Braziliya federal politsiyasi 2024-yil avgust oyida Voepass aviakompaniyasining 62 yo‘lovchisi halok bo‘lgan samolyot halokatiga aloqadorlikda kompaniyaning 16 nafar hozirgi va sobiq xodimini rasman aybladi.
Tergovchilar payshanba kuni kompaniya tomonidan sodir etilgan bir qator qonunbuzarliklar, e’tiborsizlik va beparvolik holatlarini e’lon qildi. Voepass egasi va prezidenti Xose Luiz Felisio Filho ham Vinhedo shahri (San-Paulu chekkasi) yaqinida sodir bo‘lgan halokatda ayblanganlar orasida. Mahalliy prokuratura hali unga va boshqa ayblanuvchilarga qarshi ayblov e’lon qilish to‘g‘risida qaror qabul qilishi kerak.
Egadan tashqari, politsiya 15 nafar sobiq va hozirgi Voepass xodimini havo harakati xavfsizligini xavf ostiga qo‘yishda aybladi, bu esa halokatga olib keldi va ularni 12 yilgacha qamoq jazosiga hukm qilishi mumkin. Ba’zi guruh a’zolariga nisbatan qo‘shimcha ayblovlar samolyot texnik jurnallarida texnik nosozliklarni yashirishni o‘z ichiga oladi.
Halokat ATR 72-500 ikki dvigatelli turbovintli samolyoti Kasavel (Parana shtati)dan San-Paulu yaqinidagi Guarulhos xalqaro aeroportiga uchayotganda, 13,000 fut (3,960 metr) balandlikdan qulab, yopiq turar-joy majmuasining hovlisiga qulaganida sodir bo‘ldi. Samolyotda 58 yo‘lovchi va 4 ekipaj a’zosi halok bo‘ldi.
Tergovchilar samolyotning ma’lumot yozuvlari uning muzdan tozalash tizimi 136 ta parvoz davomida bir necha marta ishlamay qolgani yoki qo‘lda yoqilgani va o‘chirilganini ko‘rsatdi. Federal politsiya tergovchisi Andre Ribeironing aytishicha, samolyot o‘sha kuni uch marta muzdan tozalash tizimi nosozliklariga qaramay, ma’lum bo‘lgan og‘ir muzlash sharoitlarida uchishga ruxsat berilgan.
“Bu havo halokatlari tarixida burilish nuqtasi”, dedi Ribeiro, shuningdek, Braziliya Milliy Fuqaro Aviatsiyasi Agentligiga (ANAC) qarshi yangi ayblovlarni ko‘rib chiqishni taklif qildi. Jabrlanganlar oilalarining advokati Talles Andrade o‘z bayonotida “mas’ul bo‘lgan barcha shaxslar va kompaniyalardan, shu jumladan direktorlar, operatsiya va chipta sotish bilan shug‘ullangan kompaniyalardan” zararni qoplashni talab qilishini aytdi.
“Biz harakat yoki harakatsizlik bilan bunga hissa qo‘shgan barchani javobgarlikka tortamiz”, dedi Andrade. Ish bo‘yicha rasman ayblangan 16 kishi federal politsiya harakati yuzasidan izoh bermadi. Federal politsiya xulosalari ikki yillik tergovdan so‘ng matbuot anjumanida e’lon qilindi. Tergov shuni ko‘rsatdiki, qasddan yashirish, noto‘g‘ri texnik xizmat ko‘rsatish va tashkiliy nosozliklar samolyotni xavfli ob-havo sharoitlariga jo‘natishga bevosita hissa qo‘shgan.
O‘tgan oy Braziliya Harbiy-havo kuchlari tergovi og‘ir muzlash sharoitlari, mexanik tizim nosozliklari va uchuvchilarning chalg‘ishi kombinatsiyasi hodisaga hissa qo‘shganini tasdiqladi.

Федеральная полиция Бразилии официально обвинила 16 нынешних и бывших сотрудников авиакомпании Voepass в действиях, способствовавших крушению самолета в августе 2024 года, в результате которого погибли все 62 человека на борту.
Следователи в четверг объявили о ряде предполагаемых злоупотреблений, упущений и халатности со стороны компании. Владелец и президент Voepass Жозе Луис Фелисио Фильо также был официально обвинен в связи с аварией, произошедшей в городе Виньедо, недалеко от Сан-Паулу. Местные прокуроры должны еще решить, будут ли он и другие обвиняемые привлечены к суду в установленную дату.
Помимо владельца, полиция обвинила 15 бывших и нынешних сотрудников Voepass в создании угрозы безопасности воздушного движения, что привело к смертельной катастрофе, что может грозить им тюремным заключением на срок до 12 лет. Дополнительные обвинения против некоторых из группы включают сокрытие технических неисправностей в бортовых журналах.
Авария произошла, когда двухмоторный турбовинтовой самолет ATR 72-500, следовавший из Каскавела (южный штат Парана) в международный аэропорт Гуарульюс, упал с высоты 13 000 футов (3 960 метров) на задний двор охраняемого кондоминиума, убив 58 пассажиров и четырех членов экипажа.
Следователи добавили, что бортовые самописцы показали, что система противообледенения неоднократно выходила из строя или вручную включалась и выключалась во время 136 полетов. Федеральный следователь Андре Рибейро заявил, что самолет был неправомерно допущен к вылету в известные условия сильного обледенения, несмотря на сбои системы противообледенения на трех предыдущих рейсах в тот же день.
«Это переломный момент в истории авиакатастроф здесь», — сказал Рибейро, который также предложил прокурорам рассмотреть новые потенциальные обвинения против Национального агентства гражданской авиации Бразилии (ANAC). Адвокат семей жертв Таллес Андраде заявил, что будет добиваться возмещения ущерба «против всех ответственных, людей и компаний, включая директоров, компании, участвовавшие в операции и продаже билетов».
«Мы пойдем против всех, кто действием или бездействием способствовал этому», — сказал Андраде. 16 человек, официально обвиненных по делу, не комментировали действия федеральной полиции. Выводы федеральной полиции были объявлены на пресс-конференции после двухлетнего расследования. Ведомство пришло к выводу, что умышленные упущения, ненадлежащая практика технического обслуживания и организационные сбои напрямую способствовали отправке самолета в опасные погодные условия.
В прошлом месяце расследование ВВС Бразилии подтвердило, что сочетание сильного обледенения, отказов механических систем и отвлечения внимания пилотов способствовало инциденту.