Ukraina rasmiylarining ma’lumotiga ko‘ra, Rossiya qo‘shinlari tomonidan uyushtirilgan hujumlarda kamida olti kishi halok bo‘lib, 12 kishi yaralangan.
Kherson viloyati gubernatori Oleksandr Prokudinning xabar berishicha, ertalab soat 8:50 da (mahalliy vaqt) shahar front chizig‘idagi avtobusga Rossiya droni hujum qilgan. Natijada to‘rt kishi halok bo‘lib, to‘rt kishi yaralangan. Barcha qurbonlar avtobus yo‘lovchilari bo‘lgan.
Prokudin Telegram’dagi postida yaradorlar kasalxonaga yotqizilganini, shuningdek, qonli zinapoyalar va singan oynalari bo‘lgan sariq avtobusning xira suratlarini joylagan.
Shuningdek, shahar markazida avtomobilga qilingan alohida dron hujumida bir kishi halok bo‘lib, yana biri yaralangan. Rossiya kuchlari Khersonni muntazam ravishda dronlar bilan nishonga olmoqda, Ukraina bu tinch aholini ataylab nishonga olish deb hisoblaydi.
Avvalroq Ukraina Rossiyani Khersondagi bozorda FPV dron bilan odamni ta’qib qilishda ayblagan va buni tinch aholiga qarshi “safari” deb atagan. Urush boshlanishidan oldin Kherson aholisi taxminan 280 ming kishini tashkil qilgan.
Rossiya kuchlari 2022-yil oxirida shahardan quvib chiqarilgan bo‘lsa-da, hozir Dnepr daryosining qarama-qarshi qirg‘og‘ida joylashgan. Birlashgan Millatlar Tashkiloti hisobotiga ko‘ra, bu yil tinch aholi o‘limi ko‘paygan: o‘tgan oyning o‘zida Ukrainada 437 tinch aholi halok bo‘lgan, bu 2022-yil may oyidan beri eng yuqori ko‘rsatkichdir.
Alohida hujumda Zaporijjya viloyati gubernatori Ivan Fedorovning so‘zlariga ko‘ra, Ukrainaning janubi-sharqidagi Zaporijjya shahrida bir kishi halok bo‘lib, yetti kishi yaralangan. Rossiya dronlari viloyat markaziga zarba berib, turar-joy va noturarjoy binolariga zarar yetkazgan va yong‘in chiqargan.
Rossiya harbiylari Odessa porti yaqinidagi Qora dengizda yuk kemasiga zarba berganini ma’lum qilgan. Rossiya Mudofaa vazirligi kemada harbiy yuk bo‘lganini da’vo qilmoqda. Shuningdek, Rossiya havo mudofaasi tun davomida turli hududlarda 453 ta Ukraina dronini urib tushirgani aytilmoqda.
Rossiya Mudofaa vazirligi Donetsk viloyatidagi Vodiane aholi punktini egallaganini ham xabar qilgan. Al Jazeera bu xabarni mustaqil tasdiqlay olmadi.
Shu bilan birga, Rossiyaning Boshqirdiston respublikasidagi Ufa shahrida dron tushishi natijasida sanoat hududida kichik yong‘in chiqqan. Respublika rahbari Radiy Xabirovning ma’lum qilishicha, dron turar-joy binosi va bir nechta mashinaga zarba berib, bir kishi yaralangan.

По данным украинских властей, в результате атак российских войск погибли по меньшей мере шесть человек, еще 12 получили ранения.
Губернатор Херсонской области Александр Прокудин сообщил, что утром в 8:50 по местному времени (05:50 GMT) российский дрон атаковал автобус в прифронтовом городе Херсон. В результате погибли четыре человека, еще четверо ранены. Все пострадавшие были пассажирами автобуса.
В своем посте в Telegram Прокудин сообщил, что раненые доставлены в больницу. Он также опубликовал размытые фотографии желтого автобуса с окровавленными ступеньками и разбитыми окнами.
В отдельной атаке дрона на автомобиль в центральной части города один человек погиб и один ранен. Российские силы регулярно наносят удары по Херсону, который находился под контролем Москвы с марта по ноябрь 2022 года, используя дроны, что Украина называет преднамеренным нацеливанием на мирных жителей.
Ранее в этом месяце Украина обвинила Россию в том, что она преследовала человека на рынке в Херсоне с помощью дистанционно управляемого FPV-дрона, назвав это «сафари» по мирным жителям. До начала войны население города составляло около 280 000 человек.
Российские силы, отброшенные от города украинским контрнаступлением в последнем квартале 2022 года, теперь расположены на противоположном берегу реки Днепр, протекающей мимо Херсона. По сообщениям ООН, в этом году наблюдается рост числа смертей среди мирного населения: только за прошлый месяц на Украине погибло 437 мирных жителей, что является самым высоким показателем с мая 2022 года.
В отдельной атаке один человек погиб и семеро ранены в юго-восточном городе Запорожье, сообщил губернатор области Иван Федоров. Российские дроны нанесли удар по областному центру, повредив жилые и нежилые здания и вызвав пожар.
Тем временем российские силы нанесли удар по грузовому судну в Черном море недалеко от украинского порта Одесса, сообщает российское агентство «Интерфакс» со ссылкой на Министерство обороны. По заявлению ведомства, судно перевозило военные грузы. Также сообщается, что российская противовоздушная оборона сбила за ночь 453 украинских дрона в различных регионах.
Министерство обороны России также заявило, что его силы захватили населенный пункт Водяное в Донецкой области Украины. Al Jazeera не смогла независимо подтвердить эту информацию.
В то же время российские власти спешили потушить небольшой пожар после падения дрона в промышленной зоне города Уфы в республике Башкортостан, сообщил глава республики Радий Хабиров в Telegram. Хабиров добавил, что дрон попал в жилой дом и несколько автомобилей в Уфе, центре нефтепереработки, ранив одного человека.
Министерство обороны России объявило, что Россия и Украина обменялись 103 военнопленными с каждой стороны. Стороны обменяли тысячи военнопленных с интервалами на протяжении более чем четырехлетней войны.