Trackhouse Aprilia Racing jamoasi a'zosi Raul Fernandez yakshanba kuni Silverstounda bo'lib o'tgan Buyuk Britaniya MotoGP poygasida birinchi davradanoq yetakchilikni qo'lga kiritib, g'alaba qozondi. U chempionat peshqadami Xorxe Martinnning startdagi muammosidan unumli foydalandi.
25 yoshli ispaniyalik poygachi pole-pozitsiyadan start olgan Martinni birinchi burilishda ortda qoldirdi va keyingi davralarda ustunligini yanada oshirdi. U marraga yetib kelishda ikkinchi o'rindagidan 2.54 soniya oldinda bo'ldi. Bu uning MotoGPdagi ikkinchi g'alabasi bo'lib, avvalgi g'alaba o'tgan yilgi Avstraliya Gran-prisida qayd etilgan edi.
"Jamoadan juda mamnunman. Kecha (shanba) xatoyimdan keyin juda xafa edim. Lekin biz odammiz va bu sportning bir qismi", - dedi Fernandez.
Sprint poygasida g'olib chiqqan Martin startda ride-height qurilmasi ishlamay qolgani sababli Mark Markes va Aprilia jamoasidagi Marko Betskchidan ortda qoldi. U to'qqizinchi davrada Betskchini ortda qoldirib, ikkinchi o'ringa ko'tarildi, ammo Fernandeshga yaqinlasha olmadi.
Martinning ikkinchi o'rini chempionatdagi ustunligini 31 ballga yetkazdi. Uchinchi o'rinni egallagan Betskchi esa umumiy hisobda ikkinchi o'ringa ko'tarildi. Ogura esa mavsumdagi ilk chiqishini yakunlab, Martindan 37 ball ortda qoldi.
"Bu natijalar men va jamoa uchun katta ishonch bag'ishlaydi", - dedi Martin. "Momentumni o'z tomonimizga o'tkazish uchun yo'nalish topgandek bo'ldik. Poyga ajoyib o'tdi. Startda kichik xato qildim, lekin qaytib kela olganimdan xursandman."
Amaldagi jahon chempioni Mark Markes yana bir og'ir kunni boshdan kechirdi. U oltinchi o'rindan start olib, ettinchi o'rinni egalladi va umumiy hisobda to'rtinchi o'ringa tushib ketdi.
Betskchi Gresini Racing jamoasidan Aleks Markes bilan qizg'in kurash olib bordi. Aleks Markes kechki xatoga yo'l qo'yib, ortda qoldi. U Betskchini ta'qib qilishda davom etdi, ammo yetib bora olmadi. Aprilia poygachisi uchinchi o'rinni egallab, hafta oxiridagi ikkinchi podiumini qo'lga kiritdi.
Bu natija Betskchi uchun alohida ahamiyatga ega bo'ldi, chunki u mavsum boshida chempionatda yetakchilik qilgan edi. U may oyi oxirida o'z uyida Italiya Gran-prisida g'olib chiqqanidan keyin ilk bor yakshanba kungi poygada yuqori o'rinni egalladi.
Aleks Markes to'rtinchi, KTMdan Pedro Akosta beshinchi va VR46 Racingdan Fabio Di Janantonio oltinchi bo'ldi.

Пилот Trackhouse Aprilia Racing Рауль Фернандес одержал победу на Гран-при Великобритании в Сильверстоуне в воскресенье, лидируя с первого круга и воспользовавшись неудачей лидера чемпионата Хорхе Мартина на старте.
25-летний испанец обогнал Мартина, стартовавшего с поул-позиции, в первом повороте и больше не упускал лидерство, увеличив отрыв до более чем четырех секунд, прежде чем финишировать с преимуществом в 2,54 секунды. Эта победа стала для него второй в MotoGP и первой после Гран-при Австралии в прошлом году, что стало впечатляющим восстановлением после аварии в субботнем спринте.
«Я очень рад за команду. Вчера (в субботу) я был расстроен из-за своей ошибки. Но мы люди, и это часть спорта», — сказал Фернандес.
Мартин, выигравший спринт, был ограничен на старте, когда его устройство регулировки высоты не сработало в первом повороте, что отбросило его за Марка Маркеса и пилота Aprilia Марко Беццеки. Лидер чемпионата восстановил позиции, вернув второе место у Беццеки на девятом круге, но не смог приблизиться к Фернандесу.
Второе место Мартина увеличило его преимущество в чемпионате до 31 очка, а Беццеки, финишировавший третьим, поднялся на второе место в общем зачете. Огура потерял позиции после первого схода в сезоне, отстав от Мартина на 37 очков.
«Эти результаты придают нам с командой большую уверенность», — сказал Мартин. «Похоже, мы нашли направление, чтобы вернуть momentum на свою сторону. Гонка была фантастической. Я допустил небольшую ошибку на старте, но рад, что смог отыграться».
Действующий чемпион мира Марк Маркес вновь провел трудный день, финишировав седьмым после старта с шестого места и опустившись на четвертое место в общем зачете.
Беццеки столкнулся с жесткой конкуренцией со стороны Алекса Маркеса из Gresini Racing, который допустил ошибку на позднем этапе и откатился назад. Алекс Маркес продолжал оказывать давление на Беццеки, но не смог его догнать, и пилот Aprilia финишировал третьим, завоевав второй подиум за выходные.
Этот результат был особенно важен для Беццеки, который лидировал в чемпионате MotoGP ранее в этом сезоне и впервые с победы на домашнем Гран-при Италии в конце мая финишировал в воскресной гонке на высоком месте.
Алекс Маркес стал четвертым, Педро Акоста из KTM — пятым, а Фабио Ди Джанантонио из VR46 Racing — шестым.