Rekord darajadagi issiqlik va janubiy yozlarning tobora qizib borishi sayyohlarni shimoliy yo'nalishlarga undamoqda. Ammo bu oqim nozik ekotizimlarga jiddiy bosim o'tkazmoqda.
Norvegiyaning janubidagi Jotunheimen tog'larida ajoyib manzarali tizma sayyohlik marshruti sifatida tanilgan edi. Biroq mahalliy aholi bu yerda burgutlar uya qurishini ma'lum qilgach, nemis asosli sayyohlik kompaniyasi rahbari Georg Zixelshmidt bu yo'nalishdan voz kechishga qaror qildi. "Biz bu yo'nalishni endi ishlatmaymiz, boshqa yechim topishga majbur bo'ldik", dedi u.
Norvegiyaning "allemannsretten" qoidasi har kimga tabiatdan foydalanish huquqini beradi, lekin uni hurmat qilishni ham talab qiladi. Zixelshmidt 16 yil oldin Germaniyadan Norvegiyaga tabiat uchun ko'chib kelgan va bu qarorni oson qabul qilgan.
Iqlim o'zgarishi yozgi sayohatlarni qayta shakllantirmoqda. OECDning 2026 yilgi turizm hisobotiga ko'ra, janubiy Yevropadagi uzoq va kuchli issiqlik to'lqinlari sayyohlarni sovuqroq yo'nalishlarga qiziqishini oshirmoqda. Bu esa Norvegiya kabi mamlakatlarda tabiatning o'sib borayotgan tashriflar bosimiga bardosh bera olishi haqida xavotir uyg'otmoqda.
Sayohat sanoati bu o'zgarishni "coolcation" deb atamoqda. Kanadaning Vaterloo universiteti professori Daniel Skottning aytishicha, bu tendentsiya qanchalik keng tarqalganini aniq bilish hali erta. "Biz bilamizki, odamlar bu haqda o'ylayapti, ba'zilari esa harakat qilishyapti", dedi u.
Zixelshmidt bu tendentsiyani o'z ko'zi bilan ko'rmoqda. O'rta yer dengizi va Shimoliy mamlakatlarga sayohatlar taklif qiluvchi hamkor operatorlar yozda faol dam olishga qiziqish ortayotganini bildirishmoqda. "Iyul va avgustda Fransiya, Ispaniya yoki Italiyada 40 daraja issiqda piyoda yurish qiyin. Shimoliy mamlakatlar bundan qochish uchun yaxshi variant", dedi u.
Shimoliy Norvegiyada allaqachon tashriflar sonining oshishi nozik muhitga qanday ta'sir qilishini ko'rish mumkin. Lofoten arxipelagida 2025 yilda 807 mingdan ortiq tijorat tungi tashrif qayd etilgan. Bu yerda yuzlab qush turlari, jumladan, puffinlar koloniyasi yashaydi, ular tashriflar sonining o'sishidan bezovta bo'lishi mumkin.
Lofotendagi qirg'oq bo'yi o'tloqlari, botqoqliklar va tog' o'simliklari piyoda yurishga juda sezgir. Sun'iy yo'ldosh ma'lumotlaridan foydalangan tadqiqotchi Elina Xattonning aniqlashicha, Kvalvika plyajiga olib boruvchi eng yomon yo'llar 20 metrgacha kengaygan va atrofdagi o'simliklarni yo'q qilgan. "Bu zarar bu yerda deyarli doimiy", dedi u.
Norvegiya turizmni boshqarishning yangi usullarini sinab ko'rmoqda. 2027 yildan boshlab yuqori bosim ostidagi jamoalar 3% turar joy solig'ini joriy etishlari mumkin. Xattonning fikricha, bu soliq tashriflar sonini kamaytirmaydi, lekin infratuzilmani yaxshilashga yordam beradi.
Biroq, iqlim o'zgarishi tufayli sovuq joylarni topish qiyinlashmoqda. Skottning tadqiqoti shuni ko'rsatadiki, 2050 yilga kelib, eng yaxshi 100 ta shahar ichida faqat to'qqiztasi yiliga 10 kundan kam 32 darajadan yuqori haroratga ega bo'ladi. "Hech bir yo'nalish bunday vaziyatda g'olib bo'lmaydi", dedi Xatton.
Zixelshmidt "coolcation" atamasini marketingda ishlatmaslikka qaror qildi. "Biz bu vaziyatni reklama uchun ishlatishni xohlamaymiz. Bu haqiqiy holat, lekin bu haqda gapirish juda achinarli", dedi u.

По мере того как рекорды жары продолжают побиваться, а южное лето становится все жарче, путешественники устремляются на север. Однако этот поток оказывает серьезное давление на хрупкие экосистемы.
Хребет с захватывающими видами на Йотунхеймен, горный регион на юге Норвегии, казался идеальным маршрутом для туроператора Георга Зихельшмидта. Но местные жители сообщили, что там гнездятся орлы. "Мы решили больше не использовать этот маршрут. Пришлось искать другое решение", — сказал Зихельшмидт, возглавляющий компанию JVB travel.
Норвежские правила права доступа, известные как allemannsretten, дают людям широкий доступ к природе независимо от права собственности на землю, но также требуют уважать ее. Для Зихельшмидта, переехавшего из Германии в Норвегию 16 лет назад ради природы, решение было легким.
Изменение климата меняет летние путешествия. Согласно отчету ОЭСР о тенденциях в туризме на 2026 год, более длительные и интенсивные волны жары в Южной Европе способствуют росту интереса к более прохладным направлениям. Это вызывает опасения, выдержит ли природа в таких странах, как Норвегия, растущее число посетителей.
Туристическая индустрия придумала термин "coolcation" для продвижения этого сдвига. Профессор Дэниел Скотт из Университета Ватерлоо отмечает, что пока рано говорить о масштабах тренда. "Мы знаем, что люди думают об этом. Некоторые говорят, что действуют", — добавил он.
Зихельшмидт видит эту тенденцию воочию. Партнерские операторы сообщают о растущем интересе к "активному" северному отдыху, такому как пешие прогулки и велосипедные поездки, летом. "Трудно ходить в походы во Франции, Испании или Италии в июле и августе при температуре 40 градусов. Север — хороший вариант, чтобы избежать этого", — сказал он.
Северная Норвегия уже дает представление о том, что рост числа посетителей может означать для хрупкой среды. В Лофотене в 2025 году было зарегистрировано более 807 000 коммерческих ночевок. Архипелаг является домом для сотен видов птиц, включая колонию тупиков, которые могут пострадать от роста туристов.
Прибрежные пустоши, болота и альпийская растительность Лофотена очень уязвимы для вытаптывания. По данным исследователя Элины Хаттон, худшие тропы к пляжу Квалвика расширились до 20 метров, уничтожив окружающую растительность. "Такой ущерб здесь практически постоянен", — предупредила она.
Норвегия уже экспериментирует с методами управления туризмом. С 2027 года сообщества, испытывающие высокое давление туризма, смогут взимать налог на проживание в размере 3%. Хаттон считает, что налог не снизит число посетителей, но поможет улучшить инфраструктуру.
Однако изменение климата делает поиск прохладных мест все более сложным. Исследование Скотта показывает, что к 2050-м годам лишь девять из 100 крупнейших городов будут иметь менее 10 дней с температурой выше 32 градусов в год. "Ни одно направление не станет победителем в такой ситуации", — подчеркнула Хаттон.
Зихельшмидт решил не использовать термин "coolcation" в маркетинге своей компании. "Мы не хотим использовать эту ситуацию для продвижения. Это реальная ситуация, но грустно, что нам приходится говорить об этом", — заключил он.