Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) Eron bilan savdo va moliyaviy operatsiyalarni noma'lum muddatga to'xtatdi. Bu qaror amirlik hukumati Erondan mamlakat yo'nalishida uchirilgan ikkita ballistik raketani aniqlaganini e'lon qilganidan keyin qabul qilindi.
BAA Tashqi ishlar vazirligi tomonidan e'lon qilingan bayonotda, bu qaror mintaqadagi vaziyatning keskinlashuvi bilan bog'liq bo'lib, tinchlik va xavfsizlikka tahdid solayotgani ta'kidlangan. Joriy etilgan cheklovlar bo'yicha boshqa tafsilotlar hozircha oshkor etilmayapti.
Avvalroq BAA Mudofaa vazirligi havo hujumidan mudofaa tizimlari Erondan uchirilgan ikkita ballistik raketani aniqlagani haqida xabar bergan edi. Keyinchalik vazirlik harbiylarning bahosiga ko'ra, raketalar dengiz kemalariga qaratilgan va dengizga qulaganini ma'lum qildi. Ulardan biri BAA hududiy suvlaridan tashqarida, ikkinchisi esa ichida qulagan.
Eron raketalarni uchirishga aloqadorligini rad etdi. Mamlakat Tashqi ishlar vazirligi vakili Ismoil Baqai ayblovlarni asossiz deb atadi va ular qo'shnichilik tamoyillariga va mintaqa davlatlari o'rtasidagi ishonchni mustahkamlash sa'y-harakatlariga zid ekanini ta'kidladi.
Abu-Dabining qarori ikki davlat munosabatlarida yangi murakkablik bo'ldi, chunki ular so'nggi oylarda keskinlikni pasaytirishga urinishgan edi. Eron va AQSh o'rtasida Isroil ishtirokida mojaro boshlanganidan keyin Tehron AQSh harbiy ob'ektlari joylashgan mintaqa davlatlariga, jumladan BAAga zarba bergan.
Iyun oyida Eron va AQSh Pokiston vositachiligida mojaroni tugatish va uzoq muddatli kelishuvga erishishga qaratilgan memorandum imzolagan edi. Keyinchalik muzokaralar kelishuvlar shartlari va jahon energetika ta'minoti uchun muhim bo'lgan Hormuz bo'g'ozida kemalar harakati bo'yicha kelishmovchiliklar tufayli amalda boshi berk ko'chaga kirib qoldi.
Avvalroq Eron, agar Vashington kelishilgan shartlarni yaqin haftalarda bajarmasa, AQSh dengiz blokadasini kuch bilan yorib o'tishga tayyorligini bildirgan edi.

Объединенные Арабские Эмираты приостановили торговые и финансовые операции с Ираном на неопределенный срок. Это решение было принято после того, как эмиратские власти заявили об обнаружении двух баллистических ракет, запущенных с территории Ирана в направлении страны.
О решении приостановить торговые и финансовые связи сообщило Министерство иностранных дел ОАЭ. В ведомстве заявили, что оно связано с обострением ситуации в регионе, которое представляет угрозу миру и безопасности. Другие подробности о введенных ограничениях пока не раскрываются.
Накануне Минобороны ОАЭ сообщило, что системы противовоздушной обороны обнаружили две баллистические ракеты, запущенные из Ирана. Позднее ведомство уточнило, что, по оценке эмиратских военных, ракеты были нацелены на морское судоходство и упали в море. Одна из них упала за пределами территориальных вод ОАЭ, другая — внутри них.
Иран свою причастность к запуску ракет отрицает. Представитель МИД страны Эсмаил Багаи назвал обвинения необоснованными и заявил, что они противоречат принципам добрососедства и усилиям по укреплению доверия между странами региона.
Решение Абу-Даби стало новым осложнением в отношениях двух стран, которые в последние месяцы предпринимали попытки снизить напряженность. После начала конфликта между Ираном и США при участии Израиля Тегеран наносил удары по странам региона, где размещены американские военные объекты, в том числе по ОАЭ.
При этом в июне Иран и США при посредничестве Пакистана заключили меморандум, направленный на прекращение конфликта и достижение долгосрочного соглашения. Позднее переговоры фактически зашли в тупик из-за разногласий по условиям договоренностей и судоходству через Ормузский пролив, имеющий ключевое значение для мировых поставок энергоресурсов.
Ранее Иран заявил о готовности применить силу для прорыва морской блокады США, если Вашингтон в ближайшие недели не выполнит условия достигнутых ранее договоренностей.