Ierusalem gubernatorligi Al Jazeera telekanaliga ma'lum qilishicha, Isroil harbiylari tomonidan bosib olingan G'arbiy Sohildagi Qalandiya qochqinlar lageriga uyushtirilgan "keng ko'lamli" reyd natijasida kamida 51 falastinlik jarohatlangan.
Payshanba kuni Isroil kuchlari Qalandiya nazorat punkti yaqinidagi savdo do'konlarini buzib tashladi, so'ngra qo'shni Kafr Aqab shahriga komendantlik soati joriy etdi va hududni Quddus bilan bog'laydigan yo'llarni to'sib qo'ydi.
Falastin Qizil Yarim Oy Jamiyati (PRCS) ma'lumotlariga ko'ra, 35 kishi og'ir kaltaklanganidan keyin kasalxonaga yotqizilgan, yana olti kishi voqea joyida davolangan. Bir kishi rezina bilan qoplangan po'lat o'q bilan jarohatlangan.
PRCSga ko'ra, yana olti kishi ko'zdan yosh oqizuvchi gazdan nafas olgan. Tashkilot tez yordam guruhlari chorshanba kuni kechqurun beri yaradorlarga yetib borishi to'sib qo'yilganini, ammo ekipajlar hali ham bir nechta bemorlarni, jumladan buyrak dializi kerak bo'lganlarni evakuatsiya qilishga muvaffaq bo'lganini aytdi.
Isroil askarlari lager kirishida turgan jurnalistlarga o'q uzgan va ularni chiqib ketishni buyurgan. Mahalliy Falastin ommaviy axborot vositalariga ko'ra, o'nlab falastinliklar, jumladan bolalar va ayollar, uylarda tashkil etilgan vaqtinchalik hibsxonalarda dala so'roqlari uchun ushlab turilgan.
Shuningdek, payshanba kuni Isroil kuchlari Jenin shahriga reyd uyushtirib, bir falastinlikni otib, yana birini kaltaklagan, deya xabar beradi PRCS.
So'nggi oylarda Isroil armiyasi hujumlari va ko'chmanchilarning bosib olingan G'arbiy Sohildagi Falastin jamoalariga qarshi zo'ravonligi kuchaygan, bu Falastin mulkini buzish va ularning yerlarini noqonuniy tortib olish holatlari bilan birga bormoqda.
Huquq himoyachilari bu yilning birinchi yarmida G'arbiy Sohil bo'ylab 11 000 dan ortiq Isroil harbiy va ko'chmanchi hujumlarini qayd etgan – ko'chmanchi zo'ravonligi va tegishli cheklovlar tufayli 2300 dan ortiq falastinlik o'z uylarini tark etishga majbur bo'lgan.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan tayinlangan tergov komissiyasi iyun oyida Isroil hokimiyati ko'chmanchilarning oldindan aytib bo'ladigan hujumlarini oldini olish va aybdorlarni tergov qilish hamda jazolash bo'yicha takroran muvaffaqiyatsizlikka uchragan degan xulosaga kelgan.
Ba'zi hollarda Isroil hokimiyati armiya himoyasi va ko'chmanchilarga qurol-yarog' va moliyaviy yordam berish orqali zo'ravonlikni bevosita qo'llab-quvvatlagan, deyishadi tergovchilar.
Isroil BMTning Falastin qochqinlari bo'yicha agentligi (UNRWA) faoliyatini bosib olingan Sharqiy Quddusda taqiqlagan va uning bir qancha ob'ektlarini, jumladan Qalandiya yaqinidagi binolarni buzib tashlagan.
Isroil moliya vaziri Bezalel Smotrich bosib olingan G'arbiy Sohildagi fuqarolik ishlari bo'yicha mas'uliyatni o'z qo'liga olganidan so'ng, 104 dan ortiq noqonuniy aholi punktlari va 160 qishloq xo'jaligi postlarini tasdiqlagan, qonuniylashtirgan yoki qayta tiklangan. Milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvir esa davlat tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan "fuqarolik mudofaasi" dasturlari orqali ko'chmanchilarga minglab o'qotar qurollarni tarqatgan.
Buyuk Britaniya, Kanada va Fransiya kabi bir qancha G'arb hukumatlari alohida ko'chmanchilarga, shuningdek, Smotrich kabi amaldagi vazirlarga zo'ravonlikdagi roli uchun sanksiya kiritgan.

Губернаторство Иерусалима сообщило Al Jazeera, что в результате «крупномасштабного» рейда израильских военных в лагере беженцев Каландия на оккупированном Западном берегу пострадали по меньшей мере 51 палестинец.
В четверг израильские силы снесли коммерческие магазины возле КПП Каландия, после чего ввели комендантский час в соседнем городе Кафр-Акаб и перекрыли дороги, связывающие этот район с Иерусалимом.
По данным Палестинского общества Красного Полумесяца (ПКПО), 35 человек были госпитализированы после жестоких избиений, еще шестерым оказали помощь на месте. Один человек был ранен пулей с резиновым покрытием.
Еще шестеро пострадали от вдыхания слезоточивого газа, сообщили в ПКПО. Организация заявила, что бригады скорой помощи не могли добраться до раненых с поздней ночи среды, хотя им все же удалось эвакуировать нескольких пациентов, включая тех, кому требовался диализ почек.
Израильские солдаты стреляли светошумовыми гранатами в журналистов, находившихся у входа в лагерь, и приказали им уйти. Десятки палестинцев, включая детей и женщин, были задержаны для полевых допросов в домах, превращенных во временные места содержания, сообщают местные палестинские СМИ.
В четверг израильские силы также совершили рейд на город Дженин, застрелив одного палестинца и избив другого, сообщили в ПКПО.
В последние месяцы нападения израильской армии и насилие поселенцев против палестинских общин на оккупированном Западном берегу усилились, что сопровождается увеличением сносов палестинской собственности и незаконным захватом их земель.
Правозащитники зафиксировали более 11 000 нападений израильских военных и поселенцев по всему Западному берегу только за первую половину этого года – более 2300 палестинцев были вынуждены покинуть свои дома из-за насилия поселенцев и связанных с этим ограничений.
Назначенная ООН комиссия по расследованию пришла к выводу в июне, что израильские власти неоднократно не предотвращали предсказуемые нападения поселенцев и не расследовали и не наказывали виновных.
В некоторых случаях израильские власти напрямую способствовали насилию через защиту армии и предоставление оружия и финансирования поселенцам, заявили следователи.
Израиль запретил БАПОР, агентство ООН для палестинских беженцев, действовать в оккупированном Восточном Иерусалиме и снес несколько его объектов, в том числе недалеко от Каландии.
С тех пор как министр финансов Израиля Бецалель Смотрич взял на себя полномочия по гражданским делам на оккупированном Западном берегу, он одобрил, легализовал или восстановил более 104 незаконных поселений и 160 сельскохозяйственных форпостов. Тем временем министр национальной безопасности Итамар Бен-Гвир раздал поселенцам тысячи огнестрельного оружия через поддерживаемые государством программы «гражданской обороны».
Несколько западных правительств, включая Великобританию, Канаду и Францию, ввели санкции против отдельных поселенцев, а также действующих министров, таких как Смотрич, за их роль в насилии.
Одним из своих первых указов после возвращения в Белый дом в прошлом году президент США Дональд Трамп отменил ограниченные американские санкции против израильских поселенцев, обвиняемых в нападениях на палестинцев.