“Bugun Britaniyada buni topib ko‘ring, uni Islom Respublikasi deb atash mumkin”, — dedi Netanyahu kinoya bilan. Keyinroq u 2022-yilda JD Vance tomonidan aytilgan, Buyuk Britaniya birinchi yadro quroliga ega “islomiy davlat” bo‘lishi mumkinligi haqidagi fikrga ham ishora qildi.
“Kimdir aytgan edi: yadro quroliga ega birinchi islom respublikasi Buyuk Britaniyaning Islom Respublikasi bo‘ladi”, — dedi Netanyahu. “Biz bu yerda, Eronda boshqasi bo‘lmasligiga ishonch hosil qilmoqdamiz”, — deb qo‘shimcha qildi u.
Britaniya va Irlandiya yahudiy guruhi bu so‘zlarni nafrat va bo‘linishni keltirib chiqaruvchi deb qoraladi. Progressiv Yahudiylik Harakati rahbarlari ravvin Charli Baginski va ravvin Josh Lev: “Antisemitizm, musulmonlarga qarshi nafrat va ijtimoiy bo‘linish mamlakatimizda qo‘rquv uyg‘otayotgan bir paytda bunday til xavfli va mas'uliyatsizdir”, — dedi.
Ular “Bosh vazir Netanyahu Britaniya yahudiylari nomidan gapirmaydi. Uning so‘zlari bizni ifoda etmaydi”, — deb ta'kidladi. Tereza Meyning sobiq bosh vazir o‘rinbosari Gavin Barvell esa bu bayonotni “ochiq islomofobiya” deb atadi.
2024-yilda Buyuk Britaniyada hokimiyatga kelgan leyboristlar hukumati davrida Isroil va Britaniya o‘rtasidagi munosabatlar keskinlashdi. Leyboristlar hukumati Isroil bilan erkin savdo muzokaralarini to‘xtatdi va ba'zi qurol eksport litsenziyalarini to‘xtatdi. Buyuk Britaniya, Fransiya kabi, Isroilning radikal vazirlari Itamar Ben-Gvir va Bezalel Smotrichga qarshi sanksiyalar joriy etdi.
O‘tgan yili Buyuk Britaniya Falastin davlatini tan oldi. Britaniya Bosh vaziri Endi Byornxem G‘azodagi harakatlar uchun leyboristlarning javobi kechikkanini tan oldi va qo‘shimcha sanksiyalar kiritishni va'da qildi.
London Universitet kolleji xalqaro munosabatlar professori Rodvan Abuharbning fikricha, Netanyaxuning bu so‘zlari Buyuk Britaniya-Isroil munosabatlarida “yangi past nuqta” bo‘lib, ikki davlat o‘rtasidagi Eronga oid siyosatdagi o‘xshashliklarni yashiradi. U bu bayonot ko‘proq ichki maqsadlarda, Netanyaxuning parchalangan koalitsiyasini mustahkamlash uchun bo‘lishi mumkinligini aytdi.

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху назвал Великобританию «Исламской республикой», нанеся удар по одному из исторически ближайших европейских союзников Израиля.
Это заявление прозвучало в эфире израильского подкаста «Melech Blitzer Haim» в четверг, когда Нетаньяху выражал недовольство освещением Израиля в британских СМИ. В качестве примера он привел британского писателя Рэндольфа Черчилля, которого похвалил за «позитивное» освещение Израиля во время Шестидневной войны 1967 года.
«Найдите это сегодня в Британии, которую можно назвать Исламской республикой Британия», — добавил Нетаньяху с сарказмом. Позже он сослался на комментарии Джей Ди Вэнса 2022 года о том, что Великобритания может стать первой ядерной «исламистской страной».
«Кто-то сказал, что первой исламской республикой с ядерным оружием станет Исламская республика Британия», — заявил Нетаньяху. «Мы делаем все, чтобы здесь, в Иране, не появилась еще одна», — добавил он.
Британская и ирландская еврейская группа раскритиковала комментарии израильского премьера как разжигающие ненависть и разделение. «В то время, когда антисемитизм, антимусульманская ненависть и социальное разделение вызывают реальный страх по всей стране, такой язык опасен и безответственен», — заявили раввины Чарли Багински и Джош Лев, соруководители Движения за прогрессивный иудаизм.
«Премьер-министр Нетаньяху не говорит от имени британских евреев. Его слова не представляют нас», — подчеркнули они. Бывший глава аппарата премьер-министра Терезы Мэй Гэвин Барвелл назвал эти замечания «вопиющей исламофобией».
Отношения между Израилем и Великобританией ухудшились после прихода к власти лейбористского правительства в 2024 году. Лейбористы приостановили переговоры о свободной торговле с Израилем и приостановили действие некоторых лицензий на экспорт оружия. Великобритания, как и Франция, ввела санкции против радикальных израильских министров Итамара Бен-Гвира и Бецалеля Смотрича.
В прошлом году Великобритания признала палестинское государство. Премьер-министр Энди Бернхэм извинился за первоначальную реакцию лейбористов на действия Израиля в Газе, признав, что партия слишком медленно призывала к прекращению огня.
«Вот почему нам нужно сделать больше, включая дополнительные санкции против причастных к насилию в Газе и меры по запрету торговли товарами с незаконными поселениями», — сказал Бернхэм. Профессор международных отношений Университетского колледжа Лондона Родван Абухарб считает, что выпад Нетаньяху знаменует «новый минимум» в отношениях, но также скрывает значительное совпадение целей в отношении Ирана.