Vyetnamning Vinspace aerokosmik kompaniyasi Elon Muskning SpaceX kompaniyasi bilan hamkorlik qilishini e'lon qildi. Kelishuvga ko'ra, kompaniya o'zining birinchi sun'iy yo'ldoshlarini kelasi yilning ikkinchi choragida SpaceXning Transporter dasturi orqali orbitaga chiqaradi.
Vinspace matbuot xizmati xabariga ko'ra, ushbu missiyalar kompaniyaga o'z texnologiyalarini real sharoitlarda sinovdan o'tkazish, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va asta-sekin kosmik texnologiyalarni tijoratlashtirish imkonini beradi. Shartnomaga muvofiq, sun'iy yo'ldoshlarni ishlab chiqish, ishlab chiqarish va boshqarish mas'uliyati Vinspace zimmasida qoladi.
Vinspace bosh direktori Vu Trong Thu shunday dedi: "Mahalliy ishlab chiqilgan sun'iy yo'ldosh modullarini orbitada sinovdan o'tkazish VinSpace muhandislarining tadqiqot va ishlanma salohiyatini haqiqiy missiyalarga aylantirishning muhim shartidir. SpaceX bilan shartnoma VinSpace strategiyasida muhim qadam bo'lib, Vyetnamda tijorat aerokosmik ekotizimini rivojlantirishga va mamlakatni global kosmik qiymat zanjiriga ulashga qaratilgan."
Ushbu kelishuv Vyetnamning eng boy odami Fam Nyat Vyongga tegishli bo'lgan Vinspace kompaniyasi aprel oyida 2027 yilda birinchi sun'iy yo'ldoshlarini ishlab chiqarish va uchirishni maqsad qilganini e'lon qilganidan keyin amalga oshdi. Vyetnam 2008 yilda birinchi sun'iy yo'ldoshi VINASAT-1 ni uchirganidan beri bir nechta sun'iy yo'ldoshlarni orbitaga chiqargan.
2024 yilda Vyetnam Kommunistik partiyasi kosmik texnologiyalarni birinchi marta milliy strategik texnologiya sifatida belgiladi va kosmosni dengiz va yer osti sohalari bilan tenglashtirdi. Vinspace, Vyetnamning eng yirik xususiy konglomerati Vingroupning bo'linmasi, o'tgan yilning noyabrida 300 milliard Vyetnam dong (11,5 million dollar) ustav kapitali bilan tashkil etilgan.
Vingroup asoschisi va raisi Fam Nyat Vyong Vinspace kompaniyasining 71 foiz ulushiga ega, Vingroup esa 19 foiz ulushga ega. Famning o'g'illari Fam Nyat Kuan An va Fam Nyat Min Xoangning har biri taxminan 5 foizdan ulushga ega.

Вьетнамская аэрокосмическая компания Vinspace объявила о партнерстве с SpaceX Илона Маска. Согласно соглашению, компания запустит свои первые спутники на орбиту во втором квартале 2027 года с помощью программы ride-share Transporter от SpaceX.
Как сообщила пресс-служба Vinspace, эти миссии позволят компании протестировать свои технологии в реальных условиях, расширить международное сотрудничество и постепенно коммерциализировать космические технологии. По условиям контракта, ответственность за разработку, производство и эксплуатацию спутников после их вывода на орбиту остается за Vinspace.
Генеральный директор Vinspace Ву Чонг Тху заявил: «Испытание отечественных спутниковых модулей на орбите является важным условием для превращения исследовательских и опытно-конструкторских возможностей инженерной команды VinSpace в реальные миссии. Контракт со SpaceX — важный шаг в долгосрочной стратегии VinSpace, направленной на развитие коммерческой аэрокосмической экосистемы во Вьетнаме и подключение страны к глобальной космической цепочке создания стоимости».
Это соглашение было достигнуто после того, как в апреле Vinspace, принадлежащая самому богатому человеку Вьетнама Фам Нят Выонгу, объявила о планах по производству и запуску первых спутников в 2027 году. Вьетнам вывел на орбиту несколько спутников с момента запуска первого спутника VINASAT-1 в 2008 году.
В 2024 году правящая коммунистическая партия Вьетнама впервые определила космические технологии как национальную стратегическую технологию, поставив космос в один ряд с морскими и подземными сферами. Vinspace, подразделение крупнейшего частного конгломерата Вьетнама Vingroup, было создано в ноябре прошлого года с уставным капиталом в 300 миллиардов вьетнамских донгов (11,5 миллиона долларов).
Основатель и председатель Vingroup Фам Нят Выонг владеет 71% акций Vinspace, Vingroup — 19%, а сыновья Фама, Фам Нят Куан Ань и Фам Нят Минь Хоанг, владеют долями по 5% каждый.