Dron asfaltga tushib, to'rt soatdan keyin avtobus haydovchisi tomonidan topilgan. Bild nashri xabariga ko'ra, dron izlari 2024-yil iyul oyida xuddi shu aeroportga yuborilgan va yuk konteynerida yong'in chiqargan yondiruvchi qurilma bilan bog'liq.
Germaniya ichki ishlar vaziri Aleksandr Dobrindt voqeani "xavfning yangi darajasi" deb atadi, ammo Rossiyani ayblashdan qochdi. "Bu tahdidlar havaskorlar ishi emas. Ular juda professional tayyorgarlik va ijro etishni talab qiladi", dedi u.
AQSh razvedkasi dron Rossiyaga tegishli ekanligini va portlovchi moddalar harbiy ishlab chiqaruvchiga ishora qilishini taxmin qilmoqda. Wall Street Journal yozishicha, muvaffaqiyatsiz hujum NATOning jamoaviy mudofaa qat'iyatini sinash uchun mo'ljallangan.
Litva mudofaa vaziri Robertas Kaunaus Moskva Boltiqbo'yi mintaqasida qo'lga olingan Ukraina dronlaridan foydalangan holda soxta bayroq hujumini uyushtirishni rejalashtirayotganini da'vo qildi. Polsha va boshqa Boltiqbo'yi davlatlari energiya ob'ektlari va logistika markazlari atrofida xavfsizlikni kuchaytirdi.
Harbiy tahlilchilar va dron ekspertlari Al Jazeera nashriga dron Rossiyaga tegishli ekanligiga ishonishlarini va bu muvaffaqiyatsiz zarba Kremlning keng ko'lamli gibrid urush kampaniyasining bir qismi ekanligini aytishdi. 2024-yildan beri Moskva o'nlab NATO davlatlari va Irlandiyaga dronlar yuborib, hukumatlarni qo'rqitmoqda va havo mudofaasi zaifliklarini aniqlamoqda.
Ukraina Qurolli Kuchlari Bosh shtabi sobiq o'rinbosari Ihor Romanenko: "Putin NATOni sinovdan o'tkazmoqda va ularning qanchalik zaif ekanligini ko'rsatmoqda", dedi. Xalqaro Strategik Tadqiqotlar Instituti (IISS) hisobotida bu kampaniya "Kreml uchun taktik muvaffaqiyatlar va ittifoqchi havo mudofaasining strategik muvaffaqiyatsizligi" deb ta'riflangan.
Yevropaning havo mudofaa tizimlari asosan samolyot va raketalarni aniqlashga mo'ljallangan, dronlarni aniqlash va ularni urib tushirish qimmat va samarasiz. IISS ta'kidlashicha, Kreml kampaniyasi NATO ichidagi siyosiy yoriqlarni fosh qildi.
Bremen universiteti tadqiqotchisi Nikolay Mitroxin fikricha, Leyptsig hodisasining ortida Rossiya harbiy razvedkasi (GRU) turibdi. Uning so'zlariga ko'ra, Yevropaning dronlarni aniqlash tizimlari "kamida besh yilga eskirgan".
Dron urushi bo'yicha mutaxassis Andrey Pronin: "Noma'lum uchuvchi ob'ektlarni yo'q qilish kerak", dedi. NATOning javobi esa juda sekin va ehtiyotkor deb tanqid qilinmoqda. Pronin: "Yevropa urushga tayyor emas. Ular tayyorlanmoqda, harakat qilmoqda, lekin tayyor emas", deya qo'shimcha qildi.
10-sentabr kuni Rossiya Polsha havo hududiga yigirmaga yaqin dron yubordi, to'rtta aeroportda parvozlar to'xtatildi. Romanenko: "Rossiyaliklar o'z vazifalarini bajarishdi, NATO esa endi uyg'onayotgan edi", dedi. U Polsha hukumatining javobini "tuyaqush pozitsiyasi" deb atadi.

4 августа квадрокоптер с пластиковой взрывчаткой незаметно пролетел мимо систем ПВО аэропорта Лейпциг/Галле в Германии, ключевого хаба воздушных перевозок НАТО. Дрон врезался в украинский грузовой самолет, но не взорвался, упав на взлетную полосу.
Через четыре часа дрон был обнаружен водителем автобуса, который наступил на него и вызвал охрану. По данным Bild, следы ДНК связали дрон с зажигательной бомбой, отправленной в тот же аэропорт в июле 2024 года, которая подожгла грузовой контейнер.
Министр внутренних дел Германии Александр Добриндт назвал инцидент «новым уровнем опасности», но не упомянул Россию. «Эти угрозы не работа любителей. Они требуют очень профессиональной подготовки и исполнения», — заявил он.
По данным американской разведки, дрон, предположительно, был российским, а взрывчатка указывала на военного производителя. The Wall Street Journal пишет, что неудачная атака была призвана проверить решимость НАТО к коллективной обороне.
Министр обороны Литвы Робертас Каунас заявил, что Москва разрабатывает операцию под чужим флагом с использованием захваченных украинских дронов, чтобы «подставить» Киев. Польша и другие страны Балтии усилили безопасность вокруг энергообъектов.
Военные аналитики и эксперты по дронам заявили Al Jazeera, что дрон был российским, а его неудачная атака — частью более широкой гибридной войны Кремля. С 2024 года Москва отправляет дроны в дюжину стран НАТО и Ирландию, чтобы запугать правительства и выявить уязвимости ПВО.
Бывший замначальника Генштаба ВС Украины Игорь Романенко: «Путин испытывает НАТО и показывает, насколько они слабы». Международный институт стратегических исследований (IISS) назвал кампанию «серией тактических успехов Кремля и стратегическим провалом союзной ПВО».
Европейская архитектура ПВО десятилетиями была ориентирована на обнаружение самолетов и ракет. Обнаружение дронов и их перехват требуют времени, а использование истребителей дорого и неэффективно. IISS отмечает, что кампания Кремля «вскрыла политические трещины» внутри НАТО.
Исследователь Бременского университета Николай Митрохин считает, что за инцидентом стоит ГРУ. Он заявил, что европейские системы обнаружения дронов «устарели как минимум на пять лет». Эксперт по дронам Андрей Пронин: «Любые неизвестные летающие объекты должны уничтожаться». Он раскритиковал реакцию НАТО как медленную и нерешительную.
10 сентября Россия запустила около двух десятков дронов в воздушное пространство Польши, что привело к остановке полетов в четырех аэропортах. Романенко: «Россияне выполнили все свои задачи, пока НАТО только просыпалось». Он назвал реакцию Польши «позицией страуса».