Lionel Messi otasi Xorxe Messi vafotidan so'ng maydonga qaytdi va futbolchilik faoliyatini davom ettirishga shubha bildirdi. Ammo uning qaytishi Inter Mayamiga Leagues Cup musobaqasida Meksikaning Leon jamoasiga 3:2 hisobida mag'lub bo'lishning oldini ololmadi.
Mayami sardori Argentinadan Florida shtatiga seshanba kuni kechqurun qaytdi. U yakshanba kuni otasi Xorxe Messining dafn marosimida qatnashgan edi. Uchrashuvning ikkinchi bo'limida maydonga tushgan Messi muxlislar tomonidan katta olqish bilan kutib olindi.
Xorxe Messi o'g'lining agenti bo'lib, o'tgan hafta 68 yoshida vafot etgan. Chorshanba kuni ertalab Messi ijtimoiy tarmoqlarda otasiga bag'ishlangan ta'sirli post e'lon qildi va futbol o'ynashni davom ettirishga shubha bildirdi.
"Sizsiz nima qilishimni bilmayman, qanday yashashni bilmayman", deb yozgan Messi. "Men shunchaki futbol o'ynadim, endi esa buni uzoq vaqt davom ettirishga jiddiy shubhalarim bor."
Mayami uchrashuvda 1:0 hisobida oldinda borayotgan edi, ammo kolumbiyalik Daniel Arsilyaning ikkita goli Leonning qaytishiga yordam berdi. Bu g'alaba bilan Leon MLS va LigaMX klublari o'rtasidagi turnirning chorak finaliga chiqqan birinchi jamoa bo'ldi.
Messi Mayami bosh murabbiyi Gilermo Oyosga guruh bosqichining so'nggi o'yinida ishtirok etishini ma'lum qilgan edi. U shanba kuni Monterreyga qarshi o'yinda qatnashmagan edi.
Mayami gollaridan birini urgan Yannik Bright Messining qaytishini "ajoyib" deb atadi va jamoadoshlari unga qo'llab-quvvatlashni xohlashini aytdi. "Men buni kutmagan edim", dedi Bright. "Bu uning qanchalik g'amxo'r ekanini ko'rsatadi. Uning bu yerda ekanini ko'rganimda, unga 150 foiz kuch berishni o'yladim."
Jahon chempionatidan so'ng Mayamiga qo'shilgan braziliyalik Kasemiro Messini "barchamiz uchun namuna" deb atadi. Leon murabbiyi Xaver Gandolfi ham shunday fikrda: "Bugun u yana bir bor o'zining kimligini ko'rsatdi. U boshqalardan farq qiladigan inson."
Bu Mayamining 2023-yilda Leagues Cup kengaytirilganidan beri birinchi marta dastlabki bosqichda musobaqadan chiqib ketishi. Mayami 2023-yilda Messi bilan turnirni yutgan edi. 2025-yilda esa finalda Seattle Soundersga 0:3 hisobida mag'lub bo'lgan, o'sha o'yinda Luis Suares diskvalifikatsiya qilingan edi.

Лионель Месси эмоционально вернулся на поле после смерти отца и намекнул на возможное завершение карьеры, но это не помогло его «Интер Майами» избежать вылета из Кубка лиг в матче против мексиканского «Леона» (2:3).
Капитан «Майами» вернулся во Флориду из Аргентины во вторник вечером после похорон отца Хорхе, состоявшихся в воскресенье. Он вышел на поле во втором тайме под бурные овации.
Хорхе, который был агентом сына, скончался на прошлой неделе в возрасте 68 лет. В среду утром Месси опубликовал эмоциональное послание отцу в соцсетях, признавшись, что не уверен, хочет ли продолжать играть в футбол.
«Я не знаю, что буду делать без тебя, не знаю, как жить дальше», — написал Месси. «Я просто играл в футбол, и теперь у меня серьезные сомнения, стоит ли продолжать это делать еще долго».
«Майами» вел в счете 1:0, но два гола колумбийца Даниэля Арсилы помогли «Леону» одержать волевую победу, став первой командой, вышедшей в четвертьфинал турнира между MLS и LigaMX.
Месси заявил о готовности сыграть в решающем матче группового этапа, пропустив субботнюю игру с «Монтерреем». Янник Брайт, забивший один из голов «Майами», назвал возвращение Месси «невероятным» и отметил, что команда хотела поддержать капитана.
«Я не ожидал этого», — сказал Брайт. «Это показывает, насколько он предан делу. Когда я увидел, что он здесь, я думал только о том, чтобы выложиться на 150 процентов ради него».
Бразильский полузащитник Каземиро, присоединившийся к «Майами» после чемпионата мира, назвал Месси «примером для всех нас» за его преданность игре в такое трудное время. Тренер «Леона» Хавьер Гандольфи поддержал эти слова: «Сегодня он в очередной раз показал, из чего он сделан. Он человек, который отличается от остальных».
Это первый случай, когда «Майами» выбывает на начальном этапе с момента расширения Кубка лиг в 2023 году. В 2023 году «Майами» выиграл трофей с Месси, а в 2025 году дошел до финала, но проиграл «Сиэтл Саундерс» (0:3), после чего Луис Суарес был дисквалифицирован.