Gavayi orollari 1992 yildan beri birinchi marta to'g'ridan-to'g'ri bo'ronga duch kelishi mumkin. Birinchi toifadagi 'Lala' to'foni sohil yaqinida kuchayib, soatiga 120 km tezlikda shamol olib kelmoqda.
Eng yomon stsenariyda, to'fon Big Islandga 63 sm gacha yomg'ir yog'dirishi va 3 futlik to'lqin ko'tarilishiga olib kelishi mumkin. Gavayi gubernatori Josh Green aholini 'misli ko'rilmagan miqdordagi suv'ga tayyor bo'lishga chaqirdi.
Big Island uchun bo'ron ogohlantirishi e'lon qilingan, Maui, Oahu, Kauai va Niihau orollari esa tropik bo'ron ogohlantirishi ostida. Rasmiylar aholini suv toshqini va sel xavfi tufayli 'hayot uchun xavfli' vaziyatga tayyorlanishni buyurdi.
Mahalliy reporter jonli efirda ko'z yoshlarini ushlab turolmay, 'Buni ko'rish biz uchun juda qiyin... Ko'zlarimda juda ko'p suv bor', dedi. To'fon shanba kuni Big Islandning janubiy uchiga yetib borishi yoki yaqinidan o'tishi kutilmoqda.
AP agentligi ma'lumotiga ko'ra, so'nggi marta to'fon Gavayi Big Islandga 155 yil oldin kelgan. 1992 yildagi Iniki to'foni Kauaida 6 kishining o'limiga va 3 milliard dollar zararga sabab bo'lgan edi.
Ellison Onizuka Kona xalqaro aeroportida reyslarning 40 foizi, Hilo xalqaro aeroportida esa 80 foizi bekor qilindi. Milliy ob-havo xizmati Big Islandning janubi-sharqida kuchli yomg'ir tufayli ko'plab evakuatsiyalar va qutqaruv ishlari kutilayotganini ma'lum qildi.
Aholi ijtimoiy tarmoqlarda uylarini himoya qilish uchun qum to'ldirilgan qoplar tayyorlamoqda. Gavayi okrugi fuqaro muhofazasi agentligi barcha okruglarda jamoat boshpanalari ochilganini va aholi tayyorgarlikni yakunlagani haqida xabar berdi.
AQShda bo'ronlar mavsumi so'nggi yillarda nisbatan tinch o'tdi, oxirgi yirik bo'ron 2024 yil oktyabrida Floridaga kelgan Milton edi. Milliy okean va atmosfera boshqarmasi 2026 yil ham past chastotali bo'lishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
Shu bilan birga, Yevropa Ittifoqining iqlim monitoringi xizmati ma'lumotiga ko'ra, o'tgan oy dunyo okeanlari iyul oyidagi eng yuqori haroratni qayd etdi. Bu qisman Tinch okeanida rivojlanayotgan El Nino sharoiti bilan bog'liq.

Гавайские острова могут впервые с 1992 года испытать прямое попадание урагана. Ураган первой категории «Лала» усилился у побережья, принеся ветры со скоростью 120 км/ч.
По худшему сценарию, ураган может обрушить до 63 см осадков на Большой остров и вызвать штормовой нагон высотой 3 фута. Губернатор Гавайев Джош Грин предупредил жителей о необходимости готовиться к «невероятному количеству воды».
Для Большого острова действует предупреждение об урагане, а для Мауи, Оаху, Кауаи и Ниихау — штормовое предупреждение. Власти призвали население подготовиться к «опасным для жизни» условиям, включая наводнения и сели.
Местный репортер в прямом эфире с трудом сдерживал слезы: «Нам действительно тяжело это видеть... У меня много воды в глазах». Ожидается, что ураган достигнет южной оконечности Большого острова в субботу или пройдет рядом.
По данным AP, последний раз ураган обрушивался на Большой остров 155 лет назад. Ураган «Иники» в 1992 году унес жизни шести человек и нанес ущерб в 3 миллиарда долларов на Кауаи.
В международном аэропорту Кона отменено 40% рейсов, а в Хило — 80%. Национальная метеослужба прогнозирует масштабные наводнения и возможные эвакуации в юго-восточной части Большого острова.
Жители в соцсетях делятся фото мешков с песком для защиты домов. Агентство гражданской обороны округа Гавайи сообщило об открытии убежищ во всех округах и призвало завершить подготовку.
Сезон ураганов в США в последние годы был относительно спокойным, последний крупный ураган «Милтон» обрушился на Флориду в октябре 2024 года. Национальное управление океанических и атмосферных исследований прогнозирует, что 2026 год также может быть ниже нормы.
Между тем, по данным службы мониторинга климата ЕС, в прошлом месяце океаны зафиксировали рекордно высокие температуры за июль. Это частично связано с развивающимся Эль-Ниньо в Тихом океане.