Saudiya Arabistoni, Turkiya va Pokiston o'rtasida imzolangan yangi o'zaro mudofaa shartnomasi Yaqin Sharqdagi geosiyosiy manzarani o'zgartirishi mumkin. Makka shahrida juma kuni imzolangan ushbu hujjat, AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi fonida mintaqadagi davlatlarning xavfsizlik kafolatlarini qayta ko'rib chiqishga majbur bo'lganini ko'rsatadi.
Makka qo'shma mudofaa shartnomasi deb nomlangan hujjatga ko'ra, uch davlatdan biriga qilingan har qanday qurolli hujum barchasiga qilingan hujum deb hisoblanadi. Shartnoma, shuningdek, uch davlat o'rtasidagi mudofaa hamkorligini kuchaytirishni nazarda tutadi.
Tahlilchilarning fikricha, bu kelishuv AQSh xavfsizlik kafolatlarining ishonchliligiga oid savollarni kuchaytiradi. Rice universiteti Baker institutining Yaqin Sharq bo'yicha mutaxassisi Kristian Koates Ulrixsenning ta'kidlashicha, mintaqa davlatlari AQSh bilan xavfsizlik hamkorligiga shubha bilan qarashmoqda. Eron bilan urushning boshlanishi va uning borishi bu shubhalarni yanada kuchaytirdi.
Ulrixsenning so'zlariga ko'ra, yangi mudofaa shartnomasi AQShni almashtirishni emas, balki qo'shimcha strategik imkoniyatlarni yaratishni maqsad qilgan. Bu, asosan, uch davlatning Eron urushidan keyingi vaziyatda o'z pozitsiyalarini qayta belgilashga urinishi sifatida baholanmoqda.
Xalqaro siyosat markazi tahlilchisi Sina Tusi bu kelishuvni mintaqaviy tartibning AQSh-Isroil urushi ta'sirida qayta shakllanayotganining birinchi yirik geosiyosiy belgisi deb atadi. Uning fikricha, Saudiya Arabistoni endi asosan Vashingtonga tayanib qolmay, boshqa davlatlar bilan ham xavfsizlik hamkorligini kengaytirmoqda.
Eron tomonidan amalga oshirilgan raketa va uchuvchisiz samolyot hujumlari, shuningdek, Hormuz bo'g'ozining yopilishi mintaqa iqtisodiyotiga jiddiy zarar yetkazdi. AQShning ittifoqchilarni himoya qilish qobiliyati cheklanganligi sababli, mintaqada Vashingtonga bo'lgan ishonch susaymoqda.
Tahlilchilar kelishuvni Eron bilan to'g'ridan-to'g'ri qarama-qarshilik sari qadam sifatida emas, balki mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlash va normativ deterrensni kuchaytirishga qaratilgan harakat deb baholamoqda. Uch davlat ham urushdan keyin vositachilik va vaziyatni yumshatish tarafdori bo'lib kelgan.

Новый договор о взаимной обороне между Саудовской Аравией, Турцией и Пакистаном вызвал вопросы о меняющемся геополитическом ландшафте Ближнего Востока, где последствия американо-израильской войны против Ирана побудили некоторые страны искать новые механизмы обеспечения безопасности.
Пакт, названный Мекканским совместным оборонным соглашением, был подписан в священном городе Мекка в пятницу. Согласно заявлению, соглашение направлено на укрепление коллективного сдерживания против любой агрессии и предусматривает, что вооруженное нападение на любое из трех государств будет рассматриваться как нападение на все.
Аналитики отмечают, что пакт указывает на растущие сомнения в надежности американских гарантий безопасности. Кристиан Коутс Ульрихсен, эксперт по Ближнему Востоку из Института Бейкера при Университете Райса, заявил, что региональные государства более десятилетия испытывают сомнения в надежности партнерства с США, а война с Ираном только усилила эти опасения.
Однако, по словам Ульрихсена, новый пакт, вероятно, не направлен на замену США, а на предоставление дополнительных стратегических и политических возможностей. Аналитики рассматривают соглашение как попытку трех стран переориентироваться после потрясений иранской войны.
Сина Туси, аналитик Центра международной политики, назвал это одним из первых крупных геополитических признаков того, что региональный порядок переформируется под влиянием американо-израильской войны против Ирана. По его словам, важность заключается не в формальном военном союзе, а в том, как региональные государства пересматривают свою безопасность.
Иранские силы нанесли волны ракетных и беспилотных ударов по американским объектам, а также по гражданской инфраструктуре, включая энергетические и опреснительные заводы. Закрытие Ормузского пролива нанесло серьезный ущерб местным экономикам, а Вашингтон не смог обеспечить партнеров достаточным количеством средств ПВО.
Аналитики подчеркивают, что пакт следует понимать как дополнение к региональному сотрудничеству, а не как шаг к конфронтации с Ираном. Ясмин Фарук из Международной кризисной группы отметила, что все три страны выступают за деэскалацию и медиацию, а соглашение может иметь значение как «нормативное сдерживание».