AQSh federal sudyasi janubiy sudanlik muhojirlar uchun vaqtinchalik himoya maqomini (TPS) bekor qilishga ruxsat berdi. Bu qaror Tramp ma'muriyatining minglab muhojirlarni himoyadan mahrum qilish siyosatining davomi sifatida baholanmoqda.
Massachusets okrugi sudyasi Patti Saris immigrantlar huquqlarini himoya qiluvchi tashkilotlar, jumladan Nyu-Yorkdagi African Communities Together tashkilotining da'vosini rad etdi. Sudya o'z qarorida da'vogarlarning argumentlari mantiqan o'z-o'ziga zid ekanini ta'kidladi.
Bu qaror Oliy sudning iyun oyida gayanlik va suriyalik muhojirlar uchun TPSni bekor qilishga ruxsat bergan qaroridan keyin qabul qilindi. Oliy sudning konservativ ko'pchiligi quyi sudlarning qarorlarini bekor qilib, ma'muriyatga 350 mingdan ortiq gayanlik va 6100 suriyalik uchun himoyani to'xtatishga imkon bergan edi.
TPS dasturi fuqarolar urushi va tabiiy ofatlar kabi inqirozlarga duch kelgan mamlakatlar fuqarolariga AQShda vaqtincha qolish, deportatsiyadan himoyalanish va qonuniy ishlash imkonini beradi. Janubiy Sudan 2011-yilda mustaqillikka erishganidan beri davom etayotgan fuqarolar urushi tufayli 400 mingdan ortiq odam halok bo'lgan.
Ichki xavfsizlik departamenti (DHS) noyabr oyida Janubiy Sudan uchun TPSni bekor qilishni e'lon qilgan edi. Bu qaror 232 janubiy sudanlik va 73 nafar arizasi ko'rib chiqilayotgan shaxsning himoyasini bekor qilishiga olib kelishi mumkin. Sudya Sarisning oldingi buyrug'i bu jarayonni to'xtatgan edi, ammo Oliy sud qaroridan keyin yangi da'vo rad etildi.
DHS vakili Jeyms Persival X platformasida bu qarorni olqishlab, boshqa sudyalarni ham shunday qilishga chaqirdi. Uning so'zlariga ko'ra, bu himoya choralari amerikaliklar ovoz bergan siyosatni amalga oshirishga to'sqinlik qilmoqda.
TPS himoyasini yo'qotish muhojirlarni qamoqqa olish, deportatsiya qilish xavfiga duchor qiladi. Fwd.us tashkiloti ma'lumotlariga ko'ra, 2001-yildan beri TPS egalari har yili 7,8 milliard dollar soliq to'lab, AQSh iqtisodiyotiga 262 milliard dollar hissa qo'shgan. Ko'plab TPS egalari qurilish, mehmondo'stlik va sog'liqni saqlash kabi muhim sohalarda ishlaydi.

Федеральный судья США разрешил администрации Трампа лишить сотни граждан Южного Судана временного защищенного статуса (TPS). Это решение стало очередным шагом в ужесточении иммиграционной политики, несмотря на гуманитарный кризис в этой африканской стране.
Окружной судья Массачусетса Патти Сарис отклонила иск правозащитных организаций, включая нью-йоркскую организацию African Communities Together, которая пыталась сохранить TPS для южносуданцев. В своем 15-страничном решении судья заявила, что аргументы истцов "логически противоречивы и саморазрушительны".
Это решение последовало за постановлением Верховного суда от июня, который разрешил администрации Трампа лишить TPS сотни тысяч гаитян и сирийцев. Консервативное большинство Верховного суда отменило решения нижестоящих судов, которые блокировали прекращение защиты для более чем 350 000 гаитян и около 6 100 сирийцев.
TPS позволяет гражданам стран, переживающих гражданские войны или стихийные бедствия, временно оставаться в США, защищает их от депортации и дает право на легальную работу. Южный Судан с момента обретения независимости в 2011 году охвачен гражданской войной, в результате которой погибло более 400 000 человек.
Министерство внутренней безопасности (DHS) в ноябре объявило о прекращении TPS для Южного Судана, заявив, что страна больше не соответствует условиям для этой программы. Это затронуло бы более 232 южносуданцев и 73 лиц с незавершенными заявлениями. Ранее судья Сарис заблокировала это решение, но после вердикта Верховного суда новые иски были отклонены.
Юристы, представляющие южносуданцев, утверждали, что DHS не имеет полномочий прекращать TPS, поскольку закон 1990 года возлагал эти полномочия на генерального прокурора, а не на DHS, созданное в 2002 году. Однако судья Сарис, назначенная Биллом Клинтоном, пришла к выводу, что Конгресс передал эти полномочия DHS.
По данным организации Fwd.us, с 2001 года обладатели TPS ежегодно платят 7,8 миллиарда долларов налогов и вносят 262 миллиарда долларов в экономику США. Многие из них работают в строительстве, гостиничном бизнесе и здравоохранении, где наблюдается нехватка кадров. Потеря TPS делает иммигрантов уязвимыми для ареста и депортации, даже если у них есть незавершенные заявления на убежище или грин-карту.