Aragchi: "Bu yo'lda muvaffaqiyat boshqa tomonning jiddiyligi va realistik yondashuvi, shuningdek har qanday noto'g'ri hisob-kitob va ortiqcha talablardan saqlanishini talab qiladi", deb ta'kidladi. U qaysi talablar haqida gapirganini tushuntirmadi.
Uning bu bayonoti oldingi ijobiy sharhlariga zid keladi, chunki u avval muzokaralarda "taraqqiyot" borligini va Jenevadagi so'nggi uchrashuvni "hozirgacha eng qizg'ini" deb ta'riflagan edi.
AQSH va Eron vakillari Omom vositachiligidagi bilvosita muzokaralardan so'ng Shveytsariyani tark etishdi. So'nggi oyda qayta boshlangan muzokaralarda AQSH Eronning yadro infratuzilmasini butunlay demontaj qilishini, ballistik raketalar arsenalini cheklashini va mintaqaviy ittifoqchilarini qo'llab-quvvatlashni to'xtatishini talab qilmoqda. Eron esa uran boyitish cheklovlari haqida muzokara qilishga tayyor, ammo raketalar va proksi kuchlar mavzusini muzokara doirasidan tashqarida deb biladi.
Hozirda mintaqada harbiy to'planish kuchaymoqda. AQSH Isroildagi favqulodda bo'lmagan elchixona xodimlarini chiqib ketishiga ruxsat berdi, Xitoy esa fuqarolarini Erondan "iloji boricha tezroq" evakuatsiya qilishga chaqirdi.

Министр иностранных дел Ирана Аббас Араги заявил, что для достижения успеха на переговорах по ядерной программе США должны отказаться от «чрезмерных требований». Об этом сообщило информационное агентство ISNA в пятницу.
Араги сделал это заявление во время телефонного разговора со своим египетским коллегой Бадром Абдель Ати. Он отметил: «Успех на этом пути требует серьезности и реализма со стороны другой стороны, а также избегания любых просчетов и чрезмерных требований». Конкретные требования не были уточнены.
Это заявление смягчило предыдущие комментарии Араги, в которых он отмечал «прогресс» на переговорах и описывал последний раунд переговоров в Женеве как «самый интенсивный на данный момент».
Переговоры возобновились в прошлом месяце. США требуют от Ирана полностью демонтировать ядерную инфраструктуру, ограничить арсенал баллистических ракет и прекратить поддержку региональных союзников. Тегеран проявляет гибкость в обсуждении ограничений по обогащению урана для гражданского использования, но считает вопросы ракет и прокси-сил непереговорными.
В регионе наблюдается военная эскалация. США разрешили неэкстренному персоналу посольства покинуть Израиль, Китай призвал своих граждан эвакуироваться из Ирана «как можно скорее». Ранее аналогичные распоряжения были изданы для Ливана, Канады, Индии, Великобритании и Польши.