Mozambikning janubiy Gaza provinsiyasidagi Xai-Xai shahri aholisi suv toshqinlari sababli nafaqat uylarini, balki tirikchilik manbai bo‘lgan ekin maydonlarini ham yo‘qotdi. 50 yoshli Joacim Pinto uchun suv chekinganidan keyin ham qiyinchiliklar tugamadi.
“Biz yo suv toshqinidan halok bo‘lamiz, yoki omon qolsak, ochlik boshlanadi”, deydi Pinto Al Jazeera muxbiriga. Uning so‘zlariga ko‘ra, suv toshqinlari quduqlar, quvurlar, chorva mollarini va bog‘larni vayron qilgan, oziq-ovqat narxlari esa keskin oshgan.
2025-yil dekabridan 2026-yil boshigacha davom etgan suv toshqinlari Mozambikning Gaza, Maputo, Inhambane, Sofala va Zambezia provinsiyalariga jiddiy zarar yetkazdi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) ma’lumotlariga ko‘ra, 275,405 gektar qishloq xo‘jaligi yerlari zarar ko‘rgan, 314,783 fermerning tirikchiligi xavf ostida qolgan.
BMTning Butunjahon oziq-ovqat dasturi (WFP) vakili Ana Mato Hombrening aytishicha, suv toshqinlari oziq-ovqat yetkazib berishni buzgan, yo‘llar yopilgan, bozorlar ishlamay qolgan. “Ko‘plab suv toshqini bo‘lgan hududlarda oziq-ovqat zaxiralari yo‘qolgan, ekin maydonlari vayron bo‘lgan va ba’zi bozorlar umuman ishlamayapti”, deydi u.
Narxlarning oshishi nafaqat mahalliy ishlab chiqarishning kamayishi, balki transport xarajatlarining ortishi bilan ham bog‘liq. Xai-Xai shahridagi yuk mashinasi haydovchisi va oziq-ovqat sotuvchisi Shuwa Anolisning aytishicha, ular guruch, un va tovuq go‘shti narxiga 10 foiz ustama qo‘shishga majbur bo‘lishgan, chunki yoqilg‘i narxlari oshgan va yo‘llar buzilgan.
London tropik gigiyena va tropik tibbiyot maktabining iqlim o‘zgarishi va oziq-ovqat tizimlari bo‘yicha professori Tafadzwanashe Mabhaudhi ta’kidlashicha, Mozambik iqlim ekstremallari oqibatlarini qayta-qayta o‘z zimmasiga olmoqda, garchi global isishga hissasi kichik bo‘lsa ham. Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatning yirik daryo tizimlarining quyi oqimida joylashgani uning zaifligini oshiradi.
Pinto va minglab boshqa omon qolganlar uchun suv toshqinlari tugagan bo‘lsa ham, inqiroz davom etmoqda. “Droughtdan zarar ko‘rgan jamoalar hali tiklanish bosqichida, endi esa suv toshqinlari ularni yana vayron qildi. Odamlarning ketma-ket ofatlarga chidash qobiliyatining chegarasi bor”, deydi Mabhaudhi.

В городе Шаи-Шаи, расположенном в южной провинции Газа в Мозамбике, жители, пережившие разрушительные наводнения, теперь борются с новой угрозой — нехваткой продовольствия и ростом цен. 50-летний Жоаким Пинту рассказывает, что его фермерские угодья, которые кормили семью, были уничтожены стихией.
«Мы либо погибаем от наводнений, либо, если выживаем, нас настигает голод», — говорит Пинту в интервью Al Jazeera. По его словам, наводнения разрушили колодцы, трубопроводы, скот и огороды, а цены на основные продукты резко выросли.
Наводнения, продолжавшиеся с конца декабря 2025 года по начало 2026 года, затронули несколько центральных и южных провинций, включая Газу, Мапуту, Иньямбане, Софалу и Замбезию. По данным Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО), пострадало около 275 405 гектаров сельскохозяйственных земель, что угрожает средствам к существованию примерно 314 783 фермеров.
Представитель Всемирной продовольственной программы ООН (ВПП) Ана Мато Омбре отмечает, что наводнения нарушили доступ к продовольствию во многих пострадавших районах. «Во многих пострадавших районах запасы продовольствия были потеряны, посевы уничтожены, а некоторые рынки вообще не работают», — заявляет она.
Рост цен также связан с увеличением транспортных расходов. Водитель грузовика и торговец продуктами Шува Аналис сообщает, что они были вынуждены поднять цены на рис, муку и курицу на 10 процентов из-за роста цен на топливо и повреждения дорог. «Посмотрите на главное шоссе, соединяющее юг и север страны; оно было затоплено и непроходимо», — говорит он.
Профессор Лондонской школы гигиены и тропической медицины Тафадзванаше Мабхаудхи подчеркивает, что Мозамбик неоднократно несет издержки климатических экстремальных явлений, несмотря на незначительный вклад в выбросы парниковых газов. Он отмечает, что расположение страны в нижнем течении крупных речных систем повышает ее уязвимость к наводнениям.
Для Пинту и тысяч других выживших исчезновение паводковых вод не означает окончания кризиса. «Общины, чьи посевы были уничтожены засухой, все еще восстанавливаются, и теперь они пострадали от наводнений. Существует предел способности людей справляться с повторяющимися бедствиями», — заключает Мабхаудхи.