Isroil harbiylari bosib olingan G‘arbiy Sohilda harbiy amaliyotlarni davom ettirib, kamida 23 falastinlikni hibsga oldi va bir nechta uylarni buzdi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti esa hududdagi vaziyat “keskin nuqtada” ekanligi haqida ogohlantirdi.
Seshanba kuni amalga oshirilgan hibsga olishlar va buzishlar isroillik ko‘chmanchilarning Falastin qishloqlariga hujumlari va reydlari davom etayotgan bir paytda yuz berdi. Jumladan, Khirbet ar-Ras al-Ahmar qishlog‘ida suv quvurining bir qismi vayron qilindi.
Falastin Wafa axborot agentligi ma’lumotiga ko‘ra, seshanba kuni hibsga olinganlar orasida ikki bola (ulardan biri nogiron) va shimoliy Iordan vodiysidagi al-Hadidiyahda chorva boqayotgan bir erkak ham bor. Yana kamida 11 kishi Jenin gubernatorligida, besh kishi Baytulahm hududida hibsga olingan.
Nablus janubi-g‘arbidagi Tal qishlog‘ida Isroil kuchlari 24-iyul kuni isroillik ko‘chmanchilar bilan to‘qnashuvda halok bo‘lgan to‘rt falastinlikdan biri Farouq Ramazonning oilaviy uyini buzdi. O‘sha voqeada ikki isroillik ham halok bo‘lgan edi.
Isroil falastinliklarning Isroilga qarshi hujumlarida ishtirok etgan qarindoshlarining uylarini buzish siyosatini yuritmoqda. Inson huquqlari tashkilotlari bu siyosatni jamoaviy jazo sifatida qoralaydi.
Isroil kuchlari, shuningdek, Xevron gubernatorligidagi Yatta yaqinida yana bir uyni buzdi va u yerdagi suv qudug‘ini to‘ldirib, to‘qqiz falastinlikni boshpanasiz qoldirdi. Anza qishlog‘idagi 12 ta tijorat ombori va Yarza qishlog‘idagi qishloq xo‘jaligi inshooti ham buldozerlar bilan tekislandi. Masafer Yatta hududida esa Khallat al-Dabaa maktabi va bir nechta uy hamda qishloq xo‘jaligi inshootlari uchun buzish bildirishnomalari berildi.
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil bu yil har oy o‘rtacha 122 ta falastinlik binosini buzmoqda.
Alohida hodisada, ko‘plab ko‘chmanchilar Al-Mughayyir qishlog‘ida yerlarni haydayotgan bir guruh falastinliklarga hujum qilib, olti kishini, jumladan uch bola va ikki ayolni yaraladi. Al Jazeera muxbiri Nour Odehning xabariga ko‘ra, ko‘chmanchilar vodiyning bir qismini yoqib yuborgan va yaqin atrofdagi uylarga hujum qilgan.
“Al-Mughayyir yerlarining 60 foizdan ortig‘i Isroil armiyasi tomonidan musodara qilingan, ko‘chmanchilar esa qishloqda kamida 11 noqonuniy turar-joy qurgan”, dedi Odeh. “So‘nggi uch yil ichida G‘arbiy Sohildagi 119 falastinlik jamoa shu dinamika tufayli o‘z yerlaridan haydalgan. Falastinliklar o‘z yerlarida begona sifatida muomala qilinmoqda, ko‘chmanchilar esa jazosiz ravishda yerlarni kesib, yoqib, o‘g‘irlamoqda”, deb qo‘shimcha qildi u.
Khirbet Ras al-Ahmar qishlog‘ida ko‘chmanchilar asosiy suv quvurining bir qismini buzib, 30 falastinlik chorvador oila va yaqin atrofdagi fermalarni suvsiz qoldirdi.
Nablus shimoli-g‘arbidagi Burqa qishlog‘ida Isroil kuchlari reyd paytida aholiga hujum qilib, olti falastinlikni, jumladan ikki bolani yaraladi. Falastin Qizil Yarim Oy jamiyati bu haqda xabar berdi. Shuningdek, ko‘chmanchilar Nablus atrofidagi Awarta, Osarin va Sarra qishloqlariga reyd uyushtirdi.
Bu hujumlar Isroil oktyabr oyida bo‘lib o‘tadigan parlament saylovlari arafasida G‘arbiy Sohilda kuchaygan zo‘ravonlikning bir qismidir.
BMT Yaqin Sharq tinchlik jarayoni bo‘yicha maxsus koordinatori o‘rinbosari Ramiz Alakbarov seshanba kuni BMT Xavfsizlik Kengashida so‘zlagan nutqida G‘arbiy Sohil “keskin nuqtada” ekanligini aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu yil Isroil kuchlari va ko‘chmanchilar bosib olingan hududda 76 falastinlikni, jumladan 18 bolani o‘ldirgan. Taxminan 3800 falastinlik (yarimidan ko‘pi bolalar) ko‘chmanchilar zo‘ravonligi, buzishlar va quvg‘inlar tufayli o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘lgan.
BMT 2026-yilda 260 ga yaqin falastinlik jamoada 1430 dan ortiq ko‘chmanchi hujumini hujjatlashtirgan. Ularning ko‘pchiligi Isroil kuchlari ishtirokida sodir etilgan. 2023-yil yanvaridan beri 127 falastinlik jamoa to‘liq yoki qisman ko‘chirilgan, shundan 47 tasi butunlay yo‘q qilingan, 6390 dan ortiq odam ta’sirlangan.
Alakbarov ko‘chmanchilar hujumlari, avval asosan Isroil to‘liq nazorat qiladigan C hududida to‘plangan bo‘lsa, endi A va B hududlariga ham tarqalayotganini ta’kidladi.
Isroil hukumati bu yil G‘arbiy Sohilda taxminan 12 360 ta ko‘chmanchi uy-joy qurilishini ilgari surgan yoki tasdiqlagan, shundan 5160 tasi Sharqiy Quddusda. “Bular bir-biridan ajralgan hodisalar emas, balki o‘zaro bog‘liq qadamlar”, dedi Alakbarov. U bu harakatlar G‘arbiy Sohilni qayta shakllantirib, Falastin boshqaruvini zaiflashtirib, “amalda anneksiyani” kuchaytirayotganini ta’kidladi.

Израильские военные продолжили репрессии на оккупированном Западном берегу, задержав по меньшей мере 23 палестинцев и снося несколько домов, в то время как ООН предупредила, что ситуация на территории находится в «критической точке».
Аресты и сносы во вторник произошли на фоне продолжающихся нападений и рейдов десятков израильских поселенцев на палестинские деревни, включая Хирбет ар-Рас аль-Ахмар, где была разрушена часть водопровода.
По данным палестинского агентства Wafa, среди задержанных во вторник были двое детей, один из которых имел инвалидность, а также мужчина, которого взяли, когда он пас скот в аль-Хадидии в северной части Иорданской долины. Еще не менее 11 человек были арестованы в провинции Дженин, а пятеро — в районе Вифлеема.
В деревне Таль, к юго-западу от Наблуса, израильские силы снесли семейный дом Фарука Рамадана, одного из четырех палестинцев, убитых во время столкновения с израильскими поселенцами 24 июля. В инциденте также погибли два израильтянина.
Израиль придерживается политики сноса домов родственников палестинцев, причастных к нападениям на израильтян, которую правозащитные группы осудили как коллективное наказание.
Израильские силы также снесли еще один дом недалеко от Ятты в провинции Хеврон и засыпали там колодец, вынудив девять палестинцев покинуть свои дома. Двенадцать коммерческих складов в деревне Анза и сельскохозяйственное сооружение в деревне Ярза были снесены бульдозерами, а в Масафер-Ятте, к югу от Хеврона, израильские силы выдали уведомления о сносе школы Халлат-ад-Дабаа, а также нескольких домов и сельскохозяйственных построек.
По данным ООН, Израиль сносит в среднем 122 палестинских здания каждый месяц в этом году.
Отдельно десятки поселенцев напали на группу палестинцев, вспахивавших свои земли в Аль-Мугайире, ранив шесть человек, включая трех детей и двух женщин.
Корреспондент Al Jazeera Нур Оде, сообщая из Аль-Мугайира, сказала, что поселенцы также сожгли часть долины и напали на близлежащие дома.
«Более 60 процентов земли Аль-Мугайира конфисковано израильской армией, а израильские поселенцы создали по меньшей мере 11 незаконных форпостов в деревне, не допуская фермеров к их земле», — сказала она. «Около 119 палестинских общин на оккупированном Западном берегу были выселены из-за этой динамики за последние три года. Палестинцы рассматриваются как нарушители на своей собственной земле, в то время как поселенцы безнаказанно вырубают, сжигают и крадут землю», — добавила она.
В Хирбет Рас аль-Ахмар поселенцы также разрушили части основного водопровода, прекратив подачу воды 30 палестинским семьям скотоводов и близлежащим фермам, по данным Wafa.
В Бурке, к северо-западу от Наблуса, шесть палестинцев, включая двух детей, были ранены после того, как израильские силы напали на жителей во время рейда, сообщил Палестинский Красный Полумесяц. Поселенцы также совершили рейды на деревни Аварта, Осарин и Сарра в районе Наблуса.
Эти нападения являются частью резкой эскалации насилия со стороны израильских сил и поселенцев по всему оккупированному Западному берегу, поскольку Израиль готовится к парламентским выборам в октябре.
Выступая во вторник в Совете Безопасности ООН, заместитель специального координатора по ближневосточному мирному процессу Рамиз Алакбаров заявил, что Западный берег находится в «критической точке».
Он сказал, что израильские силы и поселенцы убили 76 палестинцев, включая 18 детей, на оккупированной территории с начала этого года, в то время как около 3800 палестинцев, почти половина из которых дети, были перемещены в результате насилия поселенцев, сносов и выселений.
ООН задокументировала более 1430 нападений поселенцев, приведших к жертвам или ущербу имуществу, примерно в 260 палестинских общинах в 2026 году, сказал он, причем многие были совершены в присутствии израильских сил. С января 2023 года 127 палестинских общин были полностью или частично перемещены, включая 47 полностью ликвидированных, что затронуло более 6390 человек.
Алакбаров сказал, что нападения поселенцев, ранее сосредоточенные в основном в зоне C, где Израиль имеет полный гражданский и военный контроль, все чаще распространяются на зоны A и B.
Израильские власти также продвинули или одобрили примерно 12 360 единиц жилья для поселенцев на Западном берегу в этом году, включая 5160 в оккупированном Восточном Иерусалиме, сказал он.
«Это взаимосвязанные шаги, а не изолированные события», — сказал Алакбаров, предупредив, что они меняют оккупированный Западный берег, ослабляя палестинское управление и продвигая «фактическую аннексию».