AQSh prezidenti Donald Trump Kanadaga eksport qilinadigan mahsulotlarga tariflar kiritilmasligini e'lon qildi. Uning so'zlariga ko'ra, ikki davlat o'rtasida "juda adolatli" savdo kelishuviga erishilgan.
"Biz Kanadaga hech qanday tarifsiz kirmoqdamiz", dedi Trump chorshanba kuni jurnalistlarga. "Fermerlar uchun tariflar umuman bo'lmaydi". Bu bayonot AQSh va Kanada o'rtasidagi savdo muzokaralarining navbatdagi bosqichida aytildi.
Seshanba kuni kechqurun Trump Kanadaga 50 foizlik tariflarni uch kunga to'xtatishini ma'lum qilgan edi. Bu qaror Kanada Bosh vaziri Mark Karni bilan "yaxshi suhbat"dan so'ng qabul qilindi. Trump o'zining Truth Social tarmog'ida "Kanada va AQSh, hujjatlar yakunlanishi sharti bilan, KELISHUVGA erishdilar!" deb yozgan.
Kelishuv tafsilotlari hali to'liq oshkor etilmagan. AQSh va Kanada rasmiylari kelishuvning barcha bandlarini tasdiqlashmagan. Yangi tariflar taxminan 20 milliard dollarlik importni qamrab olishi kutilgan edi va ular USMCA savdo kelishuvi doirasidagi imtiyozlarga qaramay qo'llanilishi kerak edi.
Avtomobilsozlik sohasi asosiy kelishmovchilik nuqtasi bo'lib qolmoqda. Reuters agentligi ikki noma'lum manbaga tayanib, Kanada va AQSh AQShning 232-modda tariflarini kanadalik avtomobillar uchun 25 foizdan 15 foizga kamaytirishni muhokama qilganini xabar qildi. Har bir avtomobildagi AQSh kontenti miqdoriga qarab qo'shimcha pasaytirishlar nazarda tutilgan.
O'tgan yili Kanadaning tovar eksportining qariyb 72 foizi AQShga yo'naltirilgan. Trumpning ikkinchi muddatidagi tarif siyosati ikki davlat o'rtasidagi savdo munosabatlarini keskinlashtirgan. Qo'shimcha 50 foizlik tariflar bu bosimni yanada kuchaytirishi mumkin edi.

Президент США Дональд Трамп заявил, что США достигли «очень справедливой» торговой сделки с Канадой, которая предусматривает отсутствие пошлин на экспорт американских фермеров и бизнеса в Канаду.
«У нас нет пошлин на ввоз в Канаду», — сказал Трамп журналистам в среду, добавив, что «пошлины для фермеров будут отсутствовать». Это заявление прозвучало на фоне продолжающихся переговоров между Вашингтоном и Оттавой.
Во вторник вечером Трамп объявил о трехдневной приостановке 50-процентных пошлин, которые должны были вступить в силу в среду, после «хорошего разговора» с премьер-министром Канады Марком Карни. «Я приостановил 50-процентные пошлины против Канады, которые должны были вступить в силу завтра утром, на трехдневный период, учитывая, что Канада и США, при условии окончательного оформления документов, заключили СДЕЛКУ!» — написал Трамп в Truth Social.
Ни американские, ни канадские официальные лица пока не подтвердили полные детали соглашения. Новые пошлины должны были покрыть импорт на сумму около 20 миллиардов долларов. Они применялись бы к товарам независимо от того, подпадают ли они под преференциальный режим в рамках торгового соглашения США-Мексика-Канада.
Автомобильный сектор остается камнем преткновения, сообщает Reuters со ссылкой на два неназванных отраслевых источника. В понедельник на встрече с участием торгового представителя США Джеймисона Грира и министра торговли Говарда Лютника Канада и США обсуждали снижение пошлин по разделу 232 на канадские автомобили с 25 до 15 процентов, с дальнейшим снижением в зависимости от доли американского контента в каждом автомобиле.
Почти 72 процента канадского экспорта товаров в прошлом году направлялись в США, и тарифная политика Трампа во время его второго срока обострила торговые отношения между двумя странами. Дополнительные 50 процентов, которыми угрожали, могли бы усугубить это давление.