Iroq Kurdistoni mintaqaviy hukumati (KRG) Bosh vaziri idorasiga uchuvchisiz samolyot (dron) bilan hujum uyushtirildi. Mintaqa xavfsizlik agentligi ma'lumotlariga ko'ra, hujum oqibatida qurbonlar yo'q.
Hujum dushanba kuni erta tongda amalga oshirilgan bo'lib, nishon sifatida Bosh vazirning shaxsiy ofisi va xavfsizlik va razvedka boshqarmasi boshlig'ining qarorgohi tanlangan. Kurdiston aksilterror xizmati bayonotiga ko'ra, hujumda Eron hududidan uchirilgan ikkita "Hadid-110" rusumli dron ishlatilgan.
Hujum natijasida qurbonlar bo'lmagani tasdiqlangan. Biroq, dronlar nishonga yetgani yoki yo'qligi aniq emas. Kurdiston mintaqaviy hukumati Bosh vaziri Masrur Barzani hujumni "noqonuniy va qabul qilib bo'lmaydigan" deb atadi.
Barzani o'zining X (sobiq Twitter) sahifasida shunday yozdi: "Bu xavfli qadam va Kurdiston mintaqasi xavfsizligi va barqarorligiga to'g'ridan-to'g'ri tahdiddir".
Eron va Eron ittifoqidagi qurolli guruhlar Iroqning yarim avtonom Kurdiston mintaqasini Eron hukumatiga tahdid deb hisoblaydigan kurd muxolif guruhlariga boshpana berishda ayblab kelmoqda. Iroq kurd rasmiylari esa o'z hududlarining qo'shni davlatlarga tahdid qilish uchun ishlatilishini rad etishadi.

Офис премьер-министра регионального правительства Иракского Курдистана (KRG) подвергся атаке беспилотника, сообщило региональное агентство безопасности, добавив, что сообщений о жертвах нет.
В заявлении говорится, что дом главы службы безопасности и разведки полуавтономного иракского региона также был атакован беспилотниками рано утром в понедельник.
Атаки были запущены с иранской территории, заявило агентство, не уточнив, достигли ли беспилотники своих целей. Служба контртерроризма Курдистана в заявлении, цитируемом государственным информационным агентством Ирака, сообщила, что два беспилотника "Hadid-110" были направлены на частный офис премьер-министра и резиденцию директора службы безопасности.
В заявлении подтверждено, что жертв нет. Премьер-министр KRG Масрур Барзани в своем посте в X осудил атаку как "незаконную и неприемлемую".
"Это опасный шаг и прямая угроза безопасности и стабильности Курдистанского региона", - написал он.
Иран и поддерживаемые Ираном вооруженные группы неоднократно обвиняли полуавтономный курдский регион Ирака в укрывательстве иранских курдских оппозиционных групп, которые Тегеран считает угрозой безопасности. Иракские курдские власти отрицают, что позволяют использовать свою территорию для угроз соседним странам.