Italiya madaniyat vaziri Alessandro Julining so‘zlariga ko‘ra, bu so‘nggi yillardagi eng muhim suv osti arxeologik topilmalaridan biridir.
Dastlabki tekshiruvlar kemaning miloddan avvalgi II-I asrlarga tegishli ekanini ko‘rsatmoqda.
Joyda yuzlab amforalar — vino tashish uchun ishlatilgan sopol idishlar topilgan. Mahalliy ommaviy axborot vositalariga ko‘ra, kema uzunligi 21 metr, kengligi 6 metr bo‘lib, asosan Dressel 1A amforalarini tashigan.
Topilmani mahalliy baliqchilar tasodifan aniqlagan. G‘avvos Jakomo De Mola o‘zining Instagram’ida bu kashfiyotni “hayotimdagi eng ajoyib kashfiyot” deb atadi va dastlab kemani oddiy tosh deb o‘ylaganini aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, dengiz tubida 2000 yildan ortiq vaqt davomida saqlanib qolgan yuzlab amforalar — Rim kemasi O‘rta yer dengizi sukunatida uxlab yotibdi.
Shuningdek, Shimoliy Afrikadan kelgan Lamboglia 2 amforalari va neo-punik amforasi ham topilgan. G‘avvos bu topilmani “2000 yil avvalgi O‘rta yer dengizi savdo yo‘llarining ajoyib guvohi” deb atadi.

Итальянская полиция сообщила об обнаружении древнеримского кораблекрушения у побережья Сицилии.
Обломки судна были найдены примерно в трех морских милях от города Мадзара-дель-Валло на западе Сицилии на глубине 46 метров.
Министр культуры Италии Алессандро Джули назвал эту находку «одним из самых важных подводных археологических открытий последних лет».
По предварительным данным, корабль датируется II-I веками до нашей эры.
На месте обнаружены сотни амфор, которые, вероятно, использовались для перевозки вина. По сообщениям местных СМИ, длина судна составляет 21 метр, ширина — 6 метров, и оно перевозило в основном амфоры типа Дрессель 1А.
Находка была сделана после сообщения местных рыбаков. Водолаз Джакомо Де Мола в Instagram назвал это открытие «самым невероятным в моей жизни» и рассказал, что сначала принял корабль за простую скалу.
По его словам, на дне моря лежат сотни амфор, которые пролежали более 2000 лет. «Римский корабль, спящий в тишине Средиземного моря», — написал он.
Также были найдены амфоры Ламболья 2, предположительно из Северной Африки, и неопуническая амфора. Де Мола назвал находку «исключительным свидетельством средиземноморских торговых путей более чем 2000-летней давности».