Iroq Bosh vaziri Ali al-Zaydiy 30-sentabr AQSh boshchiligidagi xalqaro koalitsiya harbiy missiyasini tugatish va uning kuchlarini olib chiqishni yakunlash muddati “qat’iy va yakuniy” ekanini ma’lum qildi.
Bu bayonot chorshanba kuni al-Zaydiyning AQSh Markaziy qo‘mondonligi qo‘mondoni general Bred Kuper bilan uchrashuvidan so‘ng aytildi. Bosh vazir matbuot xizmati X ijtimoiy tarmog‘ida bu haqda xabar berdi.
Ushbu olib chiqish 2003-yilda AQSh boshchiligidagi Saddam Husaynga qarshi bosqindan boshlangan harbiy mavjudlikning yakunini anglatadi. 2024-yilda Vashington va Bag‘dod IShIDga qarshi kichikroq AQSh operatsiyalarini to‘xtatishga kelishib olgan edi.
“30-sentabr Iroqdagi IShIDni mag‘lub etish bo‘yicha global koalitsiya harbiy missiyasini tugatish va uning kuchlarini olib chiqishni yakunlashning qat’iy va yakuniy sanasi bo‘ladi”, deyiladi Bosh vazir matbuot xizmati bayonotida.
“1-oktabr Iroq davlati tarixida yangi kun bo‘ladi, chunki Iroq har qanday xorijiy harbiy mavjudlikdan xoli bo‘ladi”, deya qo‘shimcha qilingan.
Barcha qurollarni faqat davlat nazoratiga o‘tkazish “Iroqni rivojlanish va farovonlikning yangi bosqichiga olib chiqish uchun muhim shartdir”, deb ta’kidlangan.
Matbuot xizmati, shuningdek, ikkala tomon ham al-Zaydiyning iyul oyi o‘rtalarida Vashingtonga tashrifi chog‘ida muhokama qilingan missiya muddatiga rozi bo‘lganini bildirdi.
Al-Zaydiy va Kuper Iroq-AQSh munosabatlari endi iqtisodiy va xavfsizlik sohasidagi hamkorlikka, suverenitet va umumiy manfaatlarga o‘zaro hurmat asosida o‘tishini ta’kidladilar.
AQSh rasmiysi Associated Press agentligiga AQSh 30-sentabrgacha olib chiqishni yakunlashni kutayotganini, ammo Iroqda qancha askar qolgani yoki ular qayerga qayta joylashtirilishini aytishdan bosh tortganini ma’lum qildi.
“AQSh, Iroq va koalitsiya hamkorlari IShIDni mag‘lub etishda ulkan muvaffaqiyatga erishdilar va endi Iroq xavfsizlik kuchlari, jumladan Peshmerga va Iroq Kurdiston mintaqasining boshqa xavfsizlik kuchlari Iroqdagi terrorchilarga qarshi kurashni boshqaradi”, dedi rasmiy, AP xabariga ko‘ra.
AQSh qo‘shinlari o‘tgan yili Iroqning ko‘p hududlaridagi bazalardan chiqib ketgan, ammo shimoliy yarim avtonom kurd mintaqasida mavjudligini saqlab qolgan.
U yerdagi bazalar AQSh va Isroil 28-fevralda Eronga qarshi urush boshlaganidan beri muntazam hujumlarga uchramoqda.
AQShning Iroqdagi mavjudligi 2007-yilda aksilqo‘zg‘olon operatsiyalari avjida 170 mingdan oshiq askarga yetgan edi.
2011-yil dekabrda so‘nggi jangovar qo‘shinlar chiqib ketdi. Ammo 2014-yilda IShIDning kuchayishi va uning Iroq hamda Suriya bo‘ylab keng hududlarni egallashi AQSh kuchlarini Iroq hukumati taklifiga binoan qaytib kelishiga olib keldi.
IShID o‘z nazoratidagi hududlarni yo‘qotgach, koalitsiya harbiy operatsiyalari 2021-yilda tugagan edi.

Премьер-министр Ирака Али аль-Зайди заявил, что 30 сентября является «фиксированной и окончательной» датой завершения военной миссии международной коалиции под руководством США в Ираке и вывода ее сил.
Это заявление прозвучало в среду после встречи аль-Зайди с командующим Центральным командованием США генералом Брэдом Купером, сообщила канцелярия премьер-министра в соцсети X.
Вывод ознаменует конец присутствия, начавшегося с вторжения США в 2003 году против Саддама Хусейна. В 2024 году Вашингтон и Багдад договорились о свертывании гораздо меньших операций США против группировки ИГИЛ (ИГ).
«30 сентября станет фиксированной и окончательной датой завершения военной миссии Глобальной коалиции по разгрому ИГИЛ в Ираке и завершения вывода ее сил», — говорится в заявлении канцелярии премьер-министра.
«1 октября станет новым днем в траектории иракского государства, поскольку Ирак будет свободен от любого иностранного военного присутствия», — добавили в заявлении.
Передача всех вооружений под исключительный контроль государства «представляет собой важнейшую предпосылку для перехода Ирака в новую фазу развития и процветания», — говорится в заявлении.
Канцелярия добавила, что обе стороны согласовали сроки миссии, как обсуждалось во время визита аль-Зайди в Вашингтон в середине июля.
Аль-Зайди и Купер подчеркнули, что иракско-американские отношения перейдут к экономическому и военному сотрудничеству, основанному на взаимном уважении суверенитета и общих интересах.
Американский чиновник сообщил Associated Press, что США ожидают завершить вывод войск к 30 сентября, но отказался уточнить, сколько военнослужащих остается в Ираке и куда они будут передислоцированы.
«США, Ирак и партнеры по коалиции достигли огромных успехов в разгроме ИГИЛ, и теперь иракские силы безопасности, включая пешмерга и другие силы безопасности Иракского Курдистана, возглавят борьбу с террористами в Ираке», — заявил чиновник, по данным AP.
Американские войска покинули базы в большинстве районов Ирака в прошлом году, но сохранили присутствие в полуавтономном северном курдском регионе.
Базы там регулярно подвергаются атакам с тех пор, как США и Израиль начали войну против Ирана 28 февраля.
Присутствие США в Ираке достигло более 170 000 военнослужащих на пике контрповстанческих операций в 2007 году.
В декабре 2011 года последние боевые подразделения покинули страну. Но в 2014 году рост ИГИЛ и захват им обширных территорий в Ираке и Сирии привели к возвращению американских сил по приглашению иракского правительства.
После того как ИГИЛ потеряло контроль над территорией, военные операции коалиции завершились в 2021 году.