Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu dushanba kuni Quddusda AQSh prezidenti Donald Trampning elchisi va kuyovi Jared Kushnerni qabul qildi. Uchrashuv G'azo sektorini boshqarish bo'yicha AQSh tomonidan qo'llab-quvvatlanayotgan reja to'xtab qolgan bir paytda bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Trampning G'azo bo'yicha tinchlik elchisi Nikolay Mladenov va sobiq Britaniya Bosh vaziri Toni Bler ham ishtirok etdi. Avvalroq Kushner Qohirada Hamas yetakchisi Xalil al-Hayya bilan uchrashgan edi.
Shu hafta boshida Netanyaxu Trampning Hamasni qurolsizlantirish va Isroil qo'shinlarini G'azodan olib chiqishni nazarda tutuvchi taklifini ochiqchasiga rad etgan edi. Tramp reja bosqichma-bosqich amalga oshirilishini, Isroil kuchlari xalqaro barqarorlik kuchlari bilan almashtirilishini aytgan edi.
Hamas rejaga rozi bo'lganini bildirgan, biroq Netanyaxu Isroil armiyasi faqat Hamas va boshqa qurolli guruhlar to'liq qurolsizlantirilgandan keyingina chiqib ketishini ta'kidlab, kelishuvni to'xtatib qo'ygan. Isroil qo'shinlari hozirda anklavning taxminan 60 foizini egallab turibdi.
Ayni paytda Isroil milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvir so'nggi podkastda G'azoda har kecha 30-40 kishini "maqsadli o'ldirish"ni amalga oshirishni taklif qildi. U "ular hayotga loyiq emas, ular hatto odam ham emas" degan iboralarni ishlatdi. Eron tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Qozim G'aribobodiy bu so'zlarni keskin qoraladi va ularni "jinoyatchilar sudi uchun saqlash" kerakligini aytdi.
Eron Tashqi ishlar vazirligi dushanba kuni Ummon bilan Hormuz bo'g'ozida kemalar o'tishini boshqarish bo'yicha qo'shma bayonot tayyorlash ustida ishlayotganini ma'lum qildi. Rasmiy Ismoil Bagoiy "tranzit yo'nalishi xaritasi bo'yicha kelishuvga erishilganini" aytdi. Reja kemalarning bo'g'ozga Eron yaqinidagi yo'nalish orqali kirishi va Ummon yaqinidagi yo'nalish orqali chiqishini nazarda tutadi.
Bu e'lon AQSh va Eron o'rtasidagi 60 kunlik muzokaralar muddati tugagan bir paytda yuz berdi. AQSh Eron portlaridagi blokadani olib tashlashdan oldin bo'g'ozni qayta ochish bo'yicha maqbul kelishuvga erishishga intilmoqda. Netanyaxu esa 27 oktyabrdagi umumiy saylov oldidan so'rovlarda markazchi raqibi Gadi Eyzenkotdan ortda qolmoqda.

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в понедельник принял в Иерусалиме спецпосланника и зятя президента США Дональда Трампа Джареда Кушнера. Встреча прошла на фоне того, что поддерживаемый США план управления сектором Газа остается в тупике.
Во встрече также участвовали спецпосланник Трампа по Газе Николай Младенов и бывший премьер-министр Великобритании Тони Блэр, сообщают СМИ. Накануне Кушнер встретился с лидером ХАМАС Халилем аль-Хайей в Каире.
Ранее в этом месяце Нетаньяху публично отверг предложение Трампа, которое предусматривало разоружение ХАМАС и вывод израильских войск из сектора Газа. Трамп заявлял, что соглашение будет реализовано поэтапно, с постепенной заменой израильских сил международными стабилизационными силами.
ХАМАС заявил о согласии на план, но сделка застопорилась, поскольку Нетаньяху настаивает, что израильские военные покинут Газу только после полного разоружения ХАМАС и других вооруженных группировок. Израильские войска продолжают оккупировать около 60% анклава.
Тем временем министр национальной безопасности Израиля Итамар Бен-Гвир в подкасте предложил проводить "точечные убийства" 30-40 палестинцев каждую ночь, заявив, что "они не заслуживают жизни". Заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарибабади осудил эти высказывания, назвав их "признаниями преступников", которые должны быть сохранены для суда.
Иранский МИД в понедельник заявил, что работает над завершением совместного заявления с Оманом по управлению судоходством в Ормузском проливе. Официальный представитель Исмаил Багаи сообщил, что "достигнуто понимание по карте транзитного маршрута". План предполагает вход судов в пролив по маршруту ближе к Ирану и выход по маршруту ближе к Оману.
Это заявление прозвучало после истечения 60-дневного срока переговоров между США и Ираном о постоянном мирном соглашении. США стремятся добиться приемлемой сделки по открытию пролива до снятия блокады иранских портов. Нетаньяху, тем временем, испытывает трудности в опросах перед всеобщими выборами 27 октября, уступая центристскому сопернику Гади Айзенкоту.