Seul politsiyasi Koreya Futbol Assotsiatsiyasi (KFA) ofislarida tintuv o‘tkazdi. Bu, sobiq bosh murabbiy Xon Myun Bo‘ning tayinlanishi bo‘yicha “biznesga to‘sqinlik qilish” ayblovi bilan bog‘liq tergov doirasida amalga oshirildi.
Xon 2024-yilda milliy terma jamoa bosh murabbiyi etib qayta tayinlangan edi. U avval 2013-2014-yillarda ham bu lavozimda ishlagan. Uning tayinlanishi KFA xorijlik nomzodlarni o‘z ichiga olgan ko‘p oylik qidiruv jarayonini to‘xtatib, qisqa uchrashuvdan so‘ng Xonni tayinlagani uchun tanqid ostida qoldi.
Bu masala Janubiy Koreyaning FIFA Jahon chempionatidagi muvaffaqiyatsiz ishtiroki, jumladan guruh bosqichidan chiqib ketganidan so‘ng yana kun tartibiga chiqdi. O‘tgan oy parlament eshituvida Xon deputatlarning unga maxsus imtiyoz berilgani haqidagi da’volarini rad etdi va turnirdagi muvaffaqiyatsizlik uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga oldi.
Janubiy Koreya Madaniyat, sport va turizm vazirligi 2024-yil oktabr oyida KFA Xon va sobiq murabbiy Yurgen Klinsmannni tayinlashda o‘z qoidalarini buzganini ma’lum qildi. Vazirlik texnik direktorning Xon bilan uchrashuvi to‘g‘ri intervyu sifatida baholanmaganini aniqladi. Biroq, noqonuniy xatti-harakatlar uchun hech qanday dalil topilmadi va Xonning shartnomasini bekor qilish buyrug‘i berilmadi.
Politsiya Jahon chempionatidan oldin ham Xonning tayinlanishiga noqonuniy aralashuv haqidagi shikoyatlarni tergov qilayotgan edi. Hozircha Xon yoki KFA rasmiylariga nisbatan jinoiy xulosa e’lon qilinmagan. KFA Al Jazeera’ning izoh so‘roviga darhol javob bermadi.

Полиция Сеула провела обыск в офисах Корейской футбольной ассоциации (KFA) в рамках расследования по делу о «воспрепятствовании бизнесу» в связи с назначением бывшего тренера Хон Мён Бо.
Хон вернулся на пост главного тренера национальной сборной в 2024 году после предыдущего срока в 2013-2014 годах. Его назначение подверглось критике, поскольку KFA отказалась от многомесячного поиска с участием иностранных кандидатов и назначила его после короткой встречи.
Вопрос вновь всплыл после неудачной кампании Южной Кореи на чемпионате мира по футболу FIFA, которая завершилась вылетом на групповом этапе. На парламентских слушаниях в прошлом месяце Хон отверг предположения законодателей о том, что он получил особое обращение при назначении, и взял на себя ответственность за провал сборной на турнире.
Министерство культуры, спорта и туризма Южной Кореи в октябре 2024 года заявило, что KFA нарушила собственные правила при назначении Хона и бывшего тренера Юргена Клинсманна, установив, что встреча технического директора с Хоном не была надлежащим собеседованием. Однако ведомство не нашло доказательств незаконных действий и не распорядилось расторгнуть контракт Хона.
Полиция уже расследовала жалобы на неправомерное вмешательство в назначение Хона до чемпионата мира. Уголовных выводов против Хона или официальных лиц KFA пока не объявлено. KFA не сразу ответила на запрос Al Jazeera о комментарии.