25 yoshli futbolchi Villa bilan besh yillik shartnoma imzoladi va Yevropa Ligasi sohibi jamoasida murabbiy Unai Emery bilan qayta birlashdi. Ular avval Villarrealda birga ishlagan.
Emery juma kuni Arsenalga qarshi o'yinga bag'ishlangan matbuot anjumanida Jeksonning transferi haqida ma'lumot berdi. Jekson o'tgan mavsumni Bayern Munichda ijarada o'tkazgan edi.
Jekson Villa Parkda Ollie Watkinsning o'rnini egallaydi. Watkinsning Saudiya Arabistonining Al Hilal jamoasiga 50 million funt sterling (68 million dollar) evaziga transferi yakunlanmoqda.
Jekson Chelseaning asosiy tarkibida o'z o'rnini topa olmagan edi. U 2023-yilda Stamford Bridgega kelganidan beri barcha musobaqalarda 81 o'yinda 30 gol urdi va klubga UEFA Konferensiya Ligasi hamda Klublar o'rtasidagi jahon chempionatida g'alaba qozonishda yordam berdi.
Jekson avvalroq Chelseaning sobiq murabbiyi Enzo Mareska tomonidan asosiy jamoadan chetlashtirilgan edi. Bayern Munichda ijarada o'ynab, 11 gol urdi va Bundesliga hamda Germaniya kubogini qo'lga kiritdi.
Jekson Senegal terma jamoasi safida 37 o'yin o'tkazgan va 2022 hamda 2026 yilgi jahon chempionatlarida ishtirok etgan. Watkinsning ketishi Ezri Konsa, Morgan Rogers, Youri Tielemans va Lukas Dinye kabi futbolchilarning jamoadan chiqib ketishidan so'ng yuz bermoqda.
30 yoshli Watkins klubning Premer-ligadagi eng yaxshi to'purari hisoblanadi. U o'tgan hafta Brighton ustidan qozonilgan 4:0 hisobidagi mag'lubiyatda o'ynamagan, chunki Saudiya Arabistoniga transferi hal qilinayotgan edi.

«Астон Вилла» объявила о переходе сенегальского нападающего Николя Джексона из «Челси» за 65 миллионов фунтов стерлингов (88 миллионов долларов), что стало рекордной суммой в истории клуба.
25-летний футболист подписал пятилетний контракт с обладателем Лиги Европы и воссоединился с главным тренером Унаи Эмери, с которым ранее работал в «Вильярреале».
Эмери подтвердил переход Джексона на пресс-конференции в пятницу, посвященной предстоящему матчу с «Арсеналом». Джексон прошлый сезон провел в аренде в «Баварии».
Джексон заменит Олли Уоткинса, чей переход в саудовский «Аль-Хиляль» за 50 миллионов фунтов (68 миллионов долларов) находится на стадии завершения.
Джексон был выведен из основного состава «Челси» и тренировался отдельно. За время выступлений в лондонском клубе с 2023 года он забил 30 голов в 81 матче во всех турнирах, помог команде выиграть Лигу конференций и клубный чемпионат мира.
Ранее Джексон был исключен из состава бывшим тренером «Челси» Энцо Мареской. В аренде в «Баварии» он забил 11 голов и выиграл Бундеслигу и Кубок Германии. Он также сыграл 37 матчей за сборную Сенегала и участвовал в чемпионатах мира 2022 и 2026 годов.
Уход Уоткинса, подтвержденный Эмери, означает, что он последует за Эзри Консой, Морганом Роджерсом, Юри Тилемансом и Лукасом Динье, покинувшими «Виллу».
30-летний Уоткинс, лучший бомбардир клуба в АПЛ, по сообщениям, отказался играть в матче против «Брайтона» в прошлые выходные, когда его переход в Саудовскую Аравию уже обсуждался.