Inson Huquqlari bo'yicha Xalqaro Tashkilot (HRW) Maliyada Rossiya nazoratidagi yarim harbiy tuzilmalar tomonidan to'qqiz nafar tinch aholi, jumladan to'rt nafar bola, "qisqacha sud jarayonisiz o'ldirilgani" haqida xabar berdi. Bu voqea bir oy oldin havo hujumida bir necha kishining o'ldirilishidan keyin sodir bo'lgan.
Payshanba kuni e'lon qilingan hisobotda HRW Afrika Korpusi jangarilari o'tgan oy boshida Mali askarlari ishtirokida ushbu qotilliklarni amalga oshirganini da'vo qilmoqda. Tashkilot, shuningdek, o'nlab odamlar kaltaklanganini va kamida sakkizta uy yoqib yuborilganini ta'kidlamoqda.
HRWning Sahel bo'yicha katta tadqiqotchisi Ilaria Allegrozzi shunday dedi: "Mali harbiy hukumati Rossiya Afrika Korpusi kuchlariga tinch aholini o'ldirish uchun yashil chiroq yoqib qo'yganga o'xshaydi. Mali hukumati vahshiyliklarni Afrika Korpusiga topshirish orqali qonuniy javobgarlikdan qochib qutula olmaydi. Ular bu suiiste'mollarni zudlik bilan va xolis tekshirishlari va barcha aybdorlarni, jumladan Mali harbiy xizmatchilarini ham javobgarlikka tortishlari kerak".
HRW guvohlarni 19-iyuldan 30-iyulgacha bo'lgan davrda so'roq qilgan. Tashkilot ma'lumotlariga ko'ra, 10-iyul kuni 100 dan ortiq Afrika Korpusi jangarilari Mopti markaziy viloyatidagi Bombori qishlog'ida kamida 80 nafar erkak va o'g'il bolalarni to'plab, ularni Mali askarlari ishtirokida kaltaklagan va qurolli guruhlar bilan aloqalari haqida so'roq qilgan.
Qochishga urinayotgan olti nafar tinch aholi otib o'ldirilgan, yana uch nafari hibsga olinib, qatl etilgan. Ulardan biri, HRW ma'lumotlariga ko'ra, boshi kesilgan. Mali 2012-yildan beri fuqarolar urushini boshdan kechirmoqda, shimoldagi Tuareg isyonchilari harakati qurolli kampaniyalarga aylangan. Harbiy hukumat hozirda al-Qoida va IShID bilan bog'liq bir qancha qurolli guruhlarga qarshi kurashmoqda va so'nggi yillarda katta hududlarni yo'qotgan.
Mahalliy aholi HRWga al-Qoida bilan bog'liq JNIM guruhi 2017-yildan beri Bomborini nazorat qilishini, ammo qotillik sodir bo'lgan kuni qishloqda JNIM jangarilari bo'lmaganini aytgan. Sahel mintaqasi va G'arbiy Afrikada xavfsizlik tanqidiy holatda, chunki qurolli guruhlar hudud va ta'sir uchun kurashmoqda. Bamako hukumatining G'arb davlatlari, xususan sobiq mustamlakachi Fransiya bilan munosabatlari yomonlashgan, chunki Mali 2021-yil may oyida hokimiyatni qo'lga kiritgan hukumat bilan to'qqiz oy ichida ikki marta harbiy to'ntarishni boshdan kechirgan.
Rossiya Afrika Korpusi va undan oldin Vagner guruhi orqali hozirda Malining separatistlar va qurolli guruhlarning g'ayrioddiy ittifoqiga qarshi kurashida asosiy harbiy hamkori hisoblanadi. Yordam evaziga Moskva naqd pul to'lovlari va mamlakatning ulkan mineral boyliklari, ayniqsa oltin konlariga kirish huquqini oladi.

Международная правозащитная организация Human Rights Watch (HRW) заявила, что подконтрольные России военизированные формирования в Мали «внесудебно казнили» девять мирных жителей, включая четверых детей, через месяц после того, как в результате авиаудара погибли еще несколько человек.
В заявлении, опубликованном в четверг, HRW обвинила Africa Corps в совершении убийств в присутствии малийских солдат в начале прошлого месяца. Правозащитники также утверждают, что десятки людей были избиты и по меньшей мере восемь домов были сожжены.
«Малийское военное правительство, по-видимому, дало российским силам Africa Corps зеленый свет на убийство мирных жителей», — заявила Илария Аллегроцци, старший исследователь HRW по Сахелю. «Малийские власти не могут уйти от юридической ответственности, переложив зверства на Africa Corps. Они должны оперативно и беспристрастно расследовать эти злоупотребления и привлечь всех виновных к ответственности, включая малийских военнослужащих», — добавила Аллегроцци.
HRW опросила свидетелей предполагаемых зверств в период с 19 по 30 июля. По данным организации, 10 июля более 100 бойцов Africa Corps собрали не менее 80 мужчин и мальчиков в деревне Бомбори в центральной области Мопти. Военизированные формирования избивали мужчин и мальчиков в присутствии малийских солдат, допрашивая их о предполагаемых связях с вооруженными группами.
Шесть мирных жителей были застрелены при попытке бегства, еще трое были задержаны и казнены. Один из задержанных, по данным HRW, был обезглавлен. Мали ведет гражданскую войну с 2012 года, когда сепаратистское восстание туарегов на севере переросло в вооруженные кампании. Военное правительство сейчас борется с несколькими вооруженными группами, связанными с «Аль-Каидой» и ИГИЛ, и за последние годы потеряло значительные территории.
Жители сообщили HRW, что связанная с «Аль-Каидой» группировка «Джамаат Нусрат аль-Ислам валь-Муслимин» (JNIM) контролирует Бомбори с 2017 года, но в день убийств боевиков JNIM в деревне не было. Безопасность в регионе Сахеля и Западной Африке находится в критическом состоянии, поскольку вооруженные группы борются за территории и влияние. Отношения Бамако с западными странами, особенно с бывшей метрополией Францией, ухудшились после того, как Мали пережила два военных переворота в течение девяти месяцев, а нынешнее правительство захватило власть в мае 2021 года.
Россия через Africa Corps и ранее Wagner Group в настоящее время является главным военным партнером Мали в борьбе против необычного альянса сепаратистов и вооруженных групп. В обмен на поддержку Москва получает денежные платежи и доступ к огромным минеральным богатствам страны, особенно золоту.