Livan armiyasi janubdagi Zavtar al-G‘arbiya qishlog‘ida portlamagan o‘q-dorilarni zararsizlantirish chog‘ida uch askar yaralangani haqida xabar berdi. Bu voqea Isroil qo‘shinlari qishloqqa kirib, tungi soatlarda tuproq to‘siq qurgani haqidagi xabarlardan bir necha soat o‘tib sodir bo‘ldi.
Qishloq meri Abed Ezzeddin AFP agentligiga bergan intervyusida aholi qishloq maydonidan 100 metr uzoqlikda paydo bo‘lgan to‘siqdan hayratda qolganini aytdi. Qishloq iyun oyida Isroil bilan tuzilgan kelishuvga muvofiq Livan armiyasi nazoratiga o‘tkazilgan edi.
Livan harbiy manbasi bu harakatni ramka kelishuvini buzish deb atadi, biroq Isroil harbiylari AFPga “bu hududda bunday hodisa haqida xabardor emasliklarini” bildirdi. Milliy axborot agentligi (NNA) esa “Isroil bosqinchi armiyasi yarim tundan keyin Zavtar al-G‘arbiya qishlog‘iga kirib, maydon yaqinida yangi tuproq to‘siq qurdi”, deb xabar berdi.
Livan armiyasi 21-iyulda Zavtar al-G‘arbiyaga joylashtirilgan va shundan beri qishloqqa 50 ga yaqin oila qaytgan. Isroil qo‘shinlari joylashtirishdan oldin qishloqning chekkasida turgan edi. Bu qishloq AQSh homiyligidagi ramka kelishuvi doirasida Livan armiyasi joylashtirilayotgan ikkita “pilot zonadan” biri hisoblanadi.
Al Jazira muxbiri Ihab al-Aqadi so‘nggi kunlarda Isroil hujumlarini kuchaytirganini, Bayrut va Tel-Aviv o‘rtasida Rimda muzokaralar davom etayotganini ta’kidladi. U Zavtar al-G‘arbiyani Livan armiyasi minalardan tozalashga urinayotgan pilot hudud deb atadi, shuningdek, yaqin atrofdagi Mansouri shahri artilleriya o‘qqa tutilganini aytdi.
Al-Aqadi, shuningdek, Isroilning Zavtar ash-Sharqiya, Mayfadun, Kfar Shuba va boshqa hududlarda qazish ishlari va hujumlarini davom ettirayotganini, chegara bo‘ylab qishloqlar yashash uchun yaroqsiz holga kelganini qo‘shimcha qildi. Livan sulh bo‘yicha o‘z pozitsiyasini saqlab, sentabrda yangi muzokaralarga tayyorlanmoqda.
Isroil shanba kuni janubiy Livanda bir askari yaralangani haqida xabar berdi. Harbiylar askar “operatsion hodisa”da o‘rta darajada jarohat olgani va kasalxonaga yotqizilganini ma’lum qildi. Livan va Isroil payshanba kuni Rimda to‘qqizinchi raund to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarni yakunladi, prezident Jozef Aun chegaraviy va mahbus masalalarida “ijobiy taraqqiyot” qayd etilganini aytdi.

Ливанская армия сообщила, что трое военнослужащих получили ранения при попытке обезвредить неразорвавшийся боеприпас в южной деревне Завтар аль-Гарбия. Это произошло через несколько часов после того, как мэр деревни и государственное информационное агентство заявили, что израильские войска вошли в деревню и возвели земляной барьер.
Мэр Абед Эззедин заявил агентству AFP, что жители были удивлены, увидев барьер примерно в 100 метрах от деревенской площади. Деревня была передана под контроль ливанской армии в соответствии с июньским соглашением с Израилем.
Ливанский военный источник назвал этот шаг нарушением рамочного соглашения, но израильские военные заявили AFP, что «не знают о таком событии в этом районе». По сообщению NNA, «израильская оккупационная армия продвинулась в деревню Завтар аль-Гарбия вскоре после полуночи и возвела новый земляной барьер у городской площади».
Ливанская армия была развернута в Завтар аль-Гарбия 21 июля, и с тех пор в деревню вернулись около 50 семей. Израильские войска находились на окраине деревни до развертывания. Эта деревня является одной из двух «пилотных зон», где ливанская армия развертывается в рамках рамочного соглашения при спонсорстве режима США, подписанного 26 июня.
Корреспондент Al Jazeera Ихаб аль-Акади сообщил, что Израиль активизировал атаки в последние дни, параллельно с переговорами между Бейрутом и Тель-Авивом в Риме. Он описал Завтар аль-Гарбия как пилотную зону, которую ливанская армия пытается очистить от мин, а также отметил, что соседний город Мансури подвергся артиллерийскому обстрелу.
Аль-Акади добавил, что израильские бульдозеры работают в Завтар аш-Шаркия, Майфадуне, Кфар Шубе и других районах, а деревни вдоль линии соприкосновения стали непригодными для жизни. Ливан сохраняет твердую позицию по прекращению огня и готовится к новому раунду переговоров в сентябре.
Израиль сообщил, что в субботу на юге Ливана был ранен один солдат. Военные, по данным 12-го канала, заявили, что солдат получил ранения средней тяжести в результате «операционного инцидента» и был эвакуирован в больницу. Ливан и Израиль завершили седьмой раунд прямых переговоров при посредничестве режима США в Риме в четверг; президент Жозеф Аун заявил о «позитивном прогрессе» по пограничным вопросам и вопросам заключенных.