halok bo'lgan. Yana ikki kishi suv toshqinida hayotdan ko'z yumgan. Yomg'ir va suv toshqinlari 129 ta uyga zarar yetkazgan va 3500 ga yaqin odam evakuatsiya qilingan.
Qutqaruv ishlariga harbiy-dengiz kuchlari va armiya bo'linmalari jalb etilgan. Mahalliy Hiru TV telekanali ko'rsatuvlarida askarlar suv bosgan ko'chalardan o'tib, qolib ketgan oilalarni qutqarayotgani aks etgan.
Shri-Lankaning markaziy mintaqasi, jumladan Nuwara Eliya va Badulla tumanlari, musson mavsumida ko'chkilar xavfi yuqori bo'lgan tik yonbag'irlar bilan mashhur. Uzoq muddatli yomg'irlar tuproqni to'yintirib, yonbag'irlarning siljishiga sabab bo'ladi.
2025-yil oxirida aynan shu choy yetishtiriladigan hududda Ditwah sikloniga bog'liq ko'chkilar va suv toshqinlari o'nlab odamlarning hayotiga zomin bo'lgan edi. O'shanda ham butun mamlakat bo'ylab maktab va idoralar yopilgan edi.
So'nggi ofat ekstremal ob-havo hodisalari Shri-Lankaning tabiiy ofatlarga qarshi kurashish salohiyatiga tobora kuchli bosim o'tkazayotganini ko'rsatmoqda. Rasmiylar maktablarning qachon ochilishi haqida aniq ma'lumot bermagan va bu ob-havoning keyingi kunlardagi holatiga bog'liqligini ta'kidlamoqda.

Власти Шри-Ланки распорядились закрыть школы в центральных высокогорных районах страны после того, как проливные дожди вызвали смертоносные оползни и наводнения. По меньшей мере семь человек погибли, несколько получили ранения.
Сильные ливни обрушились на горный чаеводческий регион, который до сих пор не оправился от разрушительного циклона «Дитва». В ноябре прошлого года этот шторм унес жизни почти 640 человек и нанес ущерб в размере около 4,1 миллиарда долларов.
По словам представителя правительственного Центра управления стихийными бедствиями Прадипа Кодиппили, пять человек погибли в результате оползней, сошедших на два дома в центральном регионе, еще двое стали жертвами наводнения. Дожди и паводки повредили 129 домов, вынудив эвакуироваться почти 3500 человек.
Для спасения жителей, оказавшихся в ловушке из-за паводковых вод, задействованы подразделения военно-морских сил и армии. Местный телеканал Hiru TV показал кадры, на которых военнослужащие вброд преодолевают затопленные улицы, чтобы вызволить семьи.
Центральный регион Шри-Ланки, включая округа Нувара-Элия и Бадулла, расположен на крутых склонах, давно признанных подверженными оползням в сезон муссонов, когда насыщенные влагой склоны не выдерживают.
Один из самых смертоносных подобных эпизодов страна пережила в конце 2025 года, когда оползни и наводнения, связанные с циклоном «Дитва», убили десятки людей в том же чаеводческом поясе, что также привело к закрытию школ и офисов по всей стране.
Недавняя катастрофа подчеркивает, что повторяющиеся экстремальные погодные явления все сильнее напрягают возможности Шри-Ланки по реагированию на чрезвычайные ситуации в течение одного девятимесячного периода. Власти пока не сообщили, когда школы в пострадавших округах возобновят работу, отмечая, что решение будет зависеть от развития погоды в ближайшие дни.