Dushanba kuni Fukuokada havo harorati 35 daraja Selsiyga yetgan. Vunilagi, bo'yi 196 sm va vazni 117 kg bo'lgan orqa qator hujumchisi, Yaponiyada universitetda o'qigan va professional faoliyatini 2023-yilda boshlagan.
Klub bayonotida: "O'yinchilar, xodimlar va barcha jamoa a'zolari bu kutilmagan xabardan qattiq qayg'udalar. Saimoni yaqinda Kyushu KVga qo'shilgan bo'lsa-da, uning saxovatli ruhi va kuchli o'yin uslubi kelgusi mavsumda katta hissa qo'shishiga umid uyg'otgan edi. Uning ruhi shod bo'lsin va oilasiga hamdardlik bildiramiz", deyilgan.
Yaponiya o'tgan yili o'z tarixidagi eng issiq yozni boshdan kechirgan va so'nggi haftalarda ba'zi hududlarda havo harorati 40 darajaga yetgan. 20-iyuldan 26-iyulgacha bo'lgan davrda 18,6 mingga yaqin odam issiqlik urishi tufayli kasalxonaga yotqizilgan, ulardan 45 nafari vafot etgan.
Yaponiyada har yili issiqlik bilan bog'liq 1300 ga yaqin o'lim qayd etiladi va hukumat bu raqamni 2030-yilga borib ikki baravar kamaytirishni maqsad qilgan. Tokio hayvonot bog'idagi uchta sher ham issiqlik urishidan nobud bo'lgan.
Olimlar inson faoliyati sababli iqlim o'zgarishi Yaponiya va boshqa mamlakatlarda ekstremal issiqlik hodisalarining chastotasi va intensivligini oshirishini ta'kidlamoqda. Mamlakatda eng yuqori harorat 2025-yil 5-avgustda Isesaki shahrida 41,8 daraja qayd etilgan.
Hokimiyat so'nggi yillarda issiqlik tufayli bir qancha madaniy va sport tadbirlari vaqtini o'zgartirgan, jumladan Nagoyadagi World Cosplay Summit ham yozgi nashrini o'tkazdi.

Фиджийский регбист, выступавший за японскую профессиональную команду, скончался после госпитализации с симптомами, характерными для тяжелого теплового удара, сообщил его клуб Kyushu KV в субботу.
26-летний Саймони Вунилаги был доставлен в больницу в городе Фукуока после тренировки в понедельник и умер в пятницу утром. В понедельник в Фукуоке температура достигла 35 градусов по Цельсию.
Вунилаги, игрок задней линии ростом 196 см и весом 117 кг, учился в университете в Японии и начал профессиональную карьеру в 2023 году.
В заявлении клуба говорится: «Игроки, персонал и все члены команды потрясены этой внезапной новостью. Хотя Саймони недавно присоединился к Kyushu KV, его щедрый дух и мощный стиль игры вселяли большие надежды на его вклад в предстоящем сезоне. Мы скорбим и выражаем соболезнования его семье».
Япония пережила самое жаркое лето за всю историю наблюдений в прошлом году, а в последние недели в некоторых районах температура достигала 40 градусов. С 20 по 26 июля около 18 600 человек были госпитализированы с тепловым ударом, 45 из них скончались по прибытии в больницу.
В Японии ежегодно регистрируется около 1300 смертей, связанных с жарой, и власти стремятся вдвое сократить это число к 2030 году. Три льва в токийском зоопарке также погибли от предполагаемого теплового удара.
Ученые отмечают, что антропогенное изменение климата увеличивает частоту и интенсивность экстремальной жары в Японии и других странах. Рекордная температура в стране — 41,8 градуса — была зафиксирована 5 августа 2025 года в Исэсаки.
Власти скорректировали время проведения ряда культурных и спортивных мероприятий из-за жары, включая World Cosplay Summit в Нагое, который провел свой последний летний выпуск на прошлых выходных.