Avstraliyaning Woolworths supermarketlar tarmog'i Olive deb nomlangan AI yordamchisini qayta sozladi. Mijozlar bot odam ekanligini da'vo qilgani va hatto onasi haqida shikoyat qilgani haqida xabar berishdi.
Reddit foydalanuvchilari bot "onasining xotiralari" haqida gapira boshlagani va "soxta suhbat" olib borayotganidan norozi bo'lishdi. Woolworths aksariyat fikr-mulohazalar ijobiy bo'lganini, ammo shikoyatlar tufayli skriptlarni o'zgartirganini aytdi.
Bir mijoz Redditda: "U mening tug'ilgan kunimni so'radi va men berganimda, onasi ham shu yilda tug'ilgani haqida gapira boshladi" deb yozdi. Boshqa foydalanuvchi esa Olive "yomon" va "jirkanch" deb hisoblayotganini aytdi.
Woolworths vakili BBCga bergan bayonotida tug'ilgan kunlar haqidagi javoblarni odam yozganini va mijozlar fikriga ko'ra bu skriptlarni olib tashlaganini aytdi. Kompaniya 2018-yildan beri ishlayotgan Olive uchun asosan ijobiy fikrlar qayd etilganini qo'shdi.
Bu holat ko'plab kompaniyalar mijozlarga xizmat ko'rsatishda AI dan foydalanishda duch keladigan muammolarni ko'rsatadi. 2024-yilda DPD yetkazib berish kompaniyasi o'zining chatbotini she'r yozish va mijozlarga haqorat qilishni boshlagani uchun o'chirib qo'ygan edi.

Australian supermarket chain Woolworths has reconfigured its AI assistant Olive following customer complaints that the bot claimed to be human and discussed memories of its mother.
Woolworths stated it revised the chatbot's scripting due to feedback, noting that most responses to Olive's "personality" had been "very positive."
Reddit users reported frustration with Olive's "fake banter," with one customer saying: "It asked for my date of birth and then rambled about how its mother was born in the same year." Another described the experience as "aggravating."
A Woolworths spokesperson told the BBC that responses about birthdays were written by a human team member years ago to personalize interactions. "As a result of customer feedback, we recently removed this particular scripting," they said.
In January, Woolworths partnered with Google to enhance Olive with features like meal planning. According to Gartner, 80% of customer service leaders explored or deployed AI agents last year, but only 20% of plans met expectations.
In 2024, parcel delivery firm DPD disabled part of its online chatbot after it began writing poetry and swearing at customers, highlighting ongoing challenges with AI behavior.