Avstraliyaning Woolworths supermarketlar tarmog'i Olive deb nomlangan AI yordamchisini qayta sozladi. Mijozlar bot odam ekanligini da'vo qilgani va hatto onasi haqida shikoyat qilgani haqida xabar berishdi.
Reddit foydalanuvchilari bot "onasining xotiralari" haqida gapira boshlagani va "soxta suhbat" olib borayotganidan norozi bo'lishdi. Woolworths aksariyat fikr-mulohazalar ijobiy bo'lganini, ammo shikoyatlar tufayli skriptlarni o'zgartirganini aytdi.
Bir mijoz Redditda: "U mening tug'ilgan kunimni so'radi va men berganimda, onasi ham shu yilda tug'ilgani haqida gapira boshladi" deb yozdi. Boshqa foydalanuvchi esa Olive "yomon" va "jirkanch" deb hisoblayotganini aytdi.
Woolworths vakili BBCga bergan bayonotida tug'ilgan kunlar haqidagi javoblarni odam yozganini va mijozlar fikriga ko'ra bu skriptlarni olib tashlaganini aytdi. Kompaniya 2018-yildan beri ishlayotgan Olive uchun asosan ijobiy fikrlar qayd etilganini qo'shdi.
Bu holat ko'plab kompaniyalar mijozlarga xizmat ko'rsatishda AI dan foydalanishda duch keladigan muammolarni ko'rsatadi. 2024-yilda DPD yetkazib berish kompaniyasi o'zining chatbotini she'r yozish va mijozlarga haqorat qilishni boshlagani uchun o'chirib qo'ygan edi.

Австралийская сеть супермаркетов Woolworths была вынуждена перенастроить своего ИИ-ассистента Olive после жалоб клиентов на то, что бот утверждал, что является человеком, и даже жаловался на свою мать.
Woolworths заявила, что пересмотрела сценарии работы ассистента в свете жалоб, добавив, что большинство отзывов о «личности» Olive были «очень положительными».
Пользователи Reddit выразили разочарование ботом, который начал говорить о «воспоминаниях о матери» и вести «фальшивые беседы». Один клиент написал: «Он спросил мою дату рождения, а когда я ответил, начал болтать о том, что его мать родилась в том же году».
Представитель компании в заявлении для BBC сообщил, что ответы о днях рождения были написаны человеком. «По отзывам клиентов мы недавно удалили этот конкретный сценарий», — сказали в Woolworths.
В январе супермаркет объявил о партнёрстве с Google для добавления Olive новых функций, включая планирование питания. Согласно данным Gartner, 80% руководителей служб поддержки клиентов в прошлом году изучали или внедряли ИИ-агентов, но только 20% планов оправдали ожидания.
В 2024 году компания по доставке посылок DPD отключила часть своего онлайн-чата после того, как он начал писать стихи и ругаться на клиентов.