Britaniya ommaviy axborot vositalari chorshanba kuni Arsenal 28 yoshli futbolchi uchun 75 million funt sterling (101 million dollar) to'lashga rozi bo'lgani haqida xabar bergan edi. Biroq na klub, na futbolchi bu transferni rasman tasdiqlamagan.
"Biz Brununi sotishni xohlamadik. Bu rejamizda yo'q edi. Hech birimiz – na egalar, na murabbiylar – Brununi sotishni xohlamadik", dedi Uilson Ispaniyadagi mavsumoldi yig'inida jurnalistlarga.
"U bizning sardorimiz, biz uchun juda muhim edi. Uning narxi haqidagi bahs – bu uning yoshidagi futbolchi uchun jahon rekordi daromadidir. Biz o'ylashimiz kerak edi: Brunu o'zini juda hurmat bilan tutdi, lekin hissiy jihatdan bizga ketishni xohlayotganini aytdi", deya qo'shimcha qildi u.
Gimaraysh 2022-yil yanvarida "Olimpik Lion"dan Nyukaslga kelgan edi. U Premer-ligadagi klub safida barcha musobaqalarda 195 ta o'yin o'tkazib, 31 ta gol urgan.
U 2025-yilda Nyukaslni Liga Kubogida g'alabaga olib chiqib, klubning uzoq yillik ichki sovrin kutishiga nuqta qo'ydi.
"Bu transfer bizning strategiyamizning bir qismi edi, deb aytishning iloji yo'q – bu yozgi rejalarimizda yo'q edi. Ammo biz moslashuvchan bo'lishimiz va sodir bo'layotgan voqealarga javob berishimiz kerak", dedi Uilson.
"Biz bitta o'yinchini sotib olishni rejalashtirgan edik, lekin u kelmadi, shuning uchun boshqasiga o'tdik. Bu haqda halol bo'lishimiz kerak."
Gimarayshning ketishi Nyukasl uchun yana bir zarba bo'ladi, chunki undan oldin Entoni Gordon, Sandro Tonali va murabbiy Eddi Xou ham ketgan edi.

Спортивный директор «Ньюкасл Юнайтед» Росс Уилсон заявил, что клуб не планировал продавать капитана команды Бруно Гимарайнша, однако бразильский полузащитник сам выразил желание покинуть клуб.
В среду британские СМИ сообщили, что «Арсенал» согласовал сделку на сумму 75 миллионов фунтов стерлингов (101 миллион долларов) за 28-летнего игрока. Ни один из клубов официально не подтвердил этот трансфер.
«Мы не хотели продавать Бруно. Это не входило в наши планы. Никто из нас – ни владельцы, ни тренеры – не хотел продавать Бруно», – заявил Уилсон журналистам на предсезонном сборе «Ньюкасла» в Испании.
«Он наш капитан, он был очень важен для нас. Спор о его цене – это мировой рекорд для игрока его возраста. Нам пришлось взвесить: Бруно, с большим уважением к нам, но и с эмоциями, фактически сказал, что хочет уйти и двигаться дальше».
Гимарайнш перешёл в «Ньюкасл» из «Олимпик Лион» в январе 2022 года. Он провёл 195 матчей во всех турнирах и забил 31 гол за клуб Премьер-лиги.
В 2025 году он привёл «Ньюкасл» к победе в Кубке Лиги, положив конец долгому ожиданию клуба внутреннего трофея.
«Нет смысла говорить, что этот трансфер был частью нашей стратегии и входил в наши планы на лето – это не так. Но мы должны быть гибкими и реагировать на события», – сказал Уилсон.
«Возможно, мы планировали подписать одного игрока, но не получилось, поэтому переключились на другого. Мы можем быть честными в этом».
Уход Гимарайнша станет очередным ударом для «Ньюкасла» после ухода Энтони Гордона, Сандро Тонали и тренера Эдди Хау.