AQShning Viskonsin shtatida Demokratik partiya ichidagi kurash davom etmoqda. Michigan shtatidagi praymerizda progressiv nomzod g'alaba qozonganidan bir hafta o'tib, demokratlar yana bir sinovga duch kelishmoqda.
Shtatdagi saylovchilar seshanba kuni gubernatorlik va Kongressning barcha 8 o'rni uchun praymerizda ovoz berishadi. Bu saylov noyabr oyida bo'lib o'tadigan oraliq saylovlar oldidan partiya yo'nalishini belgilab berishi mumkin.
Demokratik gubernatorlik poygasida ikki nomzod kurashmoqda: shtat qonun chiqaruvchisi Francesca Hong va Milwaukee okrugi ijrochi direktori David Crowley. Hong demokratik sotsialist sifatida tanilgan bo'lib, bepul bolalar bog'chasi, talabalar qarzini bekor qilish va immigratsiya politsiyasini tugatishni taklif qilmoqda.
Crowley esa amaldagi gubernator Tony Evers tomonidan qo'llab-quvvatlangan. U o'zini "establishment" nomzodi deb hisoblamasligini aytadi va Viskonsin tarixidagi birinchi qora tanli gubernator bo'lishni maqsad qilgan. So'rovlarga ko'ra, Hong hozirda yetakchilik qilmoqda.
Poyga davomida bir nechta nomzodlar saylovdan chiqib ketdi, jumladan sobiq leytenant gubernator Mandela Barnes ham. Bu esa saylov byulletenlarida hali ham ularning ismlari qolishiga olib keldi. 128 mingdan ortiq saylovchi allaqachon ovoz bergan.
Sharhlovchilarning fikricha, bu praymeriz Demokratik partiyaning kelajakdagi yo'nalishini belgilaydi. Ayniqsa, 2024-yilgi prezidentlik saylovlarida partiya mag'lubiyatga uchraganidan keyin progressiv va an'anaviy qanotlar o'rtasidagi tortishuv yanada kuchaygan.

В американском штате Висконсин во вторник проходят первичные выборы Демократической партии, которые станут очередной проверкой растущего влияния прогрессивного крыла. Это следует за победой прогрессиста Абдула Эль-Сайеда на праймериз в Мичигане, где он опередил кандидата от истеблишмента Хейли Стивенс.
Главное внимание приковано к гонке за пост губернатора, где борьба развернулась между членом законодательного собрания штата Франческой Хонг и главой округа Милуоки Дэвидом Кроули. Хонг, демократическая социалистка, выступает за бесплатные детские сады, списание студенческих долгов и упразднение иммиграционной полиции (ICE). Она также критиковала действия Израиля в Газе, называя их геноцидом.
Кроули, поддержанный действующим губернатором Тони Эверсом, считается фаворитом истеблишмента. Он настаивает, что не является "истеблишментным" кандидатом, и стремится стать первым чернокожим губернатором Висконсина. Согласно опросу Университета Маркетта, Хонг лидирует с большим отрывом.
В ходе кампании несколько кандидатов выбыли, включая бывшего вице-губернатора Манделу Барнса, что привело к тому, что их имена остались в бюллетенях. Более 128 тысяч избирателей уже проголосовали по почте, и суд отклонил иск об аннулировании этих бюллетеней.
Исход праймериз может определить направление Демократической партии перед ноябрьскими промежуточными выборами, особенно после поражения на президентских выборах 2024 года. Победитель встретится с республиканцем Томом Тиффани, который уже называет оппонентов сторонниками "социалистической повестки".