Mikel Arteta 'Arsenal' muxlislarini uning kelajagi haqida qayg'urmaslikka chaqirdi. Klub bosh murabbiyi shartnomasining so'nggi yiliga kirgan bo'lsa-da, u jamoada qolishiga ishonch bildirdi. Ispaniyalik mutaxassis 2024-yilda shartnomani uzaytirgandi va endi yangi kelishuv imzolanishiga shubha yo'q.
Arteta may oyida 'Arsenal'ni 22 yillik tanaffusdan so'ng Premer-liga chempionligiga olib chiqdi. Bu tarixiy muvaffaqiyatdan so'ng unga yangi shartnoma taklif qilinishi kutilgandi. Ammo jamoa yakshanba kuni 'Manchester Siti'ga qarshi Community Shield o'yini bilan mavsumni boshlash arafasida, ispaniyalikning imzo chekishiga oid alomatlar kam.
Arteta 2019-yildan beri 'Arsenal'da ishlab kelmoqda. U shunday dedi: "Ular bu haqda qayg'urmasligi kerak, chunki men shu yerda bo'lishni xohlayman. Men juda baxtliman va o'zim ishlayotgan odamlar bilan ishlashdan minnatdorman. Imkoniyat bo'lganda, biz buni hal qilamiz."
U shartnoma masalasi ustuvor emasligini, chunki har ikki tomon ham kelishuvga erishishiga ishonchi komilligini ta'kidladi. "Har doim boshqa ustuvor vazifa bor! Biz shunday munosabatda bo'ldik, chunki hamma vaqt muammo emasligini his qiladi. Mening xohishim shu yerda qolish va men juda baxtliman. Klubning ham hissiyoti xuddi shunday."
'Arsenal' yozgi transfer oynasida tarkibni kuchaytirdi: 'Nyukasl' yarim himoyachisi Bruno Gimaraes va 'Bryugge' hujumchisi Kristos Tzolis jamoaga qo'shildi. Shuningdek, Bayer 'Leverkuzen'dan Piero Hinkape ijarasi doimiy shartnomaga aylantirildi va Illan Meslier erkin agent sifatida kelib qo'shildi.
Arteta 'Aston Villa'dan Morgan Rodjers va Real Madriddan Vinisius Juniorni sotib olishga urinishlari muvaffaqiyatsiz tugadi. Ayni paytda 'Manchester Siti', 'Tottenxem' va 'Chelsi' har biri 100 million funt sterlingga bitta futbolchi xarid qildi. Ammo Arteta raqiblarning katta xarajatlari 'Arsenal' chempionlikni yo'qotishiga sabab bo'lishidan xavotirda emas.
"Men jamoadan, futbolchilardan va klubning ambitsiyasidan juda mamnunman", dedi u. "Biz o'z yo'limizni topishimiz kerak. Bizda kuchli tomonlar bor, lekin boshqa klublarda mavjud bo'lmagan elementlar yo'q. Biz o'z usulimiz bilan harakat qilamiz va eng to'g'ri deb hisoblagan narsani qilamiz."

Микель Артета призвал болельщиков «Арсенала» не беспокоиться о его будущем, поскольку главный тренер вступает в последний год своего контракта. Испанский специалист, возглавивший клуб в 2019 году, в мае привел команду к первому за 22 года титулу чемпиона Англии, и ожидалось, что он подпишет новый контракт в знак признания этого исторического успеха.
Однако, поскольку «Арсенал» готовится начать сезон-2026/27 матчем за Суперкубок Англии против «Манчестер Сити» в воскресенье, признаков того, что переговоры близки к завершению, мало. Артета, последний раз продлевавший соглашение в 2024 году, не сомневается, что новая сделка будет заключена.
«Им не о чем беспокоиться, потому что я хочу остаться здесь, — заявил испанец. — Я очень счастлив и благодарен за возможность работать с этими людьми. Когда появится возможность, мы решим этот вопрос».
Намекая на то, что приоритетом была активная трансферная кампания, Артета заверил болельщиков: «Всегда есть другой приоритет! Мы так к этому и относились, потому что все чувствуют, что время контракта не станет проблемой. Моя воля — остаться, и я очень доволен. Клуб испытывает те же чувства».
«Арсенал» усилил состав чемпионов, приобретя полузащитника «Ньюкасла» Бруно Гимараэша и нападающего «Брюгге» Христоса Цолиса. Также был оформлен постоянный трансфер Пьеро Хинкапье из «Байера» и подписан Иллан Мелье на правах свободного агента.
Попытки Артеты заполучить Моргана Роджерса из «Астон Виллы» и Винисиуса Жуниора из «Реала» не увенчались успехом, в то время как «Манчестер Сити», «Тоттенхэм» и «Челси» потратили по 100 миллионов фунтов на одного игрока. Тем не менее, Артета не опасается, что титул «Арсенала» будет оспорен этими конкурентами.
«Я очень доволен составом и амбициями клуба, — сказал он. — Нам нужно действовать по-своему. У нас есть сильные стороны, но есть и области, где мы уступаем другим клубам. Мы всегда ищем лучший способ конкурировать во всех турнирах».