Tennessi, Alabama va Oklaxoma shtatlari joriy yilning payshanba kunida uch mahkumni o'limga mahkum etishni rejalashtirmoqda. Bu 2010 yildan beri AQShda bir kunda uch kishining qatl etilishi bo'ladi.
Uchala mahkum ham qotillik uchun o'lim jazosiga hukm qilingan. Tennessi shtatida 1985 yilda Kingston Springs shahridagi motel xizmatchisi Ketrin Jan Jenkinsni o'ldirgan Entoni Darrell Xayns qatl etiladi. U keyingi yili o'lim jazosiga hukm qilingan, ammo qayta ko'rib chiqish natijasida 1989 yilda yana o'lim jazosiga mahkum etilgan.
Alabama shtatida 42 yoshli Jeremi Uilyams 2021 yilda besh yoshli Kamari Xollandni zo'rlab, bo'g'ib o'ldirgani uchun o'lim injeksiyasi bilan qatl etiladi. Prokurorlarning ta'kidlashicha, Uilyams qizning onasiga 2500 dollar taklif qilib, jinsiy aloqa qilishni so'ragan, keyin esa uni zo'rlab, bo'g'ib o'ldirgan. Uilyams aybini tan olgan, apellyatsiya bermagan va o'lim jazosini ijro etishni so'ragan.
Russell okrugi prokurori Richard Chancey bu haqda shunday dedi: "Uning bu go'dakka nima qilganini videoda ko'rish dahshatli, jirkanch. Bu shunchaki yovuzlik darajasi."
Oklaxoma shtatida 70 yoshli Karlos Kuesta-Rodriges 2003 yilda qiz do'sti Olimpiya Fisherni otib o'ldirgani uchun qatl etiladi. U bu yil Oklaxomada uchinchi va respublikachi gubernator Kevin Stitt davrida 20-chi qatl etilgan mahkum bo'ladi.
2025 yilda 11 shtatda qatl amalga oshirilgan. Agar Tennessi va Alabama qatllari amalga oshsa, 2026 yilda olti shtatda qatl bo'lgan bo'ladi.
Qatllar AQShda o'lim jazosiga qo'llab-quvvatlashning barqaror pasayishi fonida amalga oshirilmoqda. Gallup so'roviga ko'ra, amerikaliklarning taxminan 52 foizi o'lim jazosini axloqiy jihatdan maqbul deb biladi, bu 1970 yillardan beri eng past ko'rsatkichdir.
Oxirgi marta uch kishi bir kunda qatl etilgani 16 yil oldin, Luiziana, Ogayo va Texas shtatlarida bo'lgan edi.

Теннесси, Алабама и Оклахома готовятся привести в исполнение смертные приговоры в четверг, что станет первым случаем с 2010 года, когда в США казнят трех человек в один день.
Все трое заключенных были приговорены к смертной казни за убийства. В Теннесси Энтони Даррелл Хайнс будет казнен за убийство Кэтрин Джин Дженкинс, 54-летней горничной мотеля в Кингстон-Спрингс, совершенное в 1985 году. Он был приговорен к смертной казни в следующем году, и, несмотря на новое слушание, снова приговорен к смерти в 1989 году.
В Алабаме 42-летний Джереми Уильямс получит смертельную инъекцию за изнасилование и убийство пятилетней Камари Холланд в 2021 году. По данным прокуроров, Уильямс изнасиловал и задушил девочку, предложив ее матери 2500 долларов за совершение сексуального действия. Уильямс признал вину, отказался от апелляции и попросил привести приговор в исполнение.
Окружной прокурор Расселла Ричард Ченси заявил: «Видеть на видео, что он сделал с этим ребенком, что взрослый мужчина может сделать с ребенком, — это шокирует, это ужасно, это отвратительно. Это просто уровень зла».
В Оклахоме 70-летний Карлос Куэста-Родригес будет казнен за смертельный выстрел в свою девушку Олимпию Фишер в 2003 году. Он станет третьим казненным в этом году в Оклахоме и двадцатым при республиканском губернаторе Кевине Ститте.
В 2025 году казни были проведены в 11 штатах. Если казни в Теннесси и Алабаме состоятся, в 2026 году казни пройдут в шести штатах.
Казни происходят на фоне устойчивого снижения поддержки смертной казни в США. Согласно опросу Gallup, около 52% американцев считают смертную казнь морально приемлемой, что является самым низким показателем с 1970-х годов.