AQShning Isroildagi elchisi Mayk Hakkabi, isroillik ko'chmanchilar tomonidan Falastin uylarini bir necha kun davomida qamal qilishini 'terror' deb baholadi. Bu, odatda Isroilni qat'iy qo'llab-quvvatlovchi va G'arbiy Sohildagi isroil aholi punktlarini ma'qullagan elchining keskin tanqidiy izohi sifatida e'tiborni tortdi.
Hakkabining so'zlariga ko'ra, Nablus yaqinidagi Qusra qishlog'ida isroillik ko'chmanchilar uchta Falastin uyini, jumladan AQSh fuqarosiga tegishli uyni qamal qilgan. Falastinlik aholi ta'kidlashicha, qamal davomida ular suv, elektr va boshqa muhim resurslardan uzilgan, bu esa ko'chmanchilarning ularning yerlarini egallashga urinishi sifatida baholanmoqda.
"Bu oilani qo'rqitish va bezovta qilishga qaratilgan dahshatli terror aktini amalga oshirganlarning harakatlari jirkanch", deb yozgan Hakkabi o'zining X sahifasida. "Bunday bezorilik harakatlari uchun hech qanday uzr yo'q".
The Times of Israel xabariga ko'ra, Isroil kuchlari payshanba kuni ertalab ko'chmanchilarni evakuatsiya qilishga urinishgan, biroq ular hali ham hududda qolmoqda. Qamalda qolganlardan biri, amerikalik-falastinlik Loai Ridi, akasi Qusay Abu Rida va 18 yoshli jiyani Ahmadning ham qamalda ekanini aytdi.
Ridi, Al Jazeera bilan suhbatda, oila vaqtinchalik quyosh energiyasi tizimi va qishdan qolgan quduq suviga tayanayotganini, chunki ta'minot liniyalari uzilganini bildirdi. "U uydan chiqishni istamaydi, chunki chiqsa, ko'chmanchilar darhol uyni egallab olishadi", dedi u.
Qamalda qolgan Aisha Abu Rida esa "uydan hech qachon chiqmaymiz, nima bo'lishidan qat'iy nazar", deb va'da berdi. Al Jazeera muxbiri Nida Ibrohimning aytishicha, butun Qusra qishlog'i qamal ostida, har bir kirish yo'li Isroil armiyasi tomonidan to'silgan.
Hakkabi, shunga qaramay, Isroil hukumatini himoya qilib, ular AQSh elchixonasi iltimosiga binoan Qusraga kelganini va "buni qilayotgan isroillik terrorchilarni olib chiqib ketishganini" aytdi. U, shuningdek, Isroil tanklarining G'arbiy Sohilga kirishi aks etgan videoni ham baham ko'rdi.
Isroil armiyasi payshanba kuni Qusra va Jalud hududlarida ikkita noqonuniy postni buzib tashlaganini, asbob-uskunalarni musodara qilganini va bir isroillikni hibsga olganini ma'lum qildi. Isroil ko'chmanchilari G'arbiy Sohilda falastinliklarga muntazam hujum qilmoqda, bu ko'pincha Isroil kuchlari ishtirokida sodir bo'ladi.
So'nggi oylarda zo'ravonlik va yer musodaralari kuchaygan, ko'chmanchilar Bosh vazir Binyamin Netanyahu hukumatidan ruhlangan. Qusra qishlog'i G'arbiy Sohilning B hududida joylashgan bo'lib, u yerda falastinlik aholi soni uch millionga yaqin, isroillik ko'chmanchilar esa 500 mingdan oshadi.

Посол США в Израиле Майк Хаккаби заявил, что многодневная осада палестинских домов израильскими поселенцами является «террором». Это необычно резкое замечание прозвучало от дипломата, который обычно поддерживает израильские поселения на Западном берегу.
По словам Хаккаби, поселенцы осадили три палестинских дома в деревне Кусра недалеко от Наблуса, включая дом, принадлежащий гражданину США. Палестинские жители сообщают, что во время осады они были отрезаны от воды, электричества и других жизненно важных ресурсов, что они расценивают как попытку захвата их земли.
«Действия тех, кто совершил этот ужасный акт террора, направленный на запугивание и преследование этой семьи, отвратительны», — написал Хаккаби в X. «Нет оправдания такому хулиганскому поведению».
The Times of Israel сообщила, что израильские силы и полиция пытались «эвакуировать поселенцев» в четверг утром после неудачной попытки днем ранее. Поселенцы, заблокировавшие палестинские дома камнями и палатками, оставались в этом районе по состоянию на утро четверга.
Лоай Риди, американец палестинского происхождения, владеющий домом в деревне, рассказал, что его брат Кусай Абу Рида и 18-летний племянник Ахмед находятся среди осажденных. В интервью Al Jazeera он сообщил, что семья полагается на временную солнечную энергосистему и остатки колодезной воды после того, как линии снабжения были перерезаны.
«Он не хочет покидать дом, потому что если он уйдет, поселенцы немедленно захватят его», — сказал Риди. Аиша Абу Рида, осажденная палестинка, поклялась «не покидать наш дом, что бы ни случилось».
Корреспондент Al Jazeera Нида Ибрагим сообщила, что деревня Кусра «в целом находится в осаде». «Каждый вход в Кусру перекрыт израильской армией, чтобы помешать другим палестинцам прийти на помощь этим семьям», — отметила она.
Хаккаби, однако, также защищал израильские власти, заявив, что они прибыли в Кусру по запросу посольства США, «чтобы удалить израильских террористов, делающих это». Посол поделился видео, на котором, предположительно, израильские танки въезжают в город на Западном берегу.
Израильские военные в четверг заявили, что их силы демонтировали «два незаконных форпоста» на окраинах Кусры и Джалуда, конфисковали оборудование и задержали одного израильтянина. Израильские поселенцы регулярно нападают на палестинцев и их имущество на Западном берегу, иногда в присутствии израильских сил.
Насилие и захваты земель усилились в последние месяцы, поскольку поселенцы чувствуют поддержку правого правительства премьер-министра Биньямина Нетаньяху. Кусра находится в зоне B Западного берега, где проживает около трех миллионов палестинцев и более 500 тысяч израильских поселенцев.