Puerto-Rikolik sobiq bokschi Prichard Colon 33 yoshida vafot etdi. U 2015-yilda ringda olgan og‘ir miya jarohati tufayli 11 yil davomida og‘ir hayot kechirgan edi.
Colon o‘sha paytdagi sportning yorqin yulduzlaridan biri edi. 2015-yil oktabr oyida amerikalik bokschi Terrel Uilyamsga qarshi jangda nokautga uchraganidan so‘ng 221 kun koma holatida qoldi.
O‘sha jangda hakamlar qarori bilan Uilyams g‘alaba qozongan edi, chunki Colonning jamoasi uning qo‘lqoplarini olib tashlagan va bokschi bosh aylanishidan shikoyat qilgan. Colon jang davomida Uilyamsni noqonuniy zarbalar, ya'ni "quyon zarbalari" bilan urganini da'vo qilgan.
Hakam bitta zarba uchun Uilyamsga bir ochko jarima berdi. Ammo jangdan so‘ng Colon kiyinish xonasida yiqilib tushdi va unga subdural gematoma tashxisi qo‘yildi. Shoshilinch miya operatsiyasidan so‘ng u komada qoldi.
Komadan chiqqanidan keyin uning nevrologik zarari to‘liq ma'lum bo‘ldi va u umrining oxirigacha doimiy parvarishga muhtoj bo‘ldi. Uning otasi Richard Colon o‘g‘lining vafotini Facebook'da e'lon qildi: "O‘g‘lim Prichardning bu dunyodan o‘tganini xabar qilishdan afsusdaman. Endi u yaxshiroq dunyoda."
Colon Florida shtatidagi uyida oilasi qurshovida vafot etdi. Uning professional faoliyati 16 jangdan iborat bo‘lib, 13 tasida nokaut bilan g‘alaba qozongan edi. Uilyams bilan jangdan so‘ng u hech qachon ringga qaytmadi.
Bu jang sport xavfsizligi haqidagi savollarni yana bir bor ko‘tardi. Uilyamsning o‘zi ham bu voqeadan keyin hayoti va faoliyati o‘zgarganini tan oldi. U jangdan so‘ng "Yuragim tushib ketdi, qornim og‘ridi. Men har kuni uning tuzalishi uchun ibodat qilaman. Bu g‘alabadan zavqlana olmayman. Men Prichard haqida qayg‘uraman" degan edi.

Бывший боксер Причард Колон скончался в возрасте 33 лет, спустя 11 лет после получения тяжелой черепно-мозговой травмы во время боя. Пуэрториканец был одним из восходящих звезд спорта, когда в 2015 году впал в кому на 221 день после поединка с американцем Террелом Уильямсом.
Бой в полусреднем весе в октябре 2015 года был присужден Уильямсу в девятом раунде из-за дисквалификации после того, как команда Колона сняла с него перчатки, а сам боксер пожаловался на головокружение. Колон утверждал, что Уильямс неоднократно наносил ему удары по затылку, что является запрещенным приемом в боксе, известным как "кроличьи удары".
Рефери присудил Колону одно очко в качестве наказания Уильямсу после жалобы на один из ударов. Однако после боя Колон упал в раздевалке, и ему был диагностирован субдуральная гематома. Ему была проведена экстренная операция на мозге, после которой он оставался в коме.
После выхода из комы степень неврологического повреждения Колона стала полностью очевидна, и он нуждался в круглосуточном уходе до конца своей жизни. Его отец, Ричард Колон, объявил о смерти сына в четверг поздно вечером на Facebook: "С прискорбием сообщаю о кончине моего сына Причарда из этого земного мира. Теперь он в лучшем мире".
Колон, который умер дома во Флориде в кругу семьи, имел непобедимую карьеру из 16 боев, 13 из которых выиграл нокаутом, до встречи с Уильямсом. Этот бой в Фэрфаксе, штат Вирджиния, надолго оставил вопросы о безопасности в спорте.
Уильямс, который сам был звездой спорта с рекордом 15-0 и 12 нокаутами, снова выходил на ринг в 2017 и 2019 годах, но признал, что события после встречи с Колоном повлияли на его жизнь и карьеру. "Мое сердце упало, желудок сжался. Я молюсь за него несколько раз в день о полном выздоровлении. Я не могу наслаждаться этой победой. Я беспокоюсь о Причарде", - сказал Уильямс вскоре после боя в интервью The Los Angeles Times.